2275
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2275 lidí, buďte další
07.06.2019

Pozor na falešné a nefunkční antiviry

Používáte na svém chytrém telefonu antivirový program? Proč a kde jste si ho stáhli? A myslíte si, že váš telefon skutečně ochrání? Věděli jste, že většina mobilních antivirů je k ničemu, a že dokonce existují antiviry falešné?

Nefunkční antiviry tvoří majoritu

Testováním antivirových programů se dlouhodobě zabývá hned několik renomovaných firem. Jednou z nich je i AV-Comparatives, která si vzala na paškál hned 250 antivirových programů pro mobilní operační systém od Googlu. A výsledek? Drtivou většinu z nich tvoří zcela nefunkční programy! Pouze 80 antivirů z 250 (32 %) bylo schopno odhalit aspoň více než 30 % škodlivých aplikací, a přitom nehlásit falešný poplach.

Necelých 40 % testovaných programů pak AV-Comparatives označuje jako „nevhodné“ a zbylých necelých 40 % se pohybuje kdesi mezi „téměř k ničemu“ a „nevhodné“. Ve výsledku testu je pro jistotu vyjmenováno i 138 antivirů, které nebyly schopny detekovat ani 30 % hrozeb, ale často hlásily falešný poplach.

Problémy s antiviry hlásí i iOS

Možná vás napadá, proč neuvádíme čísla také pro antiviry u konkurenční, méně rozšířené platformy iOS. Důvody jsou dva. Zaprvé, Apple iOS stojí na principiálně zcela odlišných základech než Andorid, kdy každá aplikace běží ve svém vlastním, od ostatních aplikací odděleném prostředí, což poněkud znesnadňuje fungování virů i antivirů. Zadruhé, počet antivirových programů pro tuto platformu je podstatně menší, a tím pádem tato platforma není zajímavá, na rozdíl třeba od Mac OS, ani pro organizace provádějící nezávislé testy antivirů. Navíc někteří odborníci, jako například bývalý redaktor časopisu PC World Chris Hoffman, dokonce zastávají přesvědčení, že antivirové programy pro iOS je ve finále mnohem bezpečnější vůbec nepoužívat, protože z podstaty fungování tohoto systému beztak telefon nemohou před ničím ochránit. Na nadbytečnost antivirů u chytrých telefonů však upozorňují i někteří jiní autoři, a to i ve vztahu k Androidu.

Falešné antiviry jako nebezpečný fenomén

Mnohem více škod ale dokážou napáchat falešné antiviry. Tyto programy jsou většinou softwarem, který může poškodit vaše data, zpřístupnit je někomu jinému či vás rovnou začít vydírat.

První takový falešný antivir se na Androidu objevil už před šesti lety. Dnes jich však existuje mnohem více a jsou mnohem nebezpečnější. Reklamy se totiž nacházejí přímo v důvěryhodných aplikacích, kde často mohou vypadat třeba i jako systémové hlášení telefonu. Zmatený a vyděšený uživatel pak reaguje nekriticky a ukvapeně, takže si virus do svého zařízení nainstaluje. Riziko je navíc o to větší, že se podvodníci naučili se specializovat na národní trhy a jejich specifika. Podobný falešný antivir vás tak může přijít poměrně draho, o čemž se dozvíte až při měsíčním vyúčtování. Stačí, aby využil podvodu s SMS platbami.

Instalujte jen prověřené antiviry

Pokud tedy toužíte po antiviru pro chytrý telefon, instalujte pouze programy z oficiálního obchodu, tj. Google Play nebo Apple App Store, a primárně se dívejte po těch placených, ideálně s českou lokalizací. Vodítkem při výběru antiviru pro Android vám přitom může být už onen výše zmiňovaný nezávislý test. Tak zároveň budete mít jistotu, že i když vám antivir třeba většinu infekcí nijak nedetekuje, aspoň nebude hlásit falešný poplach.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…

  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…