{/syntax}
1621
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1621 lidí, buďte další
02.06.2021

Pojďme šetřit životní prostředí a dejme si digitální detox

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik elektrické energie spotřebujeme používáním internetu? Podle průzkumů se internet podílí na celkové světové spotřebě energie deseti procenty, což není zrovna málo. Největší podíl sice má provoz datových center, serverů či těžba kryptoměn, ale i my sami jsme zrnka písku v obrovské energetické poušti. Pokud se spojíme dohromady, můžeme jí část uchránit.

Rok 2020 nám přinesl revoluci ve formě přesunu mnoha činností do on-line prostoru. Kvůli koronavirové pandemii se mezinárodní i národní konference začaly pořádat virtuálně, osobní schůzky lidí se též přesunuly do „onlinu“ a v neposlední řadě i naše děti zahájily distanční výuku prostřednictvím videohovorů se svými učiteli. Navzdory tomu můžeme být rádi, že díky internetu se nadále setkáváme se svými kolegy, učiteli, spolužáky, ale i s rodinou. 

Jak ale vypadá náš volný čas? Bohužel velmi podobně. Po skončení pracovní doby se mnoho lidí jen přesune z pracovního e-mailu na sociální sítě, zpravodajské portály, virtuální televize a s posledním dočteným článkem či dokoukaným filmem uléhá do postele. A co teprve naše děti. Ty si v posledních měsících velmi oblíbily sledování influencerů na sociálních sítích a streamovacích aplikacích, hraní on-line her a chatování s kamarády. Není to už ale trochu příliš?

 

Co byste vy sami mohli udělat pro sebe i pro snížení spotřeby elektrické energie?

Omezte e-maily typu „Děkuji.“

Mnoho lidí odesílá e-maily pouze s poděkováním, pozdravem, rozloučením, přáním pěkného dne. Ale s každým tímto e-mailem zvyšujeme svůj podíl na uhlíkové stopě. Se zajímavou kampaní s názvem „Think Before You Thank“ (přemýšlej předtím, než poděkuješ) přišla v roce 2019 britská energetická společnost. Na základě provedené studie totiž odhalila, že Britové denně pošlou 64 milionů tzv. zbytečných e-mailů. A ruku na srdce, Češi na tom nebudou o moc lépe.

Co se týče nevyžádaných a reklamních e-mailů, jejich počet též není zanedbatelný. Některé zdroje dokonce uvádějí, že spam se podílí až 80 % na veškeré e-mailové komunikaci, tak neprodukujme další. Odhlašte se ze všech odběrů novinek, které vás nijak neobohacují a aktivujte si spamový koš. Ušetříte tím nejen energii, ale i svůj čas, jejž můžete namísto mazání e-mailů věnovat užitečnějším činnostem.

 

Komprimujte přílohy

Odeslání e-mailu s přílohou o velikosti 1 MB odpovídá přibližně hodinové spotřebě žárovky, což není zrovna bezvýznamné. V případě, že potřebujete doručit objemnou přílohu o velikosti několika megabajtů, je vhodné ji před odesláním alespoň zkomprimovat, abyste tolik nezatěžovali poštovní servery. Pokud chcete posílat fotografie, převeďte je nejprve do co nejnižšího rozlišení. Původní velikost jednoho snímku pořízeného fotoaparátem v mobilním telefonu totiž může být i více než 10 MB. Jestliže adresát nemá v úmyslu fotografii tisknout na velký formát, pak pouhým okem ani nepozná rozdíl v kvalitě zaslaného obrázku. V případě, že se chystáte odeslat větší množství objemných souborů, zejména vícero lidem, zvažte využití datového úložiště (např. Google Drive) a adresátům zašlete pouze webový odkaz. Další možností je soubory, které zabírají poměrně dost místa, uložit na flash disk a předat je osobně. Taková ukázka fotografií a videí z dovolené může být dobrým důvodem k příjemnému setkání s rodinou či přáteli namísto letmého prolítnutí zaslaných snímků bez komentáře. Samozřejmě, až pandemická situace a vládní opatření dovolí. 

 

Zavírejte prohlížeč a používejte záložky

Používejte webový vyhledávač pouze v případě, že neznáte přesnou adresu webové stránky. Pokud si pamatujete konkrétní URL, např. svého oblíbeného e-shopu, zadávejte jej rovnou do příkazového řádku. Ušetříte tím svému počítači i celému internetu spoustu energie vyhledáváním všech webových stránek, kde byl název obchodu zmíněn. Pokud je webová adresa složitější a vy ji často používáte, uložte si ji do oblíbených záložek, abyste ji pokaždé nemuseli vyhledávat. Dále se naučte nepoužívané záložky pravidelně zavírat. To samé udělejte s poštovním klientem. Pokud zrovna nečekáte důležitý e-mail, nemusíte být celý den „ve střehu“ a čelit tak nutkání na každou obdrženou zprávu obratem odpovědět. A navíc nezvyšujete zatížení internetu.

 

Vypínejte Wi-Fi router

Když nebudete internet používat vůbec, můžete si připsat zásluhy nejen za ochranu životního prostředí, ale i za svou mentální hygienu. V dnešní době samozřejmě není tak jednoduché odpojit se od digitálních technologií, ale např. večer či o víkendu to zkusit můžete. Prospějete tak nejen naší planetě, ale i svému fyzickému či duševnímu zdraví. Naučte se večer nebo na noc vypínat Wi-Fi router, aspoň vás nebude lákat bezcílné surfování po internetu a odpočinete si od otravně blikající kontrolky na samotném zařízení. Ulevíte tak i své peněžence díky úsporám při nižší spotřebě elektrické energie. Rovněž tím zamezíte nadbytečnému působení elektromagnetického záření, kterého již je kolem nás přespříliš.

Přijměte výzvu projektu Replug me na týdenní digitální detox, jenž vám zlepší pozornost, rozvine kreativitu, zvýší sebevědomí, sníží únavu a především pomůže upevnit mezilidské vztahy v rodině, což je v současné době více než důležité. Anebo si zkuste spolu se svými dětmi vyhradit neděli jako off-line den a začněte ho trávit stejným způsobem, jako když jsme byli malí a internet ještě nebyl denodenní součástí našich životů. Spojíte tak příjemné s užitečným a přispějete tak svojí troškou do mlýna ke snížení světové spotřeby elektrické energie. Není to chvályhodné?

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.