2863
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2863 lidí, buďte další
28.06.2019

Plánujete dovolenou v zahraničí? Nezapomeňte na DROZDa!

Dovolená v zahraničí může přinést spoustu skvělých zážitků – moře, exotickou krajinu, velehory, spoustu exotického jídla a tak dále. Někdy se však může stát, že tam, kam se vypravíte, nastanou nějaké problémy. V takovém případě se hodí mít „parťáka“ v Česku, který vám pomůže. A k tomu slouží právě DROZD.

Co je to DROZD

DROZD je vlastně zkratka názvu Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. Jedná se o projekt, který už řadu let provozuje přímo Ministerstvo zahraničních věcí ČR pro české občany cestující do zahraničí. Jeho hlavním účelem je mít k dispozici vlastní komunikační kanál s občany ČR v zahraničí pro případ výskytu přírodních katastrof (jako bylo kupříkladu tsunami), teroristických útoků (jako například v Egyptě či na Srí Lance) nebo náhlé politické destabilizace (jako třeba ve Venezuele). V případě, že se stane něco náhlého, může MZV ČR informovat občany v dané zemi či oblasti o aktuálním vývoji a koordinovat s nimi jejich evakuaci ze země, případně i další pomoc ze strany místní ambasády.

Jenže DROZD dospěl, a tak dnes nabízí mnohem víc, a to prostřednictvím mobilní aplikace pro Android či iOS. Tato mobilní aplikace vám nabízí okamžitý přístup ke kontaktům na policii, hasiče, zdravotnickou záchrannou službu a tísňové volání v dané zemi, stejně jako přímý kontakt na ambasádu, případně na další pracoviště MZV ČR v dané zemi. Zároveň zde máte okamžitý přístup ke všem upozorněním, které MZV ČR pro danou zemi vydalo. Příjemným bonusem je kompletní sada velmi užitečných informací o první pomoci, chování při mimořádných událostech, jako jsou občanské nepokoje, teroristické útoky atd., návody na pomoc v životních situacích, jako jsou dopravní nehoda, ztráta dokladů nebo úmrtí občana ČR, a informace o důležitých místech v dané zemi, na která se můžete jako občané ČR obrátit.

Jak DROZD nastavit

Srdcem DROZDa je v dnešní době právě již zmiňovaná mobilní aplikace. Ta je k dispozici zcela zdarma a obsahuje celou řadu důležitých funkcí, které oceníte teprve tehdy, když nastane mimořádná situace. Po prvním spuštění aplikace jste vyzváni k zadání svých osobních údajů a hlavně telefonního čísla, s nímž se vaše registrace spáruje. Kromě jména, příjmení a data narození, které v případě mimořádné události MZV ČR může využít k vašemu ztotožnění s registrem obyvatel a případně údaji z letiště, můžete zadat i svoji adresu v ČR, cestovní doklad a jeho číslo, svoji zdravotní pojišťovnu a sekundární telefonní číslo, na němž budete v zahraničí k zastižení.

Po vyplnění těchto údajů vám přijde i potvrzující e-mail s odkazem na vaši registraci do webového rozhraní. Tento e-mail však často můžete najít ve spamu.

Dále můžete v aplikaci doplnit své kontakty v ČR (na rodiče, sourozence či blízké přátele) a také své zdravotní detaily (výšku, hmotnost, krevní skupinu, léky, které berete, alergie, jimiž trpíte, a další informace).

Jak DROZD používat

To nejdůležitější však nastává v okamžiku, kdy se vypravujete na zahraniční cestu. V aplikaci stačí přidat údaje o cestě, kde vyplníte datum příjezdu do destinace, datum odjezdu z destinace a zemi či region, kde budete pobývat. Do DROZDa můžete vyplnit i cestovní pojišťovnu, u které jste pojištěni, a také seznam spolucestujících, včetně jejich osobních údajů, pokud je chcete přidat. Údaje lze, stejně jako u kontaktů v ČR, načíst i přímo z vašeho adresáře kontaktů, abyste nemuseli nic ručně opisovat.

Před cestou také oceníte fakt, že si ve správě zemí můžete stáhnout informace o jednotlivých zemích offline, přímo do aplikace, abyste v roamingu ušetřili data. Všechny důležité kontaktní údaje a dlouhodobá varování tak budete mít neustále v aplikaci k dispozici i bez připojení k internetu.

Aplikace také umožňuje jednoduché sdílení vaší polohy s vašimi blízkými (nikoliv tedy s pracovníky MZV ČR). Vždy tak budou vědět, kde se právě nacházíte.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…