2514
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2514 lidí, buďte další
28.06.2019

Plánujete dovolenou v zahraničí? Nezapomeňte na DROZDa!

Dovolená v zahraničí může přinést spoustu skvělých zážitků – moře, exotickou krajinu, velehory, spoustu exotického jídla a tak dále. Někdy se však může stát, že tam, kam se vypravíte, nastanou nějaké problémy. V takovém případě se hodí mít „parťáka“ v Česku, který vám pomůže. A k tomu slouží právě DROZD.

Co je to DROZD

DROZD je vlastně zkratka názvu Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí. Jedná se o projekt, který už řadu let provozuje přímo Ministerstvo zahraničních věcí ČR pro české občany cestující do zahraničí. Jeho hlavním účelem je mít k dispozici vlastní komunikační kanál s občany ČR v zahraničí pro případ výskytu přírodních katastrof (jako bylo kupříkladu tsunami), teroristických útoků (jako například v Egyptě či na Srí Lance) nebo náhlé politické destabilizace (jako třeba ve Venezuele). V případě, že se stane něco náhlého, může MZV ČR informovat občany v dané zemi či oblasti o aktuálním vývoji a koordinovat s nimi jejich evakuaci ze země, případně i další pomoc ze strany místní ambasády.

Jenže DROZD dospěl, a tak dnes nabízí mnohem víc, a to prostřednictvím mobilní aplikace pro Android či iOS. Tato mobilní aplikace vám nabízí okamžitý přístup ke kontaktům na policii, hasiče, zdravotnickou záchrannou službu a tísňové volání v dané zemi, stejně jako přímý kontakt na ambasádu, případně na další pracoviště MZV ČR v dané zemi. Zároveň zde máte okamžitý přístup ke všem upozorněním, které MZV ČR pro danou zemi vydalo. Příjemným bonusem je kompletní sada velmi užitečných informací o první pomoci, chování při mimořádných událostech, jako jsou občanské nepokoje, teroristické útoky atd., návody na pomoc v životních situacích, jako jsou dopravní nehoda, ztráta dokladů nebo úmrtí občana ČR, a informace o důležitých místech v dané zemi, na která se můžete jako občané ČR obrátit.

Jak DROZD nastavit

Srdcem DROZDa je v dnešní době právě již zmiňovaná mobilní aplikace. Ta je k dispozici zcela zdarma a obsahuje celou řadu důležitých funkcí, které oceníte teprve tehdy, když nastane mimořádná situace. Po prvním spuštění aplikace jste vyzváni k zadání svých osobních údajů a hlavně telefonního čísla, s nímž se vaše registrace spáruje. Kromě jména, příjmení a data narození, které v případě mimořádné události MZV ČR může využít k vašemu ztotožnění s registrem obyvatel a případně údaji z letiště, můžete zadat i svoji adresu v ČR, cestovní doklad a jeho číslo, svoji zdravotní pojišťovnu a sekundární telefonní číslo, na němž budete v zahraničí k zastižení.

Po vyplnění těchto údajů vám přijde i potvrzující e-mail s odkazem na vaši registraci do webového rozhraní. Tento e-mail však často můžete najít ve spamu.

Dále můžete v aplikaci doplnit své kontakty v ČR (na rodiče, sourozence či blízké přátele) a také své zdravotní detaily (výšku, hmotnost, krevní skupinu, léky, které berete, alergie, jimiž trpíte, a další informace).

Jak DROZD používat

To nejdůležitější však nastává v okamžiku, kdy se vypravujete na zahraniční cestu. V aplikaci stačí přidat údaje o cestě, kde vyplníte datum příjezdu do destinace, datum odjezdu z destinace a zemi či region, kde budete pobývat. Do DROZDa můžete vyplnit i cestovní pojišťovnu, u které jste pojištěni, a také seznam spolucestujících, včetně jejich osobních údajů, pokud je chcete přidat. Údaje lze, stejně jako u kontaktů v ČR, načíst i přímo z vašeho adresáře kontaktů, abyste nemuseli nic ručně opisovat.

Před cestou také oceníte fakt, že si ve správě zemí můžete stáhnout informace o jednotlivých zemích offline, přímo do aplikace, abyste v roamingu ušetřili data. Všechny důležité kontaktní údaje a dlouhodobá varování tak budete mít neustále v aplikaci k dispozici i bez připojení k internetu.

Aplikace také umožňuje jednoduché sdílení vaší polohy s vašimi blízkými (nikoliv tedy s pracovníky MZV ČR). Vždy tak budou vědět, kde se právě nacházíte.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…