{/syntax}
1111
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1111 lidí, buďte další
04.01.2023

Pět nejčtenějších článků v roce 2022

Které z článků na webu Vím, kam klikám vás v roce 2022 zaujaly nejvíce? Připomeňte si TOP5 nejčtenějších článků za loňský rok a zjistěte, zda vám nějaký neunikl.

Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

V článku jste se dozvěděly informace o tom, jak na české uživatele Instagramu útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ. Vidina snadného výdělku zvláště v době rostoucích cen energií však může být pro mnoho lidí lákavá. Ve skutečnosti se přes několik relativně důvěryhodně vypadajících stránek dostanete až na platební bránu, jejímž skutečným účelem je zneužití vaší karty a neoprávněné odčerpání peněz z účtu.

 

Varování: podvodníci to zkouší na správce facebookových stránek

Vylákat přihlašovací údaje a informace o platebních kartách se útočníci nesnaží zdaleka jen přes e-maily. Podvodníci to zkouší též přes zprávy na Facebooku, které mají působit, jako by byly odeslány administrátory této sociální sítě.

 

Pozor na falešné SMS!

Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Uživatelé obdrží podvodnou zprávu na své mobilní zařízení, ve které je uvedeno, že na ně čeká zmeškaný hovor nebo zpráva v hlasové schránce. Po kliknutí na odkaz ve zprávě je uživateli nabídnuta instalace podvodné aplikace a ten si tímto může do zařízení instalovat škodlivý kód a svůj mobilní telefon tak zavirovat. 

 

Varování pro prodávající na bazarech

V článku jste se dozvěděli, že na českých inzertních serverech se v poslední době pohybuje větší množství podvodníků, kteří se vydávají za zájemce o koupi zboží. Na prodejce zkouší různé fígle, které je mohou snadno připravit o peníze a zkazit tak radost z výhodného prodeje.

 

Mediální gramotnost – základní pojmy

Článek se základní terminologii z oblasti mediální gramotnosti, se kterou se můžete setkat. Tedy, co si můžete představit pod pojmy, jako jsou dezinformace, manipulace, hoax či fake news.

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.