1605
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1605 lidí, buďte další
15.06.2020

On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s tématikou kyberproblematiky pro různé cílové skupiny – seniory, teenagery, rodiče, ale i širokou veřejnost. Právě pro posledně jmenovanou skupinu byl vytvořen desetidílný seriál „Pozor na kyberprostor!“.

Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s tématikou kyberproblematiky pro různé cílové skupiny – seniory, teenagery, rodiče, ale i širokou veřejnost.

Právě pro posledně jmenovanou skupinu byl vytvořen desetidílný seriál „Pozor na kyberprostor!“, uvedený letos k příležitosti Mezinárodního dne bezpečnějšího internetu 10. 2. 2020. Oproti ostatním ročníkům byl tento ročník specifický tím, že scénáře pro jednotlivé díly vznikaly v úzké spolupráci s Policií ČR. Ta dodala ke každému tématu reálné případy, které opravdu prošly policejním vyšetřováním. Tyto kazuistiky uvádějí každý díl seriálu a uvedou diváka do tématu.

A jaká témata byla letos zpracována? V prvním díle se diváci seznámí s pojmem kyberkriminalita, informacemi o jejím setrvalém meziročním vzrůstu, s typy nejčastěji páchané kyberkriminality na našem území a motivy pachatelů těchto trestných činů.

Druhý díl pojednává o již známém fenoménu kyberšikany, jejíž obětí se v tomto příběhu stala dívka Jana, žačka 5. třídy. Vzhledem k tomu, že ve videích a dalších materiálech KPBI se tématu kyberšikany věnovalo mnoho prostoru i v uplynulých letech, a spolehlivé informace o kyberšikaně jsou k dohledání téměř všude, projekt KPBI se rozhodl tomuto tématu zatím již dál nevěnovat a raději se zaměřit na méně známé projevy internetové kriminality a sociálního chování.   

Ve třetím díle se setkáme s různými projevy nezákonného on-line obsahu, ať už se jedná o v praxi velmi časté nadávky a urážky, šíření nenávisti, ale také porušování autorského zákona. Diváci se mj. dozvědí, jak legálně stahovat autorský obsah, a nebo proč může být nezákonné používat P2P sítě.

Neoprávněný přístup k počítači je tématem čtvrtého dílu. Nejde však pouze o hacking, jak by se mohlo nabízet. O trestný čin jde i tehdy, pokud se vám někdo do vašeho počítače nebo účtu dostane na základě hesla, které jste pachateli, třeba i neúmyslně, prozradili.

Podvodné e-shopy jsou dalším evergreenem nejen projektu KPBI, ale i internetu jako takového. Pátý díl upozorňuje na nejčastější ukazatele, které by vám měly napovědět, který e-shop je nebo není spolehlivý. Oproti ostatním ročníkům KPBI ale zdůrazňuje nebezpečí podvodů i na poli obchodů v různých prodejních skupinách, kdy se snaží okrást člověk člověka. Stejně jako v kazuistice od Policie ČR, která celý pátý díl uvádí.

O ransomware, specifickém vyděračském viru, se dozvíte v šestém dílu. Shodou okolností, chvíli po uvedení celého seriálu na světlo světa, se během 14 dnů odehrály v ČR hned dva útoky pomocí ransomware na jednu nemocnici a jednu velkou průmyslovou firmu. Jde tedy o téma, které je vysoce aktuální.

Šíření pornografie, a především té dětské, je ohavná činnost. Na tom se asi shodne většina z nás. Že ale za tímto šířením nemusí být jen psychicky narušení jedinci se zvrácenými choutkami, ale vlastně každý z nás, se dozvíte v sedmém díle.

Fake news. Slovní spojení, o kterém před třemi lety pořádně nikdo nevěděl, co znamená. Pokud to stále nevíte, nebo si jen chcete ověřit, jak fake news poznat od solidní žurnalistiky, pusťte si osmý díl.

Nikdy byste neposlali peníze někomu, kdo vás oslovil přes internet a nikdy jste ho neviděli? Ani kdyby to byl váš nadřízený? CEO podvod, o kterém pojednává devátý díl, se zaměřuje na staré dobré sociální inženýrství, jen v jiném kabátě. Nebo spíše v saku a kravatě.

O internetu věcí se mezi lidmi stále mnoho neví. Hodně lidí vám bude zarytě tvrdit, že takovéto vymoženosti, které vám kradou soukromí, nepoužívají a nikdy používat nebudou. Často se však pletou už v počátku. Většina z nás už je součástí internetu věcí, ať už si to uvědomuje, nebo ne. Desátý díl vás seznámí s tím, co všechno se do internetu věcí schová. A v dalším, připravovaném ročníku, se KPBI zaměří zblízka na internet věcí ve státní správě a každodenním životě.

Celý seriál „Pozor na kyberprostor!“ si můžete pustit na YouTube kanálu Kraje pro bezpečný internet. Najdete tam i všechna další videa z předchozích ročníků.

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.11.2021

  Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

  Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…

  28.09.2021

  Soutěžte s projektem Kraje pro bezpečný internet

  Až do 28. února 2022 se žáci a studenti základních a středních škol z celé České republiky mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet, dozvědět se, jak se bezpečně pohybovat na…

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…