{/syntax}
3091
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3091 lidí, buďte další
15.06.2020

On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s tématikou kyberproblematiky pro různé cílové skupiny – seniory, teenagery, rodiče, ale i širokou veřejnost. Právě pro posledně jmenovanou skupinu byl vytvořen desetidílný seriál „Pozor na kyberprostor!“.

Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s tématikou kyberproblematiky pro různé cílové skupiny – seniory, teenagery, rodiče, ale i širokou veřejnost.

Právě pro posledně jmenovanou skupinu byl vytvořen desetidílný seriál „Pozor na kyberprostor!“, uvedený letos k příležitosti Mezinárodního dne bezpečnějšího internetu 10. 2. 2020. Oproti ostatním ročníkům byl tento ročník specifický tím, že scénáře pro jednotlivé díly vznikaly v úzké spolupráci s Policií ČR. Ta dodala ke každému tématu reálné případy, které opravdu prošly policejním vyšetřováním. Tyto kazuistiky uvádějí každý díl seriálu a uvedou diváka do tématu.

A jaká témata byla letos zpracována? V prvním díle se diváci seznámí s pojmem kyberkriminalita, informacemi o jejím setrvalém meziročním vzrůstu, s typy nejčastěji páchané kyberkriminality na našem území a motivy pachatelů těchto trestných činů.

Druhý díl pojednává o již známém fenoménu kyberšikany, jejíž obětí se v tomto příběhu stala dívka Jana, žačka 5. třídy. Vzhledem k tomu, že ve videích a dalších materiálech KPBI se tématu kyberšikany věnovalo mnoho prostoru i v uplynulých letech, a spolehlivé informace o kyberšikaně jsou k dohledání téměř všude, projekt KPBI se rozhodl tomuto tématu zatím již dál nevěnovat a raději se zaměřit na méně známé projevy internetové kriminality a sociálního chování.   

Ve třetím díle se setkáme s různými projevy nezákonného on-line obsahu, ať už se jedná o v praxi velmi časté nadávky a urážky, šíření nenávisti, ale také porušování autorského zákona. Diváci se mj. dozvědí, jak legálně stahovat autorský obsah, a nebo proč může být nezákonné používat P2P sítě.

Neoprávněný přístup k počítači je tématem čtvrtého dílu. Nejde však pouze o hacking, jak by se mohlo nabízet. O trestný čin jde i tehdy, pokud se vám někdo do vašeho počítače nebo účtu dostane na základě hesla, které jste pachateli, třeba i neúmyslně, prozradili.

Podvodné e-shopy jsou dalším evergreenem nejen projektu KPBI, ale i internetu jako takového. Pátý díl upozorňuje na nejčastější ukazatele, které by vám měly napovědět, který e-shop je nebo není spolehlivý. Oproti ostatním ročníkům KPBI ale zdůrazňuje nebezpečí podvodů i na poli obchodů v různých prodejních skupinách, kdy se snaží okrást člověk člověka. Stejně jako v kazuistice od Policie ČR, která celý pátý díl uvádí.

O ransomware, specifickém vyděračském viru, se dozvíte v šestém dílu. Shodou okolností, chvíli po uvedení celého seriálu na světlo světa, se během 14 dnů odehrály v ČR hned dva útoky pomocí ransomware na jednu nemocnici a jednu velkou průmyslovou firmu. Jde tedy o téma, které je vysoce aktuální.

Šíření pornografie, a především té dětské, je ohavná činnost. Na tom se asi shodne většina z nás. Že ale za tímto šířením nemusí být jen psychicky narušení jedinci se zvrácenými choutkami, ale vlastně každý z nás, se dozvíte v sedmém díle.

Fake news. Slovní spojení, o kterém před třemi lety pořádně nikdo nevěděl, co znamená. Pokud to stále nevíte, nebo si jen chcete ověřit, jak fake news poznat od solidní žurnalistiky, pusťte si osmý díl.

Nikdy byste neposlali peníze někomu, kdo vás oslovil přes internet a nikdy jste ho neviděli? Ani kdyby to byl váš nadřízený? CEO podvod, o kterém pojednává devátý díl, se zaměřuje na staré dobré sociální inženýrství, jen v jiném kabátě. Nebo spíše v saku a kravatě.

O internetu věcí se mezi lidmi stále mnoho neví. Hodně lidí vám bude zarytě tvrdit, že takovéto vymoženosti, které vám kradou soukromí, nepoužívají a nikdy používat nebudou. Často se však pletou už v počátku. Většina z nás už je součástí internetu věcí, ať už si to uvědomuje, nebo ne. Desátý díl vás seznámí s tím, co všechno se do internetu věcí schová. A v dalším, připravovaném ročníku, se KPBI zaměří zblízka na internet věcí ve státní správě a každodenním životě.

Celý seriál „Pozor na kyberprostor!“ si můžete pustit na YouTube kanálu Kraje pro bezpečný internet. Najdete tam i všechna další videa z předchozích ročníků.

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.