Nejzajímavější aplikace o počasí
Jaké bude počasí? To je v zimních měsících velmi důležitá otázka, zejména pokud míříte na hory za lyžováním. Naštěstí dnes existuje celá řada velmi pokročilých aplikací, jež vám dokážou říct, kolik centimetrů sněhu kdy a kde nasněží a jaký tam bude foukat vítr. Chcete vědět, které aplikace to jsou?
Windy
Windy je bez váhání nejúspěšnější česká aplikace o počasí. Stojí za ní tým vývojářů ze Seznamu a původně byla vyvíjena hlavně pro piloty. Z toho vyplývá i neuvěřitelné množství nejrůznějších dostupných meteorologických informací, stejně jako detailní informace o počasí na jednotlivých letištích.
Kromě větrného proudění si můžete aplikaci přepnout na meteoradar informující o srážkách a blescích. Pokud vás spíše zajímá to, zda zrovna nebude pršet, můžete si přepnout na „heatmapu“ s informacemi o nadcházejících úhrnech dešťových či sněhových srážek, a to až na dalších 240 hodin. K dispozici máte i detailní předpověď sněhu a deště pro libovolné místo na mapě po třech hodinách, a to až na pět dnů dopředu. V této detailní předpovědi najdete informace o počasí, teplotě, rychlosti větru, rychlosti větru v nárazech, atmosférickém tlaku, a dokonce o výšce oblačnosti. Navíc si můžete vybrat data ze čtyř předpovědních modelů.
Windy je tedy naprosto nejrozsáhlejší a nejobsažnější předpověď počasí, která vám řekne vše potřebné pro lyžování – od úhrnu sněhu přes teplotu, vítr až po viditelnost. Aplikace je přitom dostupná zcela zdarma a v češtině, a to buď na www.windy.com, nebo ve verzi pro Android a iOS.
Ventusky
Pro ty, pro které je Windy.com až moc podrobné a nepřehledné, existuje i alternativa v podobě další české celosvětově populární aplikace Ventusky. Také Ventusky nabízí bezplatnou webovou verzi přístupnou na webu www.ventusky.com. Pokud byste si ale přáli mít Ventusky i ve svém telefonu, budete muset sáhnout do peněženky (verze pro Android, verze pro iOS). Na Androidu jsou však základní údaje k dispozici zdarma a platí se až za některé další funkce, a to 69 Kč ročně. Na iOS zaplatíte 79 korun.
Pokud se chystáte na lyže nebo běžky, Ventusky nabízí oproti Windy mnohem snazší přístup k webkamerám z jednotlivých lokalit.
OnTheSnow Sníh & sněhové zprávy
Pokud preferujete specializované aplikace čistě na sněhové zpravodajství v horských střediscích, pak by vám neměla uniknout aplikace OnTheSnow. Ta nabízí detailní informace o stavu sněhu a sjezdovek ve více než 2 000 horských středisek v Česku i ve světě. Stačí si zvolit požadované středisko a rázem získáte detailní informace o výšce sněhu, novém sněhu za posledních 24 hodin, počtu otevřených vleků a sjezdovek i sněžení za poslední dva týdny. Díky široké uživatelské základně se navíc můžete těšit na fotografie přímo z místa od dalších uživatelů, a to včetně data a času pořízení a informací o stavu sněhu na sjezdovce.
Aplikace dále nabízí přístup k lokálním webkamerám, předpovědi počasí na následující týden i k profilu lyžařského střediska, kde najdete mapu a rozdělení sjezdovek mezi začátečnické, pro mírně pokročilé, pokročilé a experty, které odpovídá u nás obvyklému barevnému značení, informace o délce nejdelší sjezdovky, o typech lanovek, ale také historické informace o množství sněhu v aktuální a loňské sezoně. Nechybí navíc ani detailní popis střediska a informace o skipasech či cenách. Třešničkou na dortu je prolink na facebookové stránky daného lyžařského střediska, kde samozřejmě najdete spoustu dalších aktuálních informací.
Aplikaci si můžete stáhnout pro Android i pro iOS a je zcela zdarma.