4915
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4915 lidí, buďte další
30.07.2018

Nejlepší messengery současnosti

Češi bývali rekordmany v odesílání SMS. Od dob rozmachu mobilních dat a chytrých telefonů je však velice rychle nahradily tzv. messengery – aplikace pro zasílání krátkých nejen textových zpráv prostřednictvím mobilních dat. Které jsou v současné době ty nejlepší?

Co messengery nabízejí navíc

Oproti klasickým SMS mají messengery výhodu v tom, že nabízejí celou řadu funkcí navíc. Emotikony, animované GIFy, posílání fotek nebo videí, posílání hlasových klipů či třeba hlasové hovory, videochat a nechybí ani skupinové komunikace – to všechno prostřednictvím datových přenosů přes internet. Jejich velkou výhodou je nezávislost na platformě. Používat je můžete ve webovém prohlížeči, samostatné desktopové aplikaci, a hlavně na chytrých telefonech a tabletech, kde využijete datových přenosů přes mobilní připojení či Wi-Fi. Jednotlivé messengery, na rozdíl od SMS, se obvykle mohou chlubit také koncovým šifrováním veškeré komunikace. Rozdíly ve funkcionalitách jednotlivých aplikací jsou marginální. Zásadní rozdíl je pouze v počtech jejich uživatelů. Oproti SMS je zde totiž podmínka, že tutéž aplikaci (messenger) musí využívat obě strany komunikace. Není proto výjimkou, že dnes každý uživatel chytrého telefonu takových messengerů využívá hned několik paralelně. A které že jsou ty nejčastější?

Facebook Messenger

Jedním z nejpopulárnějších messengerů současnosti je Facebook Messenger. Ten je už mnoho let integrován přímo v aplikaci Facebook a jako jeden z mála není napevno svázán s telefonním číslem. Facebook Messenger se v posledních letech dočkal osamostatnění i výrazných vylepšení. Psát si můžete nejen s přáteli z Facebooku, ale i s lidmi, které v přátelích nemáte, a v neposlední řadě si do jeho mobilní aplikace můžete integrovat také SMS z telefonu. Facebook Messenger nabízí samostatnou aplikaci nejen pro všechny mobilní platformy, ale i pro desktopové Windows. K dispozici má i vlastní webovou aplikaci na adrese www.messenger.com a například prohlížeč Opera obsahuje pro Messenger speciální zásuvný modul.

Mobilní aplikace Messenger díky svým funkcionalitám značně „nabobtnala“. Starší a pomalejší telefony s Androidem vybavené menším množstvím paměti tak začaly mít s Messengerem problémy. Facebook na to proto zareagoval vytvořením aplikace Messenger Lite pro Android. Ta je podstatně méně prostorově i výpočetně náročná. Přijdete v ní ale o některé specifické vychytávky Facebook Messengeru, jako jsou hry, boty a Messenger Day (alternativa Instagram Stories).

WhatsApp

WhatsApp je druhý messenger pod křídly Facebooku. Ten jej koupil v říjnu 2014 za 21,8 miliardy dolarů. WhatsApp je oproti Messengeru pevně spojen s telefonním číslem. Stejně jako Messenger však svým účastníkům nabízí možnost komunikace z počítače. Ta se nazývá WhatsApp Web a přístupná je buď na adrese web.whatsapp.com, nebo jako zásuvná aplikace například pro prohlížeč Opera. Pro aktivaci WhatsApp Web budete potřebovat své telefonní číslo a telefon. Zpřístupnění komunikace totiž probíhá po naskenování QR kódu zobrazeného na obrazovce. Podobně jako u Messengeru si můžete stáhnout i offline aplikaci pro Windows, a dokonce i MacOS.

Viber

Viber fungoval dlouhá léta jako rovnocenný soupeř WhatsAppu. V posledních letech se však v našich končinách dostal trochu do ústraní. Také Viber nabídne kromě mobilních aplikací i jejich desktopové verze pro Windows i MacOS. Co ovšem chybí, je webový přístup. Přesto má oproti předchozím dvěma messengerům něco navíc – službu Viber Out. Ta vám umožňuje zakoupit si kredit a volat na zahraniční klasické pevné linky či mobilní telefonní čísla. Z mobilu, tabletu či počítače pak můžete volat prostřednictvím internetu na klasická telefonní čísla kdekoliv na světě. Na výběr přitom máte vždy ze dvou variant – první je kredit na volání kamkoliv, kdy vám 4,99 € (130 Kč) obvykle vystačí na více než 250 minut hovoru na pevné linky (mobily bývají dražší), nebo si můžete koupit kredit na volání do jedné konkrétní země. Ten se platí měsíčně. Neomezené volání na pevné linky i mobily v Německu vás kupříkladu vyjde na 9,99 € (258 Kč), v USA pak dokonce jen na 2,99 € (77 Kč).

Telegram

Hitem posledních měsíců se stal messenger Telegram. Ten je dostupný nejen pro mobilní platformy, ale také pro Windows, MacOS, a dokonce i Linux. Stejně jako u WhatsAppu nechybí ani webová verze dostupná na web.telegram.org. Zajímavým specifikem je, že u občanů EU je požadován věk pro použití aspoň 16 let. Také Telegram nabízí skupinové konverzace. Nad ostatními vyčnívá systémem zasílání videí, kdy můžete kontrolovat a měnit jejich rozlišení ještě před odesláním. Telegram jako jediný zmiňovaný není k dispozici v českém jazyce. Za zmínku stojí také fakt, že sama firma nabídla paralelní aplikaci Telegram X. Ta nabízí některé nové funkce, včetně například tmavého pozadí, které na AMOLED displejích znatelně snižuje spotřebu displeje. Telegram stavěl svoji popularitu zejména na unikátním šifrování a „nemožnosti“ komunikaci prostřednictvím této aplikace odposlouchávat. V předchozích dvou letech se však objevilo hned několik zpráv o tom, že i toto šifrování se podařilo některým hackerům či soukromým bezpečnostním firmám hravě prolomit.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…