1979
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1979 lidí, buďte další
30.08.2019

Nejlepší mapy na cesty

V létě a na začátku podzimu spousta z nás vyráží na cesty po Česku i do zahraničí. Které mapy si stáhnout do mobilu a co všechno od nich čekat?

Mapy.cz jako nejuniverzálnější nástroj na cesty

Mapy.cz jsou česká aplikace, která pokrývá celý svět. Mapová data pro libovolný stát si můžete stáhnout i offline, a co je pro našince hodně zajímavé – obsahují turistické značky i cyklotrasy. Používat Mapy.cz čistě offline by však byla velká škoda. Obsahují totiž neskutečné množství přídavných funkcí.

Navigace je první z nich. Mapy.cz zvládají navigaci pro pěší, cyklisty, běžkaře i motoristy. Navigace přitom funguje i offline.

Výlety po okolí je zajímavá funkce pro pěší, cyklisty a lyžaře. Zabodnete prst do mapy, zvolíte výlet po okolí a podle vámi nastavené délky vám ho Mapy.cz samy naplánují, a ještě vás po něm se svou navigací provedou.

Jízdní řády se objeví po kliknutí na zastávku libovolného prostředku hromadné dopravy v České republice. Pokud tedy třeba jdete na výlet po horách a začnou vás bolet nohy, můžete se nechat navigovat k nejbližší zastávce autobusu nebo vlaku.

Počasí funguje celosvětově a naprosto skvěle. Data totiž čerpá z populární aplikace Windy, o které už jsme na našich stránkách také psali. K dispozici máte předpověď na jednotlivé dny i následující hodiny, a to jak počasí a teplot, tak i větru.

Placení parkovného je další velice důležitá funkce, která funguje zatím jen v Praze. Hlavní město používá na velké části území zóny placeného stání. Mapy.cz vám ukážou kód zóny, její platnost i cenu, a navíc vám umožní jednoduchým proklikem za parkování ihned zaplatit.

Aplikace je dostupná pro Android, iOS, a dokonce i pro desktopové Windows. Všechny funkce, včetně navigace, jsou dostupné česky.

Here WeGo pro offline navigaci v autech, na kolech, pěšky i taxíkem

Here WeGo je aplikace spoluvlastněná automobilkami Audi, BMW a Daimler (Mercedes-Benz). Můžete si být proto jistí, že je dokonale zaměřená na řidiče, navíc její mapové podklady se shodují s těmi, které používají tyto tři automobilky i pro své palubní navigace.

Here WeGo nabízí offline mapy a navigaci po celém světě. Z online služeb pak zaujmou bezplatné informace o aktuální dopravě, které – podobně jako populární automobilová navigace Waze –aplikace využívá k optimalizaci vaší navigace. Here WeGo však dokáže navigovat vedle řidičů aut také cyklisty a pěší. Velice zajímavou funkcí je i navigace s využitím hromadné dopravy, sdílených aut a třeba i taxíku, který lze skrze aplikaci přímo objednat. Navigace prostřednictvím sdílených aut a taxíků je dostupná ve vybraných světových metropolích. V případě taxíků ji lze využít i na území Prahy.

Aplikace je dostupná pro Android a iOS. Všechny funkce, včetně navigace, jsou dostupné česky.

Locus Map na hory, lyže i geocaching

Locus Map je mapová lahůdka určená pro všechny turistické nadšence, ale i pro přívržence geocachingu. Bohužel je dostupná pouze pro Android a za plné funkce si zaplatíte. Základní verze je však zdarma.

Hlavní síla aplikace Locus Map spočívá v možnosti využívat široké spektrum mapových podkladů, včetně těch lokálních. Jedete na dovolenou do slovinských Alp? Je tu pro vás speciální mapa od Alpine Association of Slovenia v měřítku 1 : 25 000. Míříte do Francie? Využijte mapu Cartes IGN v měřítku 1 : 10 000. Locus Map je tak rájem pro příznivce papírových turistických map a pro turisty obecně. Dokonce dokáže spolupracovat i s nejrůznějšími sport trackery a externími senzory, umožňuje importovat vlastní body zájmu, sdílet svou polohu s přáteli, importovat a exportovat vlastní trasy atd.

Byť její ovládání není ani zdaleka tak intuitivní jako u předchozích dvou aplikací, funkcemi je Locus Map v oblasti turistiky předčí. Navíc možnost sledování uživatelů nabízí i přímo prostřednictvím webových stránek live-tracking.locusmap.app, což potěší zejména ty bez zařízení s Androidem.

Aplikace je dostupná pro Android. Všechny funkce, včetně navigace, jsou dostupné česky.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…