{/syntax}
5449
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 5449 lidí, buďte další
15.03.2019

Nejlepší aplikace pro informace o dopravě

Letošní zimu se vrátil na naše hory i silnice sníh. S tím ovšem byla a je spojena také spousta dopravních komplikací. Které aplikace vám pomohou, abyste nezůstali stát v koloně nebo nevjížděli někam, kudy neprojedete?

Waze jako univerzální pomocník

Komunitní navigace Waze už několik let patří do rukou Googlu, který některé informace z ní využívá i v populárních Google Maps. Waze však nadále obsahuje nejvíce informací o dopravě a má je podstatně aktuálnější. Kromě oficiálních zdrojů je totiž sbírá přímo od řidičů. V Česku Waze pravidelně používá na 400 000 řidičů. Jen v Praze jich každý den vyjíždí kolem pěti tisíc. Aplikace sbírá informace o rychlosti jejich jízdy, které pak používá při navigaci ostatních řidičů.

Waze funguje tak, že vyhledává vždy tu nejlepší trasu do cílové destinace na základě reálné dopravní situace a rychlosti jízdy po daných silnicích, které tam vedou. Změna trasy probíhá automaticky, takže pokud jedete například z Prahy do Brna a u Jihlavy se stane dopravní nehoda, která dálnici uzavře, Waze vás včas svede z dálnice, abyste nestáli v koloně. Kromě toho zde však najdete i cenné informace o aktuálním dění na silnici – nebezpečné výmoly, práce na silnici, odstavená vozidla, dopravní nehody nebo třeba policejní kontroly. Waze plně podporuje češtinu, a nabízí dokonce dva české hlasy pro navigaci – ženu Petru a hlas moderátora Vlasty Korce. Pro Android si ho můžete stáhnout zde, verzi pro iOS najdete zde.

ŘSD dopravní informace

Ředitelství silnic a dálnic má pro řidiče připravenu vlastní aplikaci s dokonalým přehledem o dění na českých dálnicích, ovšem bez navigace. Základem je vyhledání trasy do cílové destinace. Aplikace automaticky určí dálnice a jejich kilometry, po kterých patrně pojedete, a ukáže vám aktuální informace o uzavírkách, nehodách, práci na silnici apod. Navíc vám na rozdíl od navigace Waze zpřístupní aktuální statické záběry z dálničních kamer na celé trase. Sami si tak můžete udělat okamžitý obrázek o tom, jak hustá doprava na dálnici je a jak to vypadá s její sjízdností. Aplikaci pro Android můžete stáhnout zde a pro iOS na tomto odkaze.

Existuje však i webová verze aplikace dostupná na www.dopravniinfo.cz, kde najdete ještě mnohem komfortnější přístup ke všem informacím či dálničním dopravním kamerám. Webová aplikace navíc obsahuje také podrobné informace ve formě ikon o dění i na všech ostatních silnicích v ČR. 

Doprava – Bezpečné cesty.cz

Pokud preferujete rychlý přehled na mapě přístupný přímo z mobilní aplikace, a nikoliv webové stránky, existuje zde naštěstí řešení. Aplikace Doprava – Bezpečné cesty.cz totiž všechny informace od ŘSD přebírá, a nadto poskytuje i komunitní funkce hlášení dopravních nehod apod., ale přístup k webovým kamerám byste hledali marně. Aplikaci ve verzi pro Android najdete zde a pro iOS tady.

Aplikace pro města 

Mezi další české aplikace patří ta od Gordicu. Kromě monitorování stavu vozovky v zimním období umí měřit míru zledovatění vozovky, ověřit, zda byla silnice posypána, nebo zvýšit efektivitu zimní údržby. Kromě toho aplikace nabízí otevřenou API, bezdrátové řešení a sběr dat do jedné platformy.

Zahraniční aplikace

ÖAMTC

Pokud se chystáte na lyže do Rakouska, určitě oceníte stejnojmennou aplikaci rakouského automotoklubu ÖAMTC, která v základu nabízí naprosto vše, co webová aplikace našeho ŘSD. Přehled o dopravní situaci, nehodách, obrazu z dopravních kamer, to vše zde najdete na jedno kliknutí. Kromě toho nechybí ani informace o čerpacích stanicích a jejich cenách. Jedinou nevýhodou je potřebná znalost němčiny. Verzi pro Android si můžete stáhnout zde a pro iOS zde.

Zelená vlna

Pokud se chystáte na návštěvu sousedního Slovenska, pak by vám neměla uniknout aplikace Zelená vlna, která zpřístupňuje dopravní informace a kamery Slovenskej správy ciest. Podobně jako česká aplikace Doprava – Bezpečné cesty.cz umožňuje i aktivní nahlašování dalších událostí. Zelenou vlnu pro Android si můžete stáhnout zde a pro iOS zde.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.