10323
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 10323 lidí, buďte další
10.07.2018

Nejlepší aplikace na předpověď počasí

Počasí je při letních výletech, sportech a radovánkách tématem číslo jedna. Zejména v době náhlých intenzivních bouřek i nenadálých teplotních zvratů. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších aplikací o počasí, které můžete letošní léto využít.

ČHMÚ/ČHMÚ+

Ve světě mobilních aplikací na předpověď počasí aktuálně probíhá nelítostný souboj Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s norskými meteorology stojícími za populární aplikací Yr.no. Prvně jmenovaný nabízí hned dvě aplikace – „základní“ s názvem ČHMÚ a rozšířenou ČHMÚ+. Obě jsou zatím k dispozici pouze pro Android a obě, na rozdíl od Norů, nabízejí předpověď počasí výlučně pro Českou republiku.

Základní ČHMÚ nabízí pohled na předpověď na následující hodiny a týden, pohled na meteoradar ČHMÚ, předpověď srážek na téměř dva dny dopředu a přehled aktuálních výstrah. Zajímavou vychytávkou je přehled aktivity klíšťat včetně předpovědi na čtyři dny dopředu.

Rozšířenější verze ČHMÚ+ přidává široké spektrum dalších informací včetně předpovědi z modelu Aladin. Najdete zde přehled i předpověď větru, oblačnosti, vlhkosti i třeba atmosférického tlaku. ČHMÚ vám také zpřístupní data z balonových sond vypouštěných v Praze-Libuši, předpověď UV indexu, velmi užitečné informace o stavu vod ve smyslu stupňů povodňové aktivity, monitoring rizika přívalových povodní i podrobné informace o stavu ovzduší.

Yr.no

V druhém rohu pomyslného ringu stojí norský Meteorologisk institutt a jeho předpověď počasí Yr.no. Ta na rozdíl od aplikace ČHMÚ funguje všude po světě a je velice stručná. Najdete zde informace o aktuálním stavu počasí, týdenní předpověď rozdělenou po šestihodinových celcích a tzv. meteogram, ve kterém najdete předpověď teploty, počasí, srážek, větru a atmosférického tlaku na jedné obrazovce. Meteogram přitom v souboji s Nory integroval do svých aplikací i ČHMÚ. Yr.no najdete jak na Androidu, tak na iOS. Textové informace, kterých je v aplikaci minimum, však budou v norštině, případně v angličtině. Čeština podporována není.

AccuWeather

Dalším esem na poli předpovědi počasí, zejména v zámoří, je americký AccuWeather, který na rozdíl od Norů mluví plně česky. AccuWeather si připravuje vlastní předpovědi, avšak zobrazuje také všechna varování od ČHMÚ. Paradoxní je, že zatímco úvodní popis je česky, detaily varování bývají anglicky. AccuWeather v širším spektru využívá vedle grafických ikon také detailnější textové popisy. To dává lepší představu o vývoji počasí, protože je přece jen rozdíl, jestli vás čeká „několik přeháněk a bouřek“, nebo „několik přeháněk a silných bouřek“, nebo jen „přeháňka“.

AccuWeather nabízí pohled na aktuální počasí, hodinovou a denní předpověď, pohled na meteoradary všech okolních zemí i některé pokročilejší funkce. Ty využijí zejména cestovatelé do zemí, kde se občas vyskytují tropické bouře a hurikány. O nich má AccuWeather k dispozici detailní zpravodajství. Aplikace je k dispozici jak zdarma – s reklamou, tak za mírný poplatek bez reklam. Stáhnout si ji můžete pro Android i pro iOS.

Radar EU

Zajímavým počinem je také česká webová aplikace se svojí mobilní verzí nazvaná Radar EU. Tu najdete na stránce www.radareu.cz. Aplikace sdružuje jednotlivé národní meteorologické radary řady evropských zemí, z nichž zobrazuje data na společné mapě. Uživatel si může nastavit rychlost animace i počet starších radarových snímků, které se budou animovat. Na základě pohybu srážkových mraků například v Německu pak dokáže odhadnout, za jak dlouho by mohl zmoknout například v Plzni. Díky pokrytí velké části Evropy tuto aplikaci oceníte i při dovolených ve Španělsku, Francii, Itálii, Británii či Skandinávii.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…