{/syntax}
6165
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 6165 lidí, buďte další
03.09.2018

Nejčastější podvodné e‑maily

Možná se vám to už někdy stalo. V e-mailu se objevila skvělá zpráva od někoho naprosto neznámého. Vlastně příliš skvělá na to, abyste jí uvěřili. Byl v ní ale i odkaz nebo nějaká příloha, tak byste na to mohli pro jistotu kliknout, ne? Aspoň tak si to říkají ti, kterým jde o vaše osobní údaje a peníze – autoři podvodných e-mailů.

O co podvodníkům jde

Podvodné e-maily mívají v zásadě tři hlavní cíle. Vaše peněženka je prvním z nich. V takovém případě se budou hackeři snažit dopátrat vašeho telefonního čísla a donutí vás zavolat na prémiové číslo se sazbou klidně 100 korun za minutu a více nebo se pokusí o podvod s Premium SMS. Druhým cílem mohou být čistě vaše osobní údaje, které na černém trhu mají svoji hodnotu. A třetím cílem je váš počítač – když ho podvodníci infikují, získají osobní údaje vašich kontaktů a jako bonus počítač zneužijí například k nějakému hackerskému útoku.

Právě jste vyhráli ve skvělé soutěži, o které jste nikdy neslyšeli

Není nad to vyhrát po ránu pár milionů dolarů. Pokud otevřete složku s nevyžádanou poštou, je docela pravděpodobné, že na podobnou zprávu narazíte. Realita je však taková, že pokud jste se vědomě neúčastnili nějaké soutěže, kde byste explicitně nechávali svoji e-mailovou adresu i s výslovným souhlasem ke zpracování osobních údajů podle GDPR, jedná se o podvod. V Česku tyto podvodné e-maily obvykle obdržíte v angličtině. Někdy se dokonce mohou tvářit, že jsou od OSN, EU a bůh ví od koho dalšího.

Zdědili jste peníze po záhadném předkovi

Občas se vám může také stát, že zdědíte pořádný balík peněz po někom, kdo žije v zahraničí a v životě jste o něm neslyšeli. V e-mailu od smyšleného doktora nebo právníka vám to většinou sdělí někdo z velmi vzdálené země. Ve skutečnosti málokterý notář píše z adresy frank123@yahoo.com a řeší tak osobní věc jako dědictví prostřednictvím e-mailu.

Zoufalý bankéř s miliardami

Velká část afrických bankéřů žije v zoufalých pracovních podmínkách, kdy se jim válí na účtech miliardy dolarů po mrtvých aristokratech a diktátorech, a tak hledají pomoc právě u vás, ačkoliv jste se v životě neviděli a neznáte se. Tato kategorie podvodných e-mailů dostala dokonce pojmenování „nigerijské dopisy“, protože před lety se všechny tyto e-maily týkaly jistého nigerijského člena vlády. Dnes jsou podvodníci už mnohem kreativnější. Jádro příběhu však zůstává. Smutná zpráva pro vás – miliardy vám tento podvodník bohužel nedá, pár tisíc dolarů by vám ale mohl sebrat.

Je libo slevičku?

A konečně tu máme nejnovější kategorii podvodných e-mailů, kde nejde o nic jiného než o vaše peníze. Tyto podvody se navíc staly populárními i na Facebooku a WhatsAppu. „Jedině a právě dnes prodáváme luxusní zboží za desetinu ceny! Stačí, když kliknete na odkaz děsně_známá_značka-shop.win.“ Všimněte si ale, že odkaz nikdy nesměřuje na stránky dané značky, natož nějakého skutečného renomovaného e-shopu. Dobrá zpráva je, že některým lidem, kteří takto „výhodně nakoupili“, vrátili při reklamaci platby kartou u banky peníze zpět. Vy to ale raději nezkoušejte.

A co kuponek na nákup zdarma?

Posledním letošním hitem jsou kupony na nákupy zdarma. Firma XY (obvykle velmi známá) slaví jubileum, a proto nemá nic lepšího na práci než začít rozdávat zboží za stovky milionů zdarma zcela náhodným lidem. A představte si to – jeden kupon posílá i vám! Sice z naprosto nepravděpodobné e-mailové adresy a s velmi podezřelým odkazem podobným tomu výše, ale přesto se vždycky pár lidí nachytá. K získání kuponu stačí jen opsat kód, který vám přijde na mobil, což vás vzápětí bude stát pár stokorun. Některé tyto podvody jsou pak cílené čistě na zavirování vašeho počítače či telefonu.

Rada na závěr

Představili jsme vám několik nejznámějších typů podvodných e-mailů, existují ale stovky dalších. Jak tedy rozpoznat ty ostatní? Stačí chvíli přemýšlet, než kliknete na jakýkoliv odkaz v e-mailové schránce. Pokud vám zpráva nepřišla od někoho, koho znáte, vždy se řiďte tím, že raději nebudete klikat na nic podezřelého. A podezřelým myslíme všechny výhry v soutěžích, záhadné odkazy, vzkazy, oznámení či žádosti o účty, kontakty a jiné osobní údaje. A nebojte, až zdědíte miliony po tajemném příbuzném, přijde vám úřední dopis poštou nebo vám někdo zavolá.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.