2250
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2250 lidí, buďte další
03.09.2018

Nejčastější podvodné e‑maily

Možná se vám to už někdy stalo. V e-mailu se objevila skvělá zpráva od někoho naprosto neznámého. Vlastně příliš skvělá na to, abyste jí uvěřili. Byl v ní ale i odkaz nebo nějaká příloha, tak byste na to mohli pro jistotu kliknout, ne? Aspoň tak si to říkají ti, kterým jde o vaše osobní údaje a peníze – autoři podvodných e-mailů.

O co podvodníkům jde

Podvodné e-maily mívají v zásadě tři hlavní cíle. Vaše peněženka je prvním z nich. V takovém případě se budou hackeři snažit dopátrat vašeho telefonního čísla a donutí vás zavolat na prémiové číslo se sazbou klidně 100 korun za minutu a více nebo se pokusí o podvod s Premium SMS. Druhým cílem mohou být čistě vaše osobní údaje, které na černém trhu mají svoji hodnotu. A třetím cílem je váš počítač – když ho podvodníci infikují, získají osobní údaje vašich kontaktů a jako bonus počítač zneužijí například k nějakému hackerskému útoku.

Právě jste vyhráli ve skvělé soutěži, o které jste nikdy neslyšeli

Není nad to vyhrát po ránu pár milionů dolarů. Pokud otevřete složku s nevyžádanou poštou, je docela pravděpodobné, že na podobnou zprávu narazíte. Realita je však taková, že pokud jste se vědomě neúčastnili nějaké soutěže, kde byste explicitně nechávali svoji e-mailovou adresu i s výslovným souhlasem ke zpracování osobních údajů podle GDPR, jedná se o podvod. V Česku tyto podvodné e-maily obvykle obdržíte v angličtině. Někdy se dokonce mohou tvářit, že jsou od OSN, EU a bůh ví od koho dalšího.

Zdědili jste peníze po záhadném předkovi

Občas se vám může také stát, že zdědíte pořádný balík peněz po někom, kdo žije v zahraničí a v životě jste o něm neslyšeli. V e-mailu od smyšleného doktora nebo právníka vám to většinou sdělí někdo z velmi vzdálené země. Ve skutečnosti málokterý notář píše z adresy frank123@yahoo.com a řeší tak osobní věc jako dědictví prostřednictvím e-mailu.

Zoufalý bankéř s miliardami

Velká část afrických bankéřů žije v zoufalých pracovních podmínkách, kdy se jim válí na účtech miliardy dolarů po mrtvých aristokratech a diktátorech, a tak hledají pomoc právě u vás, ačkoliv jste se v životě neviděli a neznáte se. Tato kategorie podvodných e-mailů dostala dokonce pojmenování „nigerijské dopisy“, protože před lety se všechny tyto e-maily týkaly jistého nigerijského člena vlády. Dnes jsou podvodníci už mnohem kreativnější. Jádro příběhu však zůstává. Smutná zpráva pro vás – miliardy vám tento podvodník bohužel nedá, pár tisíc dolarů by vám ale mohl sebrat.

Je libo slevičku?

A konečně tu máme nejnovější kategorii podvodných e-mailů, kde nejde o nic jiného než o vaše peníze. Tyto podvody se navíc staly populárními i na Facebooku a WhatsAppu. „Jedině a právě dnes prodáváme luxusní zboží za desetinu ceny! Stačí, když kliknete na odkaz děsně_známá_značka-shop.win.“ Všimněte si ale, že odkaz nikdy nesměřuje na stránky dané značky, natož nějakého skutečného renomovaného e-shopu. Dobrá zpráva je, že některým lidem, kteří takto „výhodně nakoupili“, vrátili při reklamaci platby kartou u banky peníze zpět. Vy to ale raději nezkoušejte.

A co kuponek na nákup zdarma?

Posledním letošním hitem jsou kupony na nákupy zdarma. Firma XY (obvykle velmi známá) slaví jubileum, a proto nemá nic lepšího na práci než začít rozdávat zboží za stovky milionů zdarma zcela náhodným lidem. A představte si to – jeden kupon posílá i vám! Sice z naprosto nepravděpodobné e-mailové adresy a s velmi podezřelým odkazem podobným tomu výše, ale přesto se vždycky pár lidí nachytá. K získání kuponu stačí jen opsat kód, který vám přijde na mobil, což vás vzápětí bude stát pár stokorun. Některé tyto podvody jsou pak cílené čistě na zavirování vašeho počítače či telefonu.

Rada na závěr

Představili jsme vám několik nejznámějších typů podvodných e-mailů, existují ale stovky dalších. Jak tedy rozpoznat ty ostatní? Stačí chvíli přemýšlet, než kliknete na jakýkoliv odkaz v e-mailové schránce. Pokud vám zpráva nepřišla od někoho, koho znáte, vždy se řiďte tím, že raději nebudete klikat na nic podezřelého. A podezřelým myslíme všechny výhry v soutěžích, záhadné odkazy, vzkazy, oznámení či žádosti o účty, kontakty a jiné osobní údaje. A nebojte, až zdědíte miliony po tajemném příbuzném, přijde vám úřední dopis poštou nebo vám někdo zavolá.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  NOVÝ
  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…

  26.05.2020

  Nebezpečí číhá i na uživatele Apple

  Nejeden uživatel Apple, ať již iPhone nebo iPad, si myslí, že se ho falešné aplikace, zranitelnosti a další on-line podvody netýkají. Následující příklady však ukazují, že nebezpečí číhá i na …

  25.10.2019

  Blíží se konec DVB‑T vysílání, co budete potřebovat?

  Už od konce listopadu vám v Praze a středních Čechách přestanou fungovat některé televizní programy, pokud se na ně díváte přes klasickou televizní anténu. Blíží se totiž konec starého digitálního…

  02.08.2019

  Jak mít psa pod dohledem i v případě, že je sám doma

  Zajímalo by vás, co váš pes vyvádí, když ho necháte doma samotného? Nebo třeba máte jen výčitky svědomí, když jste dlouho v práci, a máte pocit, že vaše společnost vašemu mazlíčkovi chybí? Díky…