299
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 299 lidí, buďte další
21.07.2020

Nechyťte se do roamingové pasti!

Spolu s otevíráním hranic opět začínáme vyjíždět na dovolenou u moře. Vedle opalovacího krému a plavek s sebou bereme i svůj mobilní telefon. Používání telefonu, především pak surfování, se nám však v zahraničí může pořádně prodražit.

Spolu s otevíráním hranic opět začínáme vyjíždět na dovolenou u moře. Vedle opalovacího krému a plavek s sebou bereme i svůj mobilní telefon. Používání telefonu, především pak surfování, se nám však v zahraničí může pořádně prodražit.

V rámci Evropské unie byly roamingové poplatky zrušeny již v roce 2017 a za používání telefonu v Chorvatsku či Řecku tak zaplatíme stejně jako doma. Stejná pravidla jako v Evropské unii platí i v zemích Evropského hospodářského prostoru (EHP), tj. na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku.

Kde se data a volání prodraží

Zvláštní pozor bychom si měli dát především na země v Evropě, které nejsou členy EU. Takovým případem je např. Švýcarsko. To však nepředstavuje zdaleka jediné nebezpečí. Připlatit si za použití mobilního telefonu v Evropě u některých operátorů můžeme rovněž např. v Monaku či některých ostrovech se zvláštním statusem, jako jsou Faerské ostrovy nebo Severní Kypr.

Obezřetní bychom měli být i tehdy, pokud pobýváme na hranicích Evropské unie, např. na ostrovech jako je Sámos, Chios či Lesbos. Náš telefon se automaticky snaží připojit k nejdostupnější síti bez ohledu na to, kde se nachází. Přestože jsme fyzicky v Řecku a na území Evropské unie, může se jednat např. o tureckou síť, která má silnější signál a my v ní platíme rovněž za příchozí hovory.

Především při dopravě do cíle naší dovolené bychom neměli zapomínat na to, že regulace roamingu neplatí na trajektech a výletních lodích, a to ani v případě, že cestujeme po EU (např. z italského Livorna na Korsiku či Sardinii nebo v Pobaltí). Obdobná situace je rovněž v letadlech.

Díky absenci běžného signálu mají tyto dopravní prostředky zvláštní síť (např. On Air či Vodafone Malta Maritime), která často využívá satelitní síť jako Inmarsat či Iridium, na kterou se regulace roamingu bohužel též nevztahuje. Pokud se náš telefon k takovéto síti (byť automaticky) připojí, za jediný megabajt dat zaplatíte i 360 Kč a za minutu příchozího hovoru 49 Kč.

Jak ochránit peněženku?

Před chycením do roamingové pasti na trajektu či některém z řeckých ostrovů nás ochrání vypnutí automatické volby operátora (nebo vypnutí telefonu či jeho přepnutí do režimu letadlo při nástupu na palubu).

Aby si telefon nemohl automaticky stahovat data, doporučujeme ještě před cestou vypnout tzv. datový roaming. Pokud víme, že data budeme občas potřebovat (např. pro navigaci či zaslání fotky), určitě bychom si měli nastavit, aby aktualizace aplikací, které často mají i několik desítek MB, prováděl telefon jen přes Wi-Fi a ne přes síť operátora.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…

  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…