{/syntax}
1249
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1249 lidí, buďte další
22.03.2022

Mobily: kdy jde o život?

Když se řekne mobilní telefon a bezpečnost, většině uživatelů se vybaví škodlivé aplikace, zákeřný malware a adware nebo pokusy o phishing. Při všech těchto ve své podstatě virtuálních nebezpečích však často zapomínáme, že mobily nás mohou ohrozit i na zdraví, v krajním případě na životě.

Těchto případů bohužel přibývá i v České republice. Pokud chcete být nejen v kyberbezpečí, je dobré si dát pozor zejména na následující situace.

 

Telefonování na přechodu

Strážníci z Břeclavi před pár měsíci zveřejnili video zachycující ženu, která vstoupila na přechod, a v tu ránu ji srazilo auto. Řidiči totiž skočila přímo pod kola a ten už nestačil zareagovat. Žena nedávala pozor, vůbec se nerozhlédla, protože byla zabraná do telefonátu. U ucha držela mobil. Hrozivě vypadající srážka ale dopadla pro ženu vcelku dobře. Auto ji sice nabralo na kapotu a odhodilo několik metrů, chodkyně se ale rychle zvedla, posbírala vysypanou tašku a odkráčela dál.

O pár dní později se podobný případ stal v Brně, kde se málem tragicky protnuly cesty spěchající sanitky a nepozorné ženy, která kvůli sledování telefonu a sluchátkům v uších vůbec nevnímala své okolí. Řidič záchranky naštěstí pohotově stihl těsně před ženou zastavit a zabránit tím tragédii.

Při přecházení přechodu je dobré si uvědomit, že chodci nemají absolutní přednost a před vstupem do vozovky je třeba se vždy rozhlédnout. Vedle toho, že si přivodíte zranění, se totiž můžete stát i viníkem nehody. Upozornit na nebezpečí, které chodcům koukajícím do mobilů hrozí, se již rozhodla některá česká města. Na jaře loňského roku např. městská část Praha 14 upravila první dva přechody speciálními piktogramy. Doufejme, že si jich chodci koukající do mobilu všimnou.

 

Pořizování selfie a videí

Podle studie španělské nadace iO Foundation zemře v důsledku pořizování selfie každých 13 dní jeden člověk. Od ledna 2008 do července 2021 takto zahynulo na celém světě nejméně 379 lidí, z nichž 141 tvořili turisté. Mezi nejčastější místa úmrtí při pořizování selfie patří vodopády, ať již ty slavné Niagarské mezi USA a Kanadou nebo třeba neméně přitažlivé, ale méně známé Mlango Falls v Keni. K dalším rizikovým místům se celkem logicky řadí hory a kaňony. Na rizika spojená s pořizováním selfie se rozhodlo reagovat též španělské město Benidorm, jehož policejní hlídky mají nově za úkol zabránit situacím, kdy se turisté kvůli autoportrétu vystavují nepřiměřenému riziku.

Další nebezpečí představují videa, která uživatelé natáčejí při plnění nejrůznějších výzev, tzv. challenges. Mezi nejvíce rizikové patří zejm. choking game, při které se děti záměrně dusí, aby přerušily přívod krve do mozku. Během plnění této výzvy zahynulo mezi lety 1995 až 2007 jen ve Spojených státech min. 82 dětí. Další novější případy byly zaznamenány např. v Nizozemí či Velké Británii.

Případy, kdy plnění výzev, resp. předvádění se na sociálních sítích vedlo ke smrti, máme i v České republice. V roce 2017 dvě mladé dívky z Mostu vysílali na Facebooku přenos své rychlé jízdy. „Samé zákazy, neřeším zákazy. ... Ukážeme vám, jak pojedeme 180. Už jedeme 120, během chvilky...140. ... Sejdeme se za pět minut u Tesca, stíháš?... "komentuje jedna z nich cestu autem. Za chvíli následuje náraz, který je na videu též zachycen. Nedlouho poté jedna z dívek i přes péči lékařů svým zraněním v nemocnici podlehla. Fotek a videí, kdy se řidiči nevěnují plně řízení, můžeme na Instagramu najít celou řadu. Pro podezření, že se při natáčení videa plně nevěnoval řízení, je Policií vyšetřován rovněž bývalý premiér Andrej Babiš.

Telefonování a poslech hudby na kole

Telefonování za jízdy není zakázáno pouze za volantem auta, ale vztahuje se též na cyklisty. Ti sice nemohou dostat trestné body, ale výše pokuty až 1 000 Kč na místě nebo 1 500 – 2500 Kč ve správním řízení je pro ně stejná jako pro řidiče. Zvlášť pro cyklisty, jako ohrožené účastníky provozu, je nezbytné, aby slyšeli vše, co se kolem nich v prostoru děje. Postih tak mohou dostat nejen za telefonování, ale i poslech hudby ze sluchátek.

 

Nebezpečné nabíječky

K újmě na zdraví můžeme bohužel přijít i při nabíjení telefonu. Jak ukazují mnohé případy z České republiky i ze světa, vyvarovat bychom se měli především nabíjení telefonu v posteli. V nejednom případě se bohužel stalo, že během noci nabíječka vzplála. Důvodem může být poškozený kabel, kvůli kterému v roce 2019 zemřela 17letá Thajka, nebo nekvalitní nabíječka, před kterou nedávno varovala rovněž Česká obchodní inspekce (ČOI). Občas se však problémy vyskytnou i u originálních nabíječek. V minulosti tuto nepříjemnost řešili hlavně uživatelé telefonů Samsung.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.