{/syntax}
912
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 912 lidí, buďte další
10.06.2022

Mediální gramotnost ‑ užitečný pomocník do světa informačního chaosu

První část ze série článků (nejen) o mediální gramotnosti a informacích.

Tváří v tvář současné ruské agresi na Ukrajině a s ní spojené informační války se ještě zřetelněji ukazuje nezbytnost důvěryhodných médií, novinářů a kriticky smýšlejících čtenářů. V záplavě zpráv je důležité najít si to podstatné a dokázat informace analyzovat. A k tomu je zapotřebí dobře vyvinutá mediální gramotnost, což je právě i schopnost rozpoznat legitimitu zdroje, ze kterého čerpáme.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2018 je mediální gramotnost v ČR na nízké úrovni. Výzkum reagoval mimo jiné i na fake-news a schopnost lidí je rozeznat. Jan Burianec, jeden z autorů, k zjištěním dodal: „Ve finále se ukázalo, že rozeznat falešné zprávy dokáže pouze čtvrtina populace.“

V nové sérii článků bychom se proto chtěli zaměřit na problematiku médií, především tedy na dezinformace, různé manipulační techniky a konkrétní případy. Abychom ale nezůstávali pouze v teoretické rovině, rádi bychom poskytli i tipy na zajímavé projekty, osobnosti či organizace, které se tématu věnují. V dnešní době již existuje celá řada originálních a vzdělávacích videí, filmů, aplikací, knížek, nebo dokonce i jednoduchých počítačových her… Materiálu je dostatek, stačí se k němu dostat.

Na následujících řádcích přinášíme alespoň krátký přehled některých iniciativ. K mediální výchově se v České republice podrobněji – a hlavně poučeněji – vyjadřují jiní, za zmínku stojí například přehledně a podrobně zpracovaný web Svět médií. Ten nabízí mimo jiné skvěle zpracované materiály pro učitele k výuce, nahlédnout do nich ale může každý. O Michalu Kaderkovi, autorovi projektu a učiteli semináře mediální výchovy na pražském Gymnáziu na Zatlance, napsal i server Aktuálně.cz.

Organizace Člověk v tísni, která mimo jiné poskytuje humanitární pomoc v řadě světových zemí, má mnoho projektů i v Čechách. Vzdělávací program Jeden svět na školách (JSNS) přichází s materiály pro učitele a pořádá semináře a další akce i k mediálnímu vzdělávání. Pro mladší zájemce potom vznikla ve spolupráci s influencerem Karlem Kovářem série videí pod názvem Kovyho mediální ring.

K tomuto tématu přišel JSNS s infografikou definující základní otázky, které by si měl při čtení článků klást každý:

                       Zdroj: Člověk v tísni, Jeden svět na školách

Aktivity pro školáky připravují také iniciativy Zvol si info nebo Faketicky. Zvol si info kromě pořádání workshopů (v době pandemie webinářů) také zveřejnilo Surfařova průvodce po internetu, který podobně jako JSNS přináší rady a tipy pro práci s informacemi. 

                                          Zdroj: Zvol si info

 

Faketicky připravuje workshopy pro žáky základních a středních škol, ale i pro jejich učitele či pro firmy. I na jejich stránkách jsou k dispozici zajímavé materiály a náměty k diskuzím o mediálním světě. Naopak Elpida se zaměřuje na seniory a v současnosti spolupracuje na projektu mediálního vzdělávání se zaměřením na starší věkové skupiny. I tato organizace má na svém webu materiály k pročtení.

Podobných iniciativ existuje víc a jimi připravované materiály jsou mnohdy dost poučné. Pro zájemce jsme proto přímo do textu připojili odkazy, aby se na ně mohli podívat. 

 

               

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.