1244
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1244 lidí, buďte další
12.06.2017

Máte zabezpečený zabezpečovací systém?

Chytrý zabezpečovací systém, chytrá domácnost, bezpečnostní kamery, které můžete sledovat přímo ze svého mobilu. To vše dnes začíná být běžnou součástí celé řady domácností i u nás v Česku. Jenže u moderních zabezpečovacích systémů se čím dál častěji zanedbává jeden důležitý aspekt – kybernetická bezpečnost. Na co si tedy dát pozor?

Zabezpečení routeru

Router je dnes najdete téměř v každé domácnosti. I tato šikovná „krabička“, která propojuje domácí síť se sítí provozovatele internetu, jedno jestli přes VDSL, kabelovou TV, či WiFi, má však své zabezpečení. Každý router má totiž své administrační rozhraní. Na to se dostanete tehdy, pokud zadáte jeho IP adresu do webového prohlížeče. Z výroby však každý router přichází se standardními přihlašovacími údaji. Obvykle je přihlašovací jméno „admin“ a heslo rovněž „admin“. Toto heslo je potřeba co nejdřív změnit, jinak se vystavíte riziku, že router se pro nějakého hackera stane nejen branou k vaší domácí síti, ale také k vašemu zabezpečovacímu systému, který dnes WiFi či Ethernet síť velice často využívá.

Zabezpečení WiFi

A právě kvůli tomu, že kamerové systémy a často už i čidla zabezpečovacích systémů využívají WiFi konektivity je nutné zabývat se i otázkou zabezpečení vaší domácí WiFi sítě. Určitě by měla využívat šifrování WPA2 a určitě by měla být chráněna velmi silným heslem. V případě domácí WiFi přitom to heslo může být třeba i 50 znaků dlouhé. Obvykle ho nezadáváte tak často a pokud si ho doma napíšete na papírek, který si někam uložíte, zas tak moc se nestane. Navíc každý router má tlačítko pro reset, pro případ, že byste to heslo náhodou zapomněli a neměli byste doma žádný počítač, který umí uložené heslo k WiFi zobrazit.

Zabezpečení IP kamer

Zabezpečený router a domácí síť je takový dobrý základ k bezpečnějšímu bezpečnostnímu systému. Sám o sobě však ještě nestačí. IP kamery, neboli bezpečnostní kamery zpřístupňující svůj obraz prostřednictvím počítačových sítí, totiž obsahují často vlastní hesla. Přitom celá řada z nich umožňuje přístup k obrazu z kamer i mimo prostředí domácí sítě, přes internet. V takovém případě více než kdy jindy platí, že kameru musíte zabezpečit velice silným heslem. Jinak byste se totiž vystavovali riziku, že vás prostřednictvím vašich vlastních kamer bude doma někdo sledovat. A to nejen potenciální zloděj.

Zabezpečení síťového úložiště

Majitelé IP kamer obvykle ukládají jejich záznamy na domácí síťová úložiště, tzv. NAS (Network Attached Storage). I ty je však třeba zabezpečit. Každý NAS nabízí, stejně jako router, vlastní administrační rozhraní i standardizované heslo z výroby. „Admin“ a „admin“ je i zde velmi častou kombinací. Při připojení NAS do domácí sítě by proto první kroky měly vést k nastavení silných hesel. Zejména, pokud domácí NAS umožňuje zpřístupnění dat i zvenčí, přes internet (dnes běžná funkcionalita). Málokdo by si asi přál, aby obsah jeho domácího NAS, včetně soukromých fotografií a videí z IP kamer, byl přístupný pro nepovolané uživatele na internetu.

Zabezpečení systémů pro vzdálené ovládání

A konečně tu máme systémy pro inteligentní domácnost či vzdálené ovládání zabezpečovacího systému. U těch nejnovějších, ovládaných přes domácí síť či přes internet, platí ona výše opakovaná poučka o velice silném hesle. Situace, kdy váš alarm někdo svévolně vypíná nebo zapíná není úplně ideální. Problematika zabezpečení se však týká i starších systémů, které šlo ovládat přes SMS. U nich je potřeba se ujistit, že máte zpřístupněné ovládání jen z vybraných telefonních čísel (případně po zadání silného hesla), a že i váš telefon, ze kterého můžete systém ovládat, je dostatečně chráněný.

Nepodceňujte bezpečnost zabezpečovacích systémů

O tématu bezpečnosti zabezpečovacích systémů se v minulosti příliš nehovořilo. S rostoucími kybernetickými hrozbami je však stále aktuálnější. Přitom ve světě už jsou známy případy zneužití snímků z nezabezpečených kamer. Magazín Vice.com na tento problém upozorňoval již před lety, zatím neúspěšně.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…