{/syntax}
2322
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2322 lidí, buďte další
07.02.2021

Má smysl odcházet z WhatsApp?

Na počátku letošního roku pobouřila svět zpráva o tom, že mobilní aplikace WhatsApp mění podmínky pro ochranu osobních údajů. Pokud bychom s nimi nesouhlasili, o svůj účet od 8. února 2021 přijdeme. Paniku dovedl k dokonalosti šéf Tesly Elon Musk, který na svém Twitteru vyzval svět, aby přešel ke konkurenční aplikaci Signal. Pokud si potřebujete utřídit názor na to, zda je Signal výhra a WhatsApp průšvih, čtěte dále. Pokud se potřebujete jen rychle zorientovat, který messenger je pro vás vhodný, věnujte pozornost naší infografice na konci článku.

Trochu historie

Společnost WhatsApp byla založena v roce 2009 Američany Brianem Actonem a Janem Koumem, bývalými zaměstnanci Yahoo! Až o pěl let později, v roce 2014, ji odkoupil Facebook a udělal z ní svoji dceřinou společnost. V současné době používá tuto aplikaci na posílání zpráv přes 2 miliardy lidí ve více než 180 zemích světa. Oblíbenou se mezi lidmi stala hlavně díky tzv. koncovému šifrování zpráv a hovorů. To v praxi znamená, že pomyslný klíč k přečtení zasílané zprávy máte pouze vy a příjemce zprávy/hovoru. Nikdo zvenčí, včetně zaměstnanců WhatsApp/Facebooku, nemůže obsah zprávy rozluštit a telefonáty odposlouchávat. Tuto vlastnost koncového šifrování mají v současné době jen dva významnější messengery, a to WhatsApp a Muskem prosazovaný Signal. Nové podmínky pro užívání služby WhatsApp se tohoto koncového šifrování vůbec netýkají.

 

Metadata

Čeho se tedy bouře kolem nových podmínek používání WhatsAppu týká? WhatsApp (Facebook) si všiml, že spoustu komerčních společností napříč světem využívá aplikaci ke komunikaci se zákazníky. A uviděl v tom zlatý důl. Pokud WhatsApp dodá komerčním společnostem dostatek tzv. metadat, tedy informací, jak se jejich zákazníci chovají, kde, za kolik a jak často utrácejí, s kým jsou ve spojení, a v jakých místech se pohybují, budou se mít dobře všichni. Nebo ne? Veškeré změny v Podmínkách používání WhatsApp se tedy mají týkat pouze změny ve sdílení informací s firmami. WhatsApp velmi rychle a obsáhle na celou kauzu zareagoval a snaží se vysvětlit, jaké změny doopravdy nastanou. Dokonce i posunul termín nutnosti odsouhlasit nové podmínky, a to až na 15. květen 2021. Oficiální vysvětlení celé situace si můžete přečíst tady.

 

Než WhatsApp odinstalujete

Stále se bojíte o své soukromí a chcete WhatsApp raději odinstalovat? Než k tomuto kroku přistoupíte, řekněme si ještě jednu důležitou věc. Vaše metadata včetně vašeho nákupního chování a GPS polohy už na internetu pravděpodobně dávno létají sem a tam. Podle článku společnosti Avast o vás už teď WhatsApp ví 17 typů osobních údajů (např. historii vašich nákupů, vaše uživatelské ID, kontakty, detaily o vašem operátorovi, telefonní číslo, e-mailovou adresu, údaj o přibližné poloze…), Facebook Messenger sbírá těchto údajů ještě víc – 36. Oproti tomu Telegram pouze 3 a Signalu stačí pro poskytování služby pouze 1 údaj, a to vaše telefonní číslo. Šifruje totiž kromě samotných zpráv i vaše metadata. 

Pokud navíc máte profil na Facebooku, je odinstalování WhatsAppu kvůli jakési ochraně osobních údajů úplně nesmyslný krok. Schválně si ve svém Facebooku otevřete Přehled soukromí a klikněte na možnost „Zobrazit nebo vymazat aktivitu mimo Facebook“. Uvidíte sami, kolik webových stránek sdílí vaše on-line chování právě s Facebookem.

 

Pokud chcete důsledně chránit svoje osobní údaje, bude to i za cenu zmizení ze světa sociálních sítí, obzvláště těch, které patří Facebooku. Pro někoho je tato varianta přijatelná, pro jiného ne.

Níže jsme pro vás připravili infografiku „Jaký messenger vybrat?“ Slouží pro rychlou orientaci v tom, zda má ve vašem případě smysl z hlediska ochrany osobních údajů WhatsApp odinstalovat.

 

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

 [1] https://faq.whatsapp.com/general/security-and-privacy/about-new-business-features-and-whatsapps-privacy-policy-update
[2] https://blog.avast.com/cs/whatsapp-data-privacy-avast?fbclid=IwAR194I9GL7VouUzWDk0GoKvOBwH8NoK9Q2EwNQFU4re2XY2_9fOUAOAoseM

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.