Jaká rizika na vás číhají na messengeru
Instant messaging, okamžité posílání zpráv, bylo celosvětově populární už před dvěma desítkami let. Tehdy mu dominoval v našich končinách program ICQ, v zahraničí třeba MSN Messenger či AOL Instant Messenger. Dnes je vše jinak. Hlavní roli v komunikaci hraje Facebook Messenger, WhatsApp, Viber či Telegram, komunikace už nemusí být ani zdaleka jen textová a jsou s ní spojena také nesrovnatelně větší rizika. Chcete vědět jaká?
Co umí nejčastější „kecálci“
Dnešní „kecálky“ využívá už více než miliarda lidí na planetě. Mimo jiné proto, že v době chytrých telefonů dokážou nabídnout textovou, ale i hlasovou či obrázkovou komunikaci jen za zlomek ceny, co mobilní operátoři. Při připojení na Wi-Fi je navíc veškerá komunikace v podstatě zdarma, přestože třeba WhatsApp, Viber či Telegram jsou pevně provázány s vaším mobilním telefonním číslem. Namísto klasických SMS, MMS a hovorů si však můžete zvolit, že dotyčnému člověku zavoláte právě přes tuto aplikaci a prostřednictvím datového přenosu.
Existuje i druhá velká kategorie aplikací, které s telefonním číslem nejsou nijak spjaty. Nejznámější je samozřejmě Messenger od Facebooku, jemuž postačí, když máte facebookový účet. Populární stále zůstává i Skype, jenž potřebuje účet Microsoft, a Google Hangouts, který vyžaduje účet od Googlu.
Šíří se zde viry i podvody s placenými SMS
Díky tomu, že je posílání veškerých zpráv zcela zdarma, se však těchto messengerů velmi rychle zmocnily i nekalé živly, které je chtějí co nejlépe využít ke svému prospěchu. Prostřednictvím všech výše zmiňovaných messengerů se proto šíří celá řada bezpečnostních rizik. Ta nejčastější jsou:
- Odkazy na podezřelé weby, které přijdou buď jakoby od někoho z vašich kontaktů, kdo má počítač či chytrý telefon napadený virem, nebo od někoho zcela neznámého (např. Skype umožňuje přijímat i zprávy od lidí, které nemáte v kontaktech). Jakmile na tento podezřelý odkaz kliknete, otevře se vám cesta k infekci nějakým malwarem. Často vás však zachrání antimalware a firewall.
- Odkazy na stránky s placeným obsahem jsou dalším velice častým rizikem. Zprávy typu „Ahoj, děsně se mi líbíš, tady najdeš pár mých fotek“, obvykle psané anglicky, nejsou výjimkou. Předávat informace o své platební kartě právě těmto webům je však hazardem.
- Podvody s SMS platbami jsou relativně čerstvý fenomén, který se masivně rozmohl i v Česku. Útočník tvářící se jako váš přítel či kontakt vás požádá o telefonní číslo, případně pouze o kontrolní kód, jenž vám přišel přes SMS (pokud už číslo má). Pokud mu ho dáte, rázem jste o pár stokorun kreditu nebo na účtu za telefon chudší. Nikdy proto neposílejte nikomu žádné kontrolní kódy, jež obdržíte přes SMS.
Na děti číhají lidé, co jim chtějí ublížit
Messengery jsou bohužel rejdištěm nejrůznějších pochybných existencí. Zejména pokud se bavíme o tom na Facebooku. Zejména děti by si měly dávat pozor na zprávy od neznámých lidí (respektive falešných profilů) tvářících se jako podobně stará dívka či chlapec. Rázem se z nich může vyklubat někdo jiný. Tím někým může být jak pedofil, tak třeba někdo, kdo dítě šikanuje. Dítě přitom nemusí vůbec nic tušit a může být relativně důvěřivé. Když pak nevinná konverzace na téma oblíbeného zpěváka sklouzne do nějaké osobnější roviny, může na sebe vyzradit informace, které protistrana může snadno zneužít, třeba právě ke kyberšikaně.
Časté je odhalení soukromí
Největším rizikem zejména pro dospívající, jak ukazují zkušenosti celebrit, je posílání nahých fotografií. Rizika nahoty v on-line komunikaci jsou opravdu velká. Ani zdaleka přitom nemusí jít jen o kontakt s neznámým člověkem. Vaše nahé fotografie, zejména u dětí, může zneužít i blízký kamarád či přítel. Nemluvě o tom, že pokud si nedávají vaši blízcí dostatečný pozor na své přihlašovací údaje, může se na druhé straně komunikace ve skutečnosti skrývat někdo úplně jiný než původně zamýšlený adresát.
Do messengerů, které obvykle uchovávají kompletní historii komunikace, je proto vhodnější nejen neposílat své nahé fotografie, ale také nepsat nic osobního. Vaše soukromá komunikace by se totiž v budoucnu mohla objevit někde, kde byste ji rozhodně neradi viděli.