{/syntax}
2834
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2834 lidí, buďte další
01.11.2017

Jak zálohovat svá data

Možná jste už slyšeli o někom, kdo přišel o všechny své fotografie z dovolené, dokumenty či třeba kontakty v telefonu. Způsobů, jak přijít o data, je mnoho – technická závada, ztráta či krádež zařízení, ale také třeba chyba uživatele či nechtěné umáčknutí vašeho dítěte. Naštěstí se všem těmto problémům dá předejít. Chcete vědět jak?

Proč a co zálohovat

Úplně první otázka, na niž je třeba si odpovědět, je, proč vlastně zálohovat. Zálohování není příliš populární činnost. V závislosti na zvoleném médiu pro zálohování – na to se podíváme níže – vás totiž může stát peníze a někdy vyžaduje i váš čas. Výměnou za toto úsilí ale nepřijdete o data, která jsou pro vás nějakým způsobem cenná a potřebná.

A tím se hned dostáváme k druhé podstatné otázce – co vlastně zálohovat? Určitě by to měla být data, která pro vás mají nějakou citovou hodnotu. Typicky fotografie, videa, ale třeba i zprávy, e-maily a některé dokumenty. Dále by to měla být data, jež pro vás mají finanční význam – účetnictví, pracovní dokumenty, pracovní e-maily a kontakty. Poslední kategorií jsou data, jejichž ztráta by pro vás představovala významnou ztrátu času. Těmi myslíme různá nastavení operačního systému a aplikací, data aplikací a případně i nějaké dokumenty, které si sice můžete znovu sehnat, ale trvalo by to zbytečně dlouho.


Co je to zálohování

Když už víme, co budeme chtít zálohovat, je načase se podívat na to, co se vlastně zálohováním dat rozumí. Velká část lidí tomuto pojmu totiž nerozumí zcela správně. Záloha dat spočívá ve vytvoření identické kopie zdrojových dat k určitému okamžiku, která pak bude naprosto nezávislá na původním zdroji. To znamená, že by měla být umístěna na jiném datovém nosiči, ideálně i mimo původní zařízení, a že nesmí docházet k její automatické aktualizaci při změně zdrojových dat.

Nejrůznější cloudová úložiště jako třeba OneDrive, iCloud, Google Drive či Dropbox, pokud je využíváte k synchronizaci „živých“ souborů s cloudem či dalšími zařízeními, nejsou tedy ve skutečnosti zálohami. Pokud totiž smažete či upravíte zdrojový dokument, okamžitě se to promítne v cloudu i ve všech ostatních propojených zařízeních.

Kam zálohovat

Kam tedy zálohovat svá data? Nejvhodnější jsou externí datové nosiče, které necháte na bezpečném místě odpojené od počítače a zálohu na nich jednou za čas aktualizujete. Pro zálohování dat také velice dobře fungují dnes stále populárnější domácí síťová úložiště NAS. U nich je ale potřeba dát pozor na správné zabezpečení a na pravidelné aktualizace jejich operačního systému . K zálohám menších objemů dat dobře poslouží i USB flash disky. Jen je vhodné je pak nenosit s sebou, případně je pro případ ztráty raději zašifrovat. Šifrování disků dnes přitom nabízí jak Windows, tak OS X. Navíc velká část výrobců externích disků dodává své vlastní šifrovací programy předinstalované přímo na disku.

Zálohovat data lze i do cloudu. Řada mobilních operačních systémů umožňuje v cloudu zálohovat veškerá nastavení operačního systému i aplikací. Stejně tak je možné si v cloudovém úložišti, jako třeba OneDrive, Google Drive či Dropbox, vytvořit separátní složku pro zálohy. Tu je ale vhodné ochránit před nechtěným smazáním, třeba tím, že ji nastavíte jako skrytou, abyste ji běžně neviděli.

Jak zálohovat

Zálohování dat je možné provádět buď ručně, což je nepohodlné a zdlouhavé, nebo k němu lze využít některou z aplikací. Výrobci síťových úložišť NAS obvykle nabízejí vlastní aplikace, stejně jako výrobci chytrých telefonů a tabletů. Pro počítače a notebooky je možné si vybrat z desítek bezplatných aplikací. Mac OS i Windows nabízí přímo funkci automatického zachovávání předchozích verzí souborů. V Mac OS má název Time Machine, ve Windows Historie souborů. Pro zpřístupnění těchto funkcí je vyžadováno externí datové úložiště. Výhodou je, že uživatel se po zapnutí této funkce už nemusí vůbec o nic starat. Vše se děje automaticky.

V případě zálohování e-mailů je třeba zálohovat datový soubor, kde jsou uloženy. V případě Microsoft Outlook je to soubor s příponou .pst, ve kterém jsou uloženy i kontakty a data z kalendáře. Uživatelé Exchange Serveru mají k dispozici automatickou zálohu dat na serveru. V případě nechtěného vymazání e-mailu, kontaktu či záznamu v kalendáři tedy mohou, někdy za asistence systémového správce, data obnovit. Obvykle to jde však jen prvních 30 dnů od smazání.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.