{/syntax}
3044
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 3044 lidí, buďte další
08.07.2021

Jak ušetřit na dovolené?

Prázdniny jsou v plném proudu, nejrůznější uzávěry a omezení rozvolňují a ubytovací i další zařízení se otevírají, aby po delší době přivítaly první návštěvníky. Ať již se chystáte na dovolenou v Čechách či do zahraničí, přinášíme vám několik tipů, jak ušetřit.

Rezervujte napřímo

Vyhledávače jako Booking.com či Airbnb sice mají širokou nabídku a často i slevy pro stálé zákazníky (např. Booking Genius), to však neznamená, že nabízejí vždy nejvýhodnější cenu. U Booking.com musí majitelé hotelů i apartmánů odvádět nemalou provizi, která se odrazí ve výsledné ceně. V minulosti soudy zároveň zrušily ustanovení, podle kterých byly ubytovací zařízení vázány na tomto serveru nabízet nejnižší cenu. U Airbnb provizi za zprostředkování platíte vy.

Naše rada proto zní: Vyhledejte si ubytování (třeba přes Booking.com) a pak jej zkuste oslovit napřímo telefonem či e-mailem. Uvidíte, že v mnoha případech dostanete lepší cenu, výhodnější storno podmínky nebo třeba větší pokoj s balkónem.

 

Využívejte fintech aplikace

Není tajemstvím, že v době nulových poplatků za vedení účtů mnoho bank vydělává na směnných kurzech. Platba kartou v zahraničí je sice pohodlná, ale může se prodražit. Pokud se Vám nechce do směnárny, vyzkoušejte např. populární aplikaci Revolut, která nabízí výhodnější kurzy než banka. Díky aplikaci, která Vám zašle i platební kartu Visa, můžete takto na jednom euru ušetřit kolem 50 haléřů. Ještě lepší kurz dostanete, pokud využijete funkci tzv. limitního prodeje, kdy si nastavíte vlastní kurz, za který chcete směnit. Ten pak aplikace hlídá a ve chvíli, kdy patřičně klesne, provede směnu. Dne 28. 5. bylo možné takto koupit Euro za 25,444 Kč, zatímco u Air Bank byl kurz 26,149 Kč.

Nevýhodou Revolutu v základní bezplatné verzi je hlídání limitů a to jak pro výběry z bankomatů (aktuálně 400 € za měsíc), tak směnu (25 000 Kč). Pokud tyto částky překročíte, je Vám naúčtován transakční poplatek. V průběhu prázdnin by mělo dojít ke změně podmínek a transakční poplatek se pravděpodobně odrazí již přímo v kurzu.

Alternativu k Revolutu představuje např. Crypto.com, který vedle výhodné směny nabízí i tzv. cash-back z každé transakce. Jen Vás nesmí odradit, že jej dostanete v Ethereu, po Bitcoinu druhé nejrozšířenější kryptoměně.

 

Využívejte cashback

Pokud jste zvyklí své nákupy platit kartou, určitě se podívejte, zda Vaše (či konkurenční) banka nenabízí tzv. cash-back, tj. vrácení určité částky za vybrané nákupy. Další možnosti vrácení části zaplaceného obnosu nabízejí služby jako VratnePenize.cz či PlnaPenezenka.cz.

Nejen při nákupu potravin na dovolenou tak může přijít vhod např. až 5 % z ceny nákupu v Albertu zpět, kterou nabízí Air Bank. Na VratnePenize.cz se zase celkem pravidelně objevuje až 9% cash-back při nákupu na Pilulka.cz. Při využívání cash-backu však myslete na to, že u některých obchodníků může být dané zboží často ještě levnější. V některých případech se jedná o obchody, které nejsou na srovnávačích jako Heureka.cz či Zbozi.cz.

 

Pozor na volání v zahraničí

Pokud nechcete při návratu ze zahraničí zažít nad účtem od mobilního operátora nepříjemný překvapení, přečtěte si ještě před odjezdem na dovolenou naše starší, ale stále aktuální články "5 věcí, které byste měli vědět o roamingu ještě před cestou" a "Nechyťte se do roamingové pasti!".

 

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.