{/syntax}
1357
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1357 lidí, buďte další
26.10.2020

Jak si zařídit "zdravý" home‑office?

S příchodem druhé vlny koronavirové pandemie mnoho organizací doporučilo svým zaměstnancům práci z domova, což sice snižuje riziko nákazy, ale otázkou zůstává, jak je to s naším tělesným zdravím.

Každý z nás si jistě vzpomíná, že musel projít školením bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Ale buďme upřímní, kdo si ještě pamatuje, co bychom měli pravidelně dělat pro svou fyzickou kondici? Jak často bychom měli provádět přestávky a protahovací cviky, abychom ulevili páteři, očím a všem našim končetinám? A co naše pracovní místo, splňuje pravidla ergonomie?

 

V domácím prostředí mnoho lidí inklinuje k nezdravým návykům a chybám, které se mohou časem projevit špatným držením těla, bolestmi zad a krční páteře či syndromem karpálního tunelu. Výčet nemocí by samozřejmě mohl být mnohem širší, ale přestaňme strašit. Níže uvedené rady vám pomohou, jak si správně zařídit své "domácí" pracovní místo a jak udržet své tělesné zdraví.

 

1) Ergonomie

Uvedený obrázek nám názorně ukazuje, jak bychom měli sedět u počítače. Zapamatujme si pravidlo 90 stupňů. Nohy by měly být ohnuty v kolenou do pravého úhlu, vzpřímený trup a stehenní kost by též měly svírat pravý úhel a předloktí s pažemi taktéž. K tomuto postavení by nám měla dopomoci správně nastavená výška pracovního stolu a polohovací židle. Málokdo si však doma může nastavit stůl dle svých potřeb, v tomto případě nám pomůže správné seřízení výšky židle, které u nižších postav doplníme podložením nohou. Taktéž bedra a lokty bychom měli podepřít opěrkou. V případě umístění monitoru dbejme na to, aby byl vzdálený minimálně 40 centimetrů od očí a jeho horní hrana nebyla výše než naše oči. Monitor umístěme před sebe a ne do stran, to samé platí pro klávesnici. Myš i ostatní pomůcky by měly být v pohodlném dosahu. Tomu, kdo trpí syndromem karpálního tunelu, doporučujeme si pořídit podložku pod myš s gelovou opěrkou, která našemu zápěstí trochu uleví.

 
 Zdroj: Novinky.cz

 

2) Pravidelné cvičení

Každých 60 minut bychom si měli protáhnout tělo a procvičit oči, aby nebyly jednostranně namáhané. Během pracovní doby je určitě vhodné občas odhlédnout od počítače a zadívat se někam do dálky. Ideálně ven z okna a do zeleně. Dále se doporučuje několikrát v průběhu dne na chvíli oči zavřít a chvíli relaxovat. Inspirujte se např. oční jógou a zkuste pro zdraví svého zraku každý den něco udělat.

 

Od věci není si denně chvíli protáhnout celé tělo. Každý z nás si jistě najde 15 minut času na krátké protažení. Po pár dnech zjistíme, že se cvičení neodmyslitelně stalo součástí našeho života a už bez něj nemůžeme, ale ani nechceme, fungovat. Během první vlny koronaviru se objevilo nepřeberné množství on-line cvičení. My jsme pro vás vyzkoušeli Jógu z obýváku a z nabídky vybrali jógové rozcvičky na každý den, jež zaberou maximálně 18 minut denně. Komu se do cvičení nechce investovat žádné finanční prostředky, může zkusit alespoň Jemnou ranní jógu, již tento projekt nabízí zdarma. Komu není cvičení úplně blízké, vyrazte na svižnější procházku na čerstvém vzduchu. I to vám udělá dobře.   

 

3) Čerstvý vzduch a dostatek světla

K tomu, aby se nám lépe pracovalo, potřebujeme dostatek čerstvého vzduchu, tedy větranou místnost, což se nám podaří docílit lépe doma, než v mnohých "open-space" prostorech, kde nelze otevírat okna a jedinou cirkulaci vzduchu nám zajišťuje klimatizace. Optimální teplota místnosti je 20 - 22 °C a vlhkost vzduchu 40 - 60 %. Hladina hluku v místnosti by neměla přesáhnout 55 db. Pracovní stůl umístěme na světlé místo, zleva či zprava od okna. Okno za zády nám způsobí odlesky na monitoru a světlo z okna situovaného před monitorem nás naopak může oslňovat. 

 

Jistě si říkáte, že všechna, nebo většinu, výše zmíněných doporučení znáte, ale ruku na srdce, dodržujete je? Nebo se domníváte, že se vás bolavá záda netýkají, že jste ještě mladí na to, abyste mysleli na zdravotní cvičení a správně nastavený monitor? Veškeré chyby a zlozvyky však negativně ovlivňují kvalitu našeho života. Pokud víte, že ještě nějaký ten pátek budete muset pracovat z domova, zkuste využít sychravého počasí a zaměřte se více na uzpůsobení svého domácího pracoviště. Dobrá tělesná kondice se totiž odráží i na našem duševním zdraví a potažmo na našem imunitním systému, který je pak odolnější vůči působení virových infekcí, což se nám teď hodí dvojnásob.

 

 

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.