{/syntax}
2647
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2647 lidí, buďte další
18.06.2019

Jak si vybrat správnou powerbanku

Powerbanka je dnes hned po obalech a krycích sklech asi nejrozšířenějším příslušenstvím pro mobilní telefony. Jenže v dnešní době dokáže posloužit nejen jim. K čemu všemu můžete využít powerbanku a jak byste si ji měli vybrat?

Powerbanka ve zkratce

V útrobách powerbanky najdete v drtivé většině případů ukrytý Li-ion akumulátor (výjimečně také Li-pol) s určitou kapacitou pro ukládání energie. Ta se uvádí, stejně jako kapacita baterie v telefonu, v ampérhodinách (Ah), respektive v jejich tisícinách (mAh). Kapacity, ve kterých se powerbanky nejčastěji nabízejí, se pohybují na hranici 5 000 mAh až dokonce 40 000 mAh. Čím vyšší kapacitu akumulátoru powerbanka nabízí, tím je obvykle těžší a větší. Ne vždy však tato úměra platí.

Při nabíjení telefonu dochází k tepelným ztrátám, navíc se zahříváním akumulátoru může elektronika telefonu redukovat i nabíjecí výkon. Proto věnujte velkou pozornost nabíjecím proudům, které powerbanka nabízí. Některé powerbanky dokážou generovat na jednom nebo i obou USB portech třeba až 2,1 A. To znamená, že 4 000mAh telefon byste z nich dobili během cca dvou hodin a dvaceti minut.

Bezdrátové nabíjení na scénu

Některé moderní powerbanky nabízejí také podporu bezdrátového nabíjení. Stejně jako u rychlonabíjení, i zde platí, že powerbanka a zařízení, které chcete dobíjet, musí podporovat stejný standard. Je třeba však věnovat pozornost tomu, jaký nabíjecí výkon u bezdrátového nabíjení powerbanka nabízí. Ten je vždy nižší než při dobíjení přes kabel, a navíc jsou vyšší ztráty v zařízení.

Nejde pouze o nabíjení

Některé powerbanky nabízí dodatečné funkce. Nejčastěji je to LED svítilna. Důležité je také to, jak vás powerbanka dokáže informovat o stavu svého nabití. Některé dražší powerbanky nabízejí také fotovoltaické články pro své vlastní, spíše sporadické dobíjení, což ale v situacích, kdy jste několik dní v kuse bez přísunu elektrické energie ze sítě, může přijít vhod. Zajímavou funkcí dražších powerbank je i schopnost nastartovat auto. Takové powerbanky obvykle v balení nabízejí příslušné kabely. A existují dokonce powerbanky, které dokážou dobíjet a napájet notebooky. Ty totiž často pracují s 12V napětím.

Na co dát pozor při výběru

Při výběru powerbanky je potřeba pečlivě promyslet hlavně následující věci:

• K čemu budete chtít powerbanku využívat – má to být vaše záchrana přes den, plánujete jezdit na víkendy pod stan a potřebujete energii pro telefon, či se chystáte na expedici do divočiny na několik dní? To vám určí kapacitu i akceptovatelnou velikost a hmotnost.

• Co budete chtít powerbankou dobíjet – to předurčuje částečně také její kapacitu, výstupní proudy i podporu pro různé standardy rychlodobíjení a bezdrátového nabíjení.

• Kolik má powerbanka stát – některé nezávislé testy ukázaly, že cena se nejvíce promítá do použité elektroniky v powerbance. Ta hraje klíčovou roli ve stabilitě a tvaru výstupního napětí a proudu a v tepelných ztrátách při nabíjení a vybíjení powerbanky.

A na závěr jedna rada – někdy jsou lepší dvě různé powerbanky s nižšími kapacitami než jedna s vysokou kapacitou. Zejména to platí tehdy, chcete-li dobíjet více zařízení a/nebo používat powerbanku pro různé účely (např. do kabelky jako nouzovou zálohu a zároveň na víkendy pod stan).

 

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.