1320
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1320 lidí, buďte další
18.06.2019

Jak si vybrat správnou powerbanku

Powerbanka je dnes hned po obalech a krycích sklech asi nejrozšířenějším příslušenstvím pro mobilní telefony. Jenže v dnešní době dokáže posloužit nejen jim. K čemu všemu můžete využít powerbanku a jak byste si ji měli vybrat?

Powerbanka ve zkratce

V útrobách powerbanky najdete v drtivé většině případů ukrytý Li-ion akumulátor (výjimečně také Li-pol) s určitou kapacitou pro ukládání energie. Ta se uvádí, stejně jako kapacita baterie v telefonu, v ampérhodinách (Ah), respektive v jejich tisícinách (mAh). Kapacity, ve kterých se powerbanky nejčastěji nabízejí, se pohybují na hranici 5 000 mAh až dokonce 40 000 mAh. Čím vyšší kapacitu akumulátoru powerbanka nabízí, tím je obvykle těžší a větší. Ne vždy však tato úměra platí.

Při nabíjení telefonu dochází k tepelným ztrátám, navíc se zahříváním akumulátoru může elektronika telefonu redukovat i nabíjecí výkon. Proto věnujte velkou pozornost nabíjecím proudům, které powerbanka nabízí. Některé powerbanky dokážou generovat na jednom nebo i obou USB portech třeba až 2,1 A. To znamená, že 4 000mAh telefon byste z nich dobili během cca dvou hodin a dvaceti minut.

Bezdrátové nabíjení na scénu

Některé moderní powerbanky nabízejí také podporu bezdrátového nabíjení. Stejně jako u rychlonabíjení, i zde platí, že powerbanka a zařízení, které chcete dobíjet, musí podporovat stejný standard. Je třeba však věnovat pozornost tomu, jaký nabíjecí výkon u bezdrátového nabíjení powerbanka nabízí. Ten je vždy nižší než při dobíjení přes kabel, a navíc jsou vyšší ztráty v zařízení.

Nejde pouze o nabíjení

Některé powerbanky nabízí dodatečné funkce. Nejčastěji je to LED svítilna. Důležité je také to, jak vás powerbanka dokáže informovat o stavu svého nabití. Některé dražší powerbanky nabízejí také fotovoltaické články pro své vlastní, spíše sporadické dobíjení, což ale v situacích, kdy jste několik dní v kuse bez přísunu elektrické energie ze sítě, může přijít vhod. Zajímavou funkcí dražších powerbank je i schopnost nastartovat auto. Takové powerbanky obvykle v balení nabízejí příslušné kabely. A existují dokonce powerbanky, které dokážou dobíjet a napájet notebooky. Ty totiž často pracují s 12V napětím.

Na co dát pozor při výběru

Při výběru powerbanky je potřeba pečlivě promyslet hlavně následující věci:

• K čemu budete chtít powerbanku využívat – má to být vaše záchrana přes den, plánujete jezdit na víkendy pod stan a potřebujete energii pro telefon, či se chystáte na expedici do divočiny na několik dní? To vám určí kapacitu i akceptovatelnou velikost a hmotnost.

• Co budete chtít powerbankou dobíjet – to předurčuje částečně také její kapacitu, výstupní proudy i podporu pro různé standardy rychlodobíjení a bezdrátového nabíjení.

• Kolik má powerbanka stát – některé nezávislé testy ukázaly, že cena se nejvíce promítá do použité elektroniky v powerbance. Ta hraje klíčovou roli ve stabilitě a tvaru výstupního napětí a proudu a v tepelných ztrátách při nabíjení a vybíjení powerbanky.

A na závěr jedna rada – někdy jsou lepší dvě různé powerbanky s nižšími kapacitami než jedna s vysokou kapacitou. Zejména to platí tehdy, chcete-li dobíjet více zařízení a/nebo používat powerbanku pro různé účely (např. do kabelky jako nouzovou zálohu a zároveň na víkendy pod stan).

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…