{/syntax}
1985
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1985 lidí, buďte další
22.11.2018

Jak si vybrat chytrý telefon pod stromeček

Vánoce jsou každoročně pro velkou část lidí časem výběru nového chytrého telefonu. Letos se však po dlouhých letech pohnuly už poněkud stojaté vody mobilního průmyslu. Pojďme se podívat, co se vyplatí zvažovat, než „napíšete Ježíškovi“ o nový mobil.

Kolik fotoaparátů máš…

Nejvýraznější inovací letošního roku jsou fotoaparáty. Ještě loni byly dva fotoaparáty výjimkou, dnes už se objevují telefony, které mají rovnou čtyři, jako třeba Samsung Galaxy A9. Pokud jen trochu můžete, volte telefon s aspoň dvěma fotoaparáty. Vyplatí se přitom koukat po těch telefonech, jež používají fotoaparáty s více ohnisky, tj. umožňují optický zoom. Běžné je dnes 2× či 3× přiblížení vhodné pro focení v přírodě, ale do módy se dostávají i ultraširokoúhlé objektivy fotoaparátů, které oceníte třeba při focení interiérů, rozměrných staveb či početnějších skupin lidí.

AMOLED versus výřezy

Velkým dilematem dneška bývá také technologie displeje. Klíčová otázka je, zda LCD, či AMOLED. Na tuhle otázku je důležité si odpovědět obzvláště v době telefonů s výřezy v horní části displeje. AMOLED má výhodu v tom, že černá barva je černá, protože v daném místě displej vůbec žádné body nerozsvítí. Díky tomu si můžete u většiny telefonů výřez dokonale skrýt a ponechat v jeho okrajích třeba jen informace o stavu signálu, baterie a některých aplikací. AMOLED u telefonů s Androidem přijde vhod také tehdy, kdy preferujete tzv. always-on displej, kdy se i na „vypnutém“ displeji neustále zobrazují hodiny, zmeškané hovory, zprávy, eventuálně i další informace.

Zase ta výdrž

Výdrž baterie je největší bolístkou současných chytrých telefonů. A k lepšímu se to rozhodně nemění. Nicméně na trhu existuje už řada telefonů s akumulátorem o kapacitě 4 000 mAh, či dokonce více. Díky tomu tyto telefony vydrží na jedno nabití celý den velmi intenzivního používání či dva dny běžného provozu. To ocení zejména příznivci mobilního hraní. U výdrže baterie je také třeba zvážit případnou podporu rychlonabíjení. Některé telefony totiž už během půl hodiny téměř úplně nabijete.

Co s bezdrátovým nabíjením

A když už je řeč o dobíjení, vyvstává nám také otázka bezdrátových nabíječek. Ty jsou dnes v kurzu a nabízí je dokonce i řada automobilů. Jenže dobíjecí proudy zatím nejsou moc velké. Bezdrátové nabíjení je stále ještě násobně pomalejší (i u Huawei Mate 20 Pro, který je v této oblasti nejpokročilejší, se bavíme o příkonu 15 W u bezdrátového versus 40 W u „drátového“ nabíjení). Je tedy otázka, nakolik se touto funkcí nechat omezovat při výběru telefonu.

Pozor na LTE pásma!

Českým evergreenem je také otázka podporovaných LTE pásem. V České republice využíváme (v závislosti na operátorovi) pásma 800 MHz (to je klíčové, protože pokrývá v podstatě celé území), 900 MHz (už jen v malé míře u Vodafonu), 1 800 MHz (hlavně ve velkých městech a interiérech obchodních center), 2 100 MHz a 2 600 MHz (to je klíčové pro využívání rychlejšího LTE Advanced). V technických specifikacích telefonů tato pásma najdete někdy také pod jejich čísly – tedy v pořadí výše jako pásma 20, 8, 3, 1 a 7.

Čtečka otisků prstu versus rozpoznávání obličeje

Pozitivní zprávou ze světa chytrých telefonů je, že většina uživatelů si své telefony už zamyká. To však nutně vede k otázce, jakou technologii zámku zvolit. Zadávání číselného kódu či odemykacího znaku pokaždé, když berete telefon do ruky, dokáže být pěkně otravné. Na pořadu dne jsou tedy čtečky otisků prstů a technologie rozpoznávání obličeje. Jenže je tu jedno ALE. U čtečky otisků prstů je velmi důležité její umístění. Řada telefonů ji má umístěnou na zádech, což znamená, že ji nemůžete používat, pokud telefon leží na stole nebo je umístěn například v držáku v autě. Totéž se bohužel týká i odemykání obličejem. Přední kamera na vás totiž musí vidět. Navíc odemykání obličejem se model od modelu výrazně liší. Aby technologie byla opravdu spolehlivá, je potřeba kromě čelního fotoaparátu využívat i další senzory či infračervenou diodu. Jako primární nástroj pro odemykání telefonu je tak obličej bezproblémově použitelný až u dražších přístrojů.

Je libo platit telefonem?

Důležitou otázkou, kterou byste při nákupu telefonu měli zvážit, je i použití telefonu v roli platební karty. O tom, jak přesně to funguje a jaké výhody to přináší, si můžete přečíst zde. K placení mobilem potřebujete podporu NFC v telefonu a také podporu ze strany vaší banky. Google Pay pro platformu Android má v ČR už širokou podporu. Apple Pay pro telefony s iOS dorazí ke konci roku.

Kolik chcete SIM karet?

Poslední důležitou otázkou je také to, kolik budete do telefonu vkládat SIM karet. Výhoda dvou SIM je zřejmá – na jedné můžete mít levná data, na druhé volání. Na cestách v zahraničí můžete mít jednu tuzemskou a druhou zahraniční. Jen případně pozor na to, zda oba sloty pro SIM podporují LTE.

Každopádně podpora dvou SIM karet je dnes poměrně běžná. Je třeba si však dát pozor na několik dalších úskalí. Zaprvé, spousta telefonů existuje ve variantách pro jednu i pro dvě SIM. Navenek však vypadají stejně. Zadruhé, ne všechny telefony nabízejí možnost využívat dvě SIM karty a zároveň paměťovou kartu. Často si musíte mezi druhou SIM a paměťovou kartou vybrat. No a zatřetí, což se týká jen nových telefonů od Applu – podpora dvou SIM nemusí nutně zahrnovat podporu dvou fyzických SIM karet. Apple totiž podporuje druhou SIM výlučně ve formě eSIM, jakési elektronické virtuální SIM karty nahrané v paměti telefonu. A tu v Česku nabízí zatím jen T-Mobile.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.