1318
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1318 lidí, buďte další
13.09.2019

Jak si poradit v zahraničí bez znalosti řeči

Chystáte se do zahraničí, ale neumíte tamní jazyk? Pokud si s sebou berete chytrý telefon, nemusí to být vůbec problém.

Co umí překladače

Moderní překladač vám umožní simultánní tlumočení z jednoho jazyka do druhého, zatímco v tradičním slovníku můžete hledat pouze jednotlivá slovíčka. Některé aplikace umí dokonce přeložit i dokumenty, cedule nebo nápisy. Pokud neznáte psanou podobu, můžete využít konverzační mód. V tom hovoříte svým jazykem a telefon následně řekne v jiném jazyce to, co jste povídali vy. Váš protějšek zase hovoří svým jazykem, a když skončí, telefon vám vše přeříká ve vaší mateřštině.

V současné době existují hned dva bezplatně dostupné překladače, které se předhánějí v kvalitě překladu i mluveného slova. Za jedním stojí společnost Google (Google Translate), za druhým Microsoft (Microsoft Překladač).

Google Translate

Google Translate nabízí překlad psaného textu, stejně jako jeho webová verze. Pro překlad je na výběr ze 103 jazyků včetně celé řady velmi exotických řečí, jako je například skotská gaelština.

Pro vybrané jazyky je k dispozici také překlad fotografií a konverzační mód. To se týká celkem 59 řečí. Překlad fotek probíhá tak, že vyfotíte dokument či ceduli, aplikace na fotografii rozpozná text a vy vyberete pasáže, jež budete chtít přeložit. Nebo můžete využít konverzační mód.

Google Překladač plně podporuje češtinu, a to u všech svých funkcí. Aby fungoval, vyžaduje online připojení.

Microsoft Překladač

Aplikace Microsoft Překladač na to jde trochu jinak. Překlad psaného textu je víceméně stejný. K dispozici je ovšem jen 61 jazyků včetně češtiny a příznivci Star Treku ocení i klingonštinu.

Překlad fotografií probíhá ale jinak než u konkurenčního Googlu. Telefon vám umožní vyfotit si dokument a nad ním vám v daných pozicích rovnou zobrazí překlad. Pokud si třeba překládáte jídelní lístek, uvidíte přeložené položky přímo na příslušném místě.

Zcela odlišně funguje překlad mluveného slova. Microsoft Překladač má tři kategorie jazyků. Do první z nich spadá 19 světových jazyků jako angličtina, arabština, francouzština, hindština, italština, japonština, němčina, portugalština, polština, ruština, španělština a tradiční čínština, ze kterých a do kterých umí překládat, umí je i správně nahlas přečíst a nabídne u nich také konverzační mód. Poněkud překvapivě sem patří i norština, která oproti češtině, jež mezi podporovanými jazyky chybí, není ani zdaleka tak rozšířená. Pak je tu další, širší kategorie jazyků, kam už čeština spadá. To jsou jazyky, z nichž sice není možné mluvené slovo překládat, ale aplikace v nich umí mluvit.

Specialitou Microsoft Překladače je konverzační mód, kdy můžete vést skupinovou konverzaci s ostatními lidmi s Microsoft Překladačem v telefonu. Každý účastník konverzace si pouze zvolí svůj jazyk a telefon mu bude vše simultánně tlumočit. Také Microsoft Překladač potřebuje ke svému fungování neustálé připojení k internetu.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…

  03.06.2020

  Zdravotní záznamy jsou pro hackery zlatý důl

  Za kolik lze zpeněžit ukradené informace? Právě tuto otázku si pokládají zločinci, kteří se dostanou k cizím údajům a chtějí je zpeněžit na černém trhu. Zatímco za ukradené číslo kreditní karty mohou…