{/syntax}
2711
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2711 lidí, buďte další
05.05.2021

Jak si koupit Bitcoin (a jiné kryptoměny)

Rok 2021 je pro kryptoměny zatím přelomový. Způsobil to strmý nárůst ceny Bitcoinu, která přesáhla magickou hranici 1 milionu korun.

Tohoto humbuku kolem kryptoměn si všimli nejen finančníci a investoři po celém světě, nákupní horečka zastihla i „normální“ lidi, kteří v nákupu (části) Bitcoinu vidí možnost rychlého zbohatnutí nebo smysluplné uložení volných finančních prostředků. Pokud se ani vám nevyhnula „krypto-mánie“ a chcete si některou z virtuálních měn pořídit, jistě se vám bude hodit malý průvodce na cestu ke kryptoměnám.

 

Kolik peněz investovat?

Zlaté pravidlo investování do čehokoli zní – investujte jen tolik peněz, o kolik můžete přijít, aniž by vás to bolelo. Vložit peníze do jakéhokoli projektu a nemít finanční rezervu na nenadálé výdaje, případně ani na nájem, je cesta do exekučního pekla. Někdo může s klidem oželet milion, někdo desítky tisíc, někdo pár stovek. Díky tomu, že kryptoměny si můžete kupovat po částech, i těch pár stovek vám bude stačit na to, abyste se ke svému kousku virtuálního zlata dostali.

Před samotným nákupem kryptoměn doporučujeme tento fenomén trochu prozkoumat. Na internetu je o kryptoměnách publikováno spoustu informací v angličtině, ale i v češtině. V článcích a videích hledejte údaje o historii jednotlivých kryptoměn a jejich šanci udržet se na trhu v budoucnosti. Pravděpodobně narazíte i na poučky ze základů ekonomie, které by při investování měl znát každý. Sledujte videa dlouhodobých drobných investorů, kteří mají Bitcoin a další kryptoměny jako koníček. Pro své fanoušky hledají nejnovější zprávy ze světa kryptoměn, natáčejí rozhovory spolu navzájem a konfrontují se se svými odlišnými názory. I díky tomu se váš pohled na kryptoměny vytříbí a vy se zodpovědně rozhodnete, která cesta je pro vás nejlepší. Pro základní orientaci v tématu si pusťte naše video „Kryptoměny“, kde kromě historie a způsobu těžby Bitcoinu zmiňujeme např. i danění výdělku z investic do kryptoměn. Doporučujeme také zhlédnout videa z YouTube kanálů Bitcoinovej kanál, KRYPTO Mates, nebo Kryptonovinky.

Jde se nakupovat

Nejdříve chceme čtenáře upozornit, že nikdo z týmu KPBI není profesionální investor ani dokonalý znalec kryptoměn. Nákupem Bitcoinu jsme pověřili jednoho z našich rodinných příslušníků, říkejme mu třeba Pepík. Pepík je „normální“ člověk, bez jakékoli dřívější zkušenosti s nákupem ve směnárně nebo na burze. Popíšeme vám, jak Pepík k Bitcoinu přišel, ale zároveň netvrdíme, že je to jediná možná cesta. Let´s go shopping! 

Pepík pro první nákup malinkaté části Bitcoinu využil americkou směnárnu Coinbase. U ní si musel založit účet, podobný tomu, jaký máte v bance. Pro založení účtu je nutné vyplnit své osobní údaje, vyfotit občanský průkaz i sebe sama. Coinbase chce mít také jistotu, že opravdu bydlíte na adrese, kterou jste napsali do vstupního dotazníku. Pepík tedy musel hledat obálku, která mu na uvedenou adresu přišla z úřadu, vyfotit ji a doložit směnárně. Pokud zkousnete celé toto kolečko dávání svých osobních údajů všanc, stačí na svůj nově založený účet poslat platbu ve výši 1 euro, aby se ověřil i váš bankovní účet. Teprve potom můžete na směnárenský účet převést peníze, za které chcete kryptoměny nakupovat. Coinbase akceptuje platby v amerických dolarech, eurech a britské libře.

 

Směnárna nebo burza?

Pepík se na svůj první dílek Bitcoinu těšil, takže první převod peněz provedl platební kartou. Měl tak prostředky na nákup okamžitě k dispozici, ale dost ho bolel vysoký poplatek za převod ve výši 4% z vložené částky. Další peníze tedy poslal směnárně bankovním převodem na zahraniční účet pomocí tzv. SEPA platby. Ta je zdarma, ale peníze máte k dispozici nejdříve druhý den v 10:00. Za každý nákup kryptoměn platil Pepík směnárně 1,5 eura.

Protože je Pepík šetřílek, dal směnárně brzy vale a přesunul se na burzu. Konkrétně na Coinbase Pro – dceřinou firmu společnosti Coinbase. Pro Pepíka to mělo jednu velkou výhodu – nemusel si zakládat nový účet, pro nákup a prodej kryptoměn může využívat ten ze směnárny. Tato burza nabízí možnost nákupu až 20 kryptoměn za poplatek 0,5 euro/nákup a je jednou z nejpopulárnějších burz na světě.

 

Krypto-peněženka

Kryptoměny máte nakoupené, ale kam teď s nimi? Jedna možnost je, nechat peníze na účtu směnárny. Budou tam v bezpečí do doby, než vaše směnárna/burza zkrachuje. Doporučujeme tedy zvolit druhou možnost – převést si peníze do peněženky. V současné době si můžete vybrat mezi peněženkou papírovou, softwarovou a hardwarovou. Každá z těchto peněženek vám vygeneruje dvě adresy – soukromou, kterou byste měli znát jen vy, a veřejnou, na kterou vám může chodit třeba výplata. Pepík si vybral Ledger, hardwarovou peněženku, kterou si vyhodnotil jako nejbezpečnější z nabízených produktů na trhu. Je chráněna tzv. seedem, heslem o 24 slovech, které by milion počítačů prolomilo asi tak za milion let. Kdo nezná seed, nemůže s kryptoměnami v peněžence nijak nakládat. Pepík si toto heslo ukryl na důmyslné místo a doufá, že jeho GPS nikdy nezapomene…

                       

 

A co dál?

Úspěšně jste prošli zahřívacím kolečkem pro krypto-nováčky, v peněžence vám (ne)chrastí první drobečky bitcoinu a možná přemýšlíte, co s tím teď? Můžete Bitcoinem platit za zboží a služby, byť zatím velmi zřídka. Můžete při prvním skokovém zdražení prodat se ziskem všechno, nebo jen část krypto-úspor. Můžete při propadech ceny nakupovat další a další kousky Bitcoinu. Ale taky nemusíte dělat vůbec nic. Většina investorů si ale společně s investicí promýšlí i její strategii, ať už krátkodobou, nebo dlouhodobou (nebo obě). Neexistuje jedna „správná“ varianta. Přejeme vám, abyste si zvolili tu nejlepší pro sebe samé a kryptoměny vám přinášely víc radostí než starostí.

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.