Jak si koupit Bitcoin (a jiné kryptoměny)
Rok 2021 je pro kryptoměny zatím přelomový. Způsobil to strmý nárůst ceny Bitcoinu, která přesáhla magickou hranici 1 milionu korun.
Tohoto humbuku kolem kryptoměn si všimli nejen finančníci a investoři po celém světě, nákupní horečka zastihla i „normální“ lidi, kteří v nákupu (části) Bitcoinu vidí možnost rychlého zbohatnutí nebo smysluplné uložení volných finančních prostředků. Pokud se ani vám nevyhnula „krypto-mánie“ a chcete si některou z virtuálních měn pořídit, jistě se vám bude hodit malý průvodce na cestu ke kryptoměnám.
Kolik peněz investovat?
Zlaté pravidlo investování do čehokoli zní – investujte jen tolik peněz, o kolik můžete přijít, aniž by vás to bolelo. Vložit peníze do jakéhokoli projektu a nemít finanční rezervu na nenadálé výdaje, případně ani na nájem, je cesta do exekučního pekla. Někdo může s klidem oželet milion, někdo desítky tisíc, někdo pár stovek. Díky tomu, že kryptoměny si můžete kupovat po částech, i těch pár stovek vám bude stačit na to, abyste se ke svému kousku virtuálního zlata dostali.
Před samotným nákupem kryptoměn doporučujeme tento fenomén trochu prozkoumat. Na internetu je o kryptoměnách publikováno spoustu informací v angličtině, ale i v češtině. V článcích a videích hledejte údaje o historii jednotlivých kryptoměn a jejich šanci udržet se na trhu v budoucnosti. Pravděpodobně narazíte i na poučky ze základů ekonomie, které by při investování měl znát každý. Sledujte videa dlouhodobých drobných investorů, kteří mají Bitcoin a další kryptoměny jako koníček. Pro své fanoušky hledají nejnovější zprávy ze světa kryptoměn, natáčejí rozhovory spolu navzájem a konfrontují se se svými odlišnými názory. I díky tomu se váš pohled na kryptoměny vytříbí a vy se zodpovědně rozhodnete, která cesta je pro vás nejlepší. Pro základní orientaci v tématu si pusťte naše video „Kryptoměny“, kde kromě historie a způsobu těžby Bitcoinu zmiňujeme např. i danění výdělku z investic do kryptoměn. Doporučujeme také zhlédnout videa z YouTube kanálů Bitcoinovej kanál, KRYPTO Mates, nebo Kryptonovinky.
Jde se nakupovat
Nejdříve chceme čtenáře upozornit, že nikdo z týmu KPBI není profesionální investor ani dokonalý znalec kryptoměn. Nákupem Bitcoinu jsme pověřili jednoho z našich rodinných příslušníků, říkejme mu třeba Pepík. Pepík je „normální“ člověk, bez jakékoli dřívější zkušenosti s nákupem ve směnárně nebo na burze. Popíšeme vám, jak Pepík k Bitcoinu přišel, ale zároveň netvrdíme, že je to jediná možná cesta. Let´s go shopping!
Pepík pro první nákup malinkaté části Bitcoinu využil americkou směnárnu Coinbase. U ní si musel založit účet, podobný tomu, jaký máte v bance. Pro založení účtu je nutné vyplnit své osobní údaje, vyfotit občanský průkaz i sebe sama. Coinbase chce mít také jistotu, že opravdu bydlíte na adrese, kterou jste napsali do vstupního dotazníku. Pepík tedy musel hledat obálku, která mu na uvedenou adresu přišla z úřadu, vyfotit ji a doložit směnárně. Pokud zkousnete celé toto kolečko dávání svých osobních údajů všanc, stačí na svůj nově založený účet poslat platbu ve výši 1 euro, aby se ověřil i váš bankovní účet. Teprve potom můžete na směnárenský účet převést peníze, za které chcete kryptoměny nakupovat. Coinbase akceptuje platby v amerických dolarech, eurech a britské libře.
Směnárna nebo burza?
Pepík se na svůj první dílek Bitcoinu těšil, takže první převod peněz provedl platební kartou. Měl tak prostředky na nákup okamžitě k dispozici, ale dost ho bolel vysoký poplatek za převod ve výši 4% z vložené částky. Další peníze tedy poslal směnárně bankovním převodem na zahraniční účet pomocí tzv. SEPA platby. Ta je zdarma, ale peníze máte k dispozici nejdříve druhý den v 10:00. Za každý nákup kryptoměn platil Pepík směnárně 1,5 eura.
Protože je Pepík šetřílek, dal směnárně brzy vale a přesunul se na burzu. Konkrétně na Coinbase Pro – dceřinou firmu společnosti Coinbase. Pro Pepíka to mělo jednu velkou výhodu – nemusel si zakládat nový účet, pro nákup a prodej kryptoměn může využívat ten ze směnárny. Tato burza nabízí možnost nákupu až 20 kryptoměn za poplatek 0,5 euro/nákup a je jednou z nejpopulárnějších burz na světě.
Krypto-peněženka
Kryptoměny máte nakoupené, ale kam teď s nimi? Jedna možnost je, nechat peníze na účtu směnárny. Budou tam v bezpečí do doby, než vaše směnárna/burza zkrachuje. Doporučujeme tedy zvolit druhou možnost – převést si peníze do peněženky. V současné době si můžete vybrat mezi peněženkou papírovou, softwarovou a hardwarovou. Každá z těchto peněženek vám vygeneruje dvě adresy – soukromou, kterou byste měli znát jen vy, a veřejnou, na kterou vám může chodit třeba výplata. Pepík si vybral Ledger, hardwarovou peněženku, kterou si vyhodnotil jako nejbezpečnější z nabízených produktů na trhu. Je chráněna tzv. seedem, heslem o 24 slovech, které by milion počítačů prolomilo asi tak za milion let. Kdo nezná seed, nemůže s kryptoměnami v peněžence nijak nakládat. Pepík si toto heslo ukryl na důmyslné místo a doufá, že jeho GPS nikdy nezapomene…
A co dál?
Úspěšně jste prošli zahřívacím kolečkem pro krypto-nováčky, v peněžence vám (ne)chrastí první drobečky bitcoinu a možná přemýšlíte, co s tím teď? Můžete Bitcoinem platit za zboží a služby, byť zatím velmi zřídka. Můžete při prvním skokovém zdražení prodat se ziskem všechno, nebo jen část krypto-úspor. Můžete při propadech ceny nakupovat další a další kousky Bitcoinu. Ale taky nemusíte dělat vůbec nic. Většina investorů si ale společně s investicí promýšlí i její strategii, ať už krátkodobou, nebo dlouhodobou (nebo obě). Neexistuje jedna „správná“ varianta. Přejeme vám, abyste si zvolili tu nejlepší pro sebe samé a kryptoměny vám přinášely víc radostí než starostí.
Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet