Jak se vyvarovat rizik na Instagramu
Popularita Instagramu neustále roste. Sdílení čtvercových obrázků a krátkých videí či příběhů láká stále více zejména mladších uživatelů. I tady však existují určitá ALE, na která je vhodné dát si pozor. Co na vás číhá na Instagramu a na co si dát raději pozor?
Jak je to na Instagramu se soukromím
Instagram je u nastavení soukromí oproti třeba Facebooku poměrně skoupý. Základní nastavení spočívá v tom, je-li profil otevřený, či uzamčený. Soukromý profil znamená, že veškeré příspěvky uvidí pouze ti, u kterých potvrdíte, že vás mohou na Instagramu sledovat. Ostatní uvidí jen to, že profil existuje.
U otevřených profilů jde i přesto měnit nastavení určitých příspěvků. U živého vysílání můžete po kliknutí na ikonku s ozubeným kolem vyloučit konkrétní uživatele, kteří dané vysílání neuvidí. U fotografií něco podobného není možné. Vždy se zobrazí všem vašim followerům a v případě otevřeného profilu i komukoliv, kdo na něj zavítá, třeba přes hashtag nebo web. U fotek lze pouze vypnout komentáře.
Mizející fotky nemizí
Instagram relativně nově nabízí tzv. mizející fotky, službu podobnou Snapchatu. Ty jde, podobně jako přímé zprávy, posílat jednomu či více followerům. Příjemce uvidí takový obrázek pouze jednou. Je však potřeba si uvědomit, že si může kdykoliv udělat screenshot, o čemž je pak odesílatel informován, nebo si vyfotografovat displej telefonu i s obrázkem, o čemž se odesílatel nikdy nedozví. Rozhodně nespoléhejte na to, že mizející fotografie jednou pro vždy z digitálního prostředí zmizí. Není tomu tak. Na to je potřeba dát si pozor zejména u choulostivých fotografií, jak už jsme psali v tomto článku.
Dávejte pozor na to, co sdílíte
Při sdílení fotografií na Instagramu je třeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, co přesně sdílíte. Týká se to hlavně otevřených profilů. Uživatelé často kromě fotografií sdílejí i informace o poloze, kde byly pořízeny. Protože ostražitost uživatelů na Instagramu bývá ještě o něco nižší než na Facebooku, mohlo by se snadno stát, že naprosto cizí člověk z vašeho instagramového účtu zjistí přesně kde a kdy se pohybujete, co tam děláte, jaké je vybavení vaší domácnosti apod. – ideální informace pro stalkery, zloděje, ale i lidi, kteří by vám (nebo vašim dětem) chtěli ublížit.
Instagram a facebooková závist
Největším rizikem Instagramu jsou jeho aspekty působení na lidskou psychiku. Zejména psychologický fenomén, který byl pojmenován ještě v dobách, kdy Instagram neexistoval – facebooková závist. Ten způsobuje, že velká část uživatelů sociálních sítí se po jejich užívání cítí výrazně hůř než předtím. Mnozí z nich zažívají až depresivní stavy. Může za to hlavně mylný předpoklad, že fotografie na Instagramu zachycují realitu, spojený s potřebou srovnávat svůj život s představou o životech jiných, jež je založená právě na pečlivě odladěných fotografiích. To může mít zejména na dospívající dívky velmi negativní vliv.
Podvodní prodejci followerů
Instagram se nejen ve světě teenagerů často zvrhává v „honbu za lajky“. Mnozí uživatelé vlastní sebehodnotu odvozují od počtu followerů a lajků, stejně jako mnozí firemní uživatelé. A proto zde existují „prodejci followerů“, kteří vám slibují za pár stovek až tisícovek dolarů tisíce sledujících a lajků vašeho profilu. Často to i splní. Obstarávají to totiž falešné profily a automatické programy, které vše, co dáte na Instagram, lajkují. Někteří z těchto prodejců vám takovou službu skutečně dodají, jiní vás jen připraví o peníze a údaje od vaší platební karty. Obecně bychom doporučovali se jim vyhnout. Narazíte na ně přitom bez hledání. Jakmile máte profil s nízkým počtem followerů, jejich roboti si vás najdou sami, začnou vás sledovat a psát pod vaše fotografie komentáře, obvykle anglicky.
Instagramoví podvodníci
Tyto roboty však nevyužívají jen podvodní prodejci. Instagram je plný soukromých i firemních účtů, jejichž držitelé využívají lajkovací roboty, aby vás přilákali na své pečlivě odladěné profily. Jakmile si je přidáte, můžete se časem těšit i na nějakou soukromou zprávu – v lepším případě s akční slevou na prodávané produkty, v horším případě se soukromou nabídkou takřka čehokoliv. Je proto dobré si uvědomit, že zejména soukromé profily často neobsahují reálné informace o životě daného člověka ani skutečné fotografie z jeho života a míst, která navštívil. I skladník ve šroubárně může být na Instagramu snadno „panem Dokonalým“.