{/syntax}
6626
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 6626 lidí, buďte další
29.06.2017

Jak se vyvarovat rizik na Facebooku

Facebookový účet dnes má velká část české populace. Často včetně dětí mladších 13 let, což je proti oficiálním pravidlům. Jak využívat Facebook na maximum a přitom sebe, případně své ratolesti aspoň trochu ochránit? Přinášíme vám pár tipů a triků, jak se na této sociální síti chovat bezpečněji.

Odkazy na malware

Začneme hned nejčastějším rizikem na Facebooku. To sice primárně neohrožuje vás, nýbrž váš počítač, ale přesto může být nepříjemné. Jde o podvodné odkazy obvykle slibující pohled na vnadné ženy či senzaci o nějaké celebritě. Odkazy vypadají, jako by je zveřejnili vaši přátelé, ale jsou často podezřelé – vedou například na polské weby či jsou zveřejněny najednou v angličtině, i když váš přítel všechno píše česky/slovensky. Po kliknutí následuje v lepším případě jen jejich sdílení na vašem profilu a přidání vás coby fanouška nějaké stránky. V horším případě následuje infekce nějakým škodlivým kódem (malware). Před tou vás ale může ochránit antimalware. Někdy se podobné typy odkazů umí šířit i prostřednictvím zpráv přes Messenger. I ty jsou obvykle v cizím jazyce nebo psané lámanou češtinou.

Podvodné aplikace, které z vás mají vylákat osobní údaje

Dalším velmi častým rizikem bývají nejrůznější de facto podvodné aplikace. Pro vygenerování nějakého obrázku, který vám řekne, jak jste úžasní, si vyžádají přístup k celému vašemu profilu. A když to sdílel váš přítel, proč přístup ke všem informacím včetně vašeho e-mailu aplikaci nepřidělit. A výsledek? Připravte se na dávku cíleného spamu do vaší e-mailové schránky. Obvykle je na vašem profilu bez vašeho vědomí publikován i onen vygenerovaný obrázek, jenž má přilákat dalšího uživatele, který si aplikaci spustí a dá jí všechna oprávnění k přístupu k datům ze svého účtu.

Jak zabránit obtěžování na Facebooku

Zejména mladé dívky se často setkávají s obtěžováním od neznámých uživatelů formou zpráv. Facebook toto nastavení nedávno změnil, takže zprávy od lidí, které nemáte v přátelích, vám automaticky chodí do složky Žádosti o zprávy. Nicméně i tak jste na ně upozorňováni třeba na mobilu. Stejně jako když vám přijde žádost o přátelství. Existují přitom tři způsoby, jak se před takovýmto obtěžováním chránit:

1) Zakázat vyhledávání svého profilu. Tuto volbu najdete v Nastavení/Soukromí/Kdo mě může vyhledat?

2) Zakázat žádosti o přátelství. To můžete udělat v Nastavení/Soukromí/Kdo vám může poslat žádost o přátelství?

3) Změnit nastavení soukromí profilové a úvodní fotografie, díky čemuž vás nepůjde snadno identifikovat podle fotografie. To učiníte tak, že si otevřete svoji profilovou či úvodní fotografii a kliknete na ikonku zeměkoule vedle data zveřejnění. Tam lze nastavit její viditelnost jen pro přátele, nebo dokonce konkrétní přátele či zvolenou skupinu přátel.

4) A konečně poslední, bonusový způsob: pozměňte své pravé jméno. Mějte ale na paměti, že tento postup není v souladu s pravidly Facebooku a ten by vám kvůli tomu mohl dělat problémy.

Když vám někdo píše na zeď

Možná to znáte. Někdo vám neustále píše na zeď a označuje vás ve svých příspěvcích, což pak vidí všichni vaši přátelé. Někdy to může být otravné, ale jde tomu jednoduše zabránit. Tuto volbu najdete v Nastavení/Timeline a označování/Kdo může přidávat obsah na moji Timeline?, respektive o pár řádků níže Jak můžu spravovat označení, která lidé přidávají, a návrhy na označení?

Zveřejňování citlivých fotografií

Jak jsme psali už v tomto článku, zveřejňování citlivých fotografií, kde nejste zrovna dvakrát oblečení nebo jste v příliš bujaré náladě, může být na Facebooku značně rizikové. Zejména pro vzdálenou budoucnost. Takovéto fotografie se mohou kdykoliv opět objevit a nemusí to být zrovna příjemné. Na Facebook ani Messenger byste je neměli dávat pokud možno vůbec.

Citlivé však mohou být i fotografie vašeho majetku, zejména pokud vzápětí dáte na Facebook fotky prokazující, že jste zrovna na dovolené. Ty byste tedy měli vždy sdílet jen se svými skutečnými přáteli. Nastavení soukromí fotografií přitom najdete, ať už při jejich zveřejňování, či ex post, u každé z nich po kliknutí na ikonku zeměkoule. Tam můžete zvolit, zda fotka bude veřejná, bude jen pro přátele, jen pro vás, pro přátele kromě vámi vybraných, nebo pro konkrétní přátele či jejich skupiny.

Zveřejňování citlivých informací

Totéž, co o fotografiích, platí i o příspěvcích. Ne vždy se vyplatí některé informace dávat veřejně nebo zobrazovat přátelům, kteří až takoví přátelé nakonec nejsou. Mějte proto vždy na paměti, které skupině lidí své příspěvky zviditelňujete. Můžete si to nastavit hned při jejich publikaci na Facebooku. Které skupině se příspěvek zobrazí, uvidíte v levém dolním rohu, přičemž volbu Konkrétní přátelé najdete až po kliknutí na tlačítko Další…

Jak vytvořit skupinu přátel

Pro větší soukromí na Facebooku se vyplatí využívat skupiny přátel. Ty vám Facebook částečně vytváří automaticky, ale můžete si je nastavit i sami. Když si zobrazíte profil vašeho přítele, uvidíte vedle jeho jména ikonku Přátelé s šipkou dolů. Po kliknutí na ni se vám zobrazí volba Přidat do dalšího seznamu… Po projetí všech existujících seznamů najdete volbu Nový seznam… Takto si můžete jednotlivé přátele roztřídit do seznamů třeba na blízké kamarády, známé a lidi, jež jste jen někde potkali. Své příspěvky a fotografie pak můžete třídit podle toho, komu jsou vlastně určeny. To vám zajistí větší míru bezpečí i větší jistotu, že je nespatří oko někoho, kdo je vidět nemá.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.