{/syntax}
5284
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 5284 lidí, buďte další
28.02.2017

Jak poznat podezřelou webovou stránku

Podezřelé weby jsou často zdrojem nejen nevyžádaných reklam a nečekaných přechodů na stránky, na které bychom jinak v životě nezavítali, ale bohužel také nějaké té počítačové infekce, trojského koně či spywaru. Jak je poznat?

Nestandardní obsah

Podezřelé a mnohdy infikované weby se často pojí s poněkud nestandardním obsahem. Výhodou pro českého uživatele je, že obvykle nejsou v češtině. Porno, hudba, filmy či počítačové programy „zdarma“, tj. obvykle k ilegálnímu stažení, jsou silná lákadla, kterých někteří lidé velmi rádi zneužívají k vlastnímu zisku. Ten může v lepším případě plynout z desítek nejrůznějších záludných reklam, na něž pak uživatel mnohdy i nevědomky klikne, a v horším případě může spočívat v distribuci programů, o které uživatel rozhodně nestojí.

Infikovat se lze už prohlížením webu

Pokud nemáte počítač vybavený antimalware programem, který dokáže hlídat i váš webový prohlížeč, můžete se snadno infikovat už jen prohlížením internetu. Zejména pokud nemáte aktualizovaný prohlížeč. Ohroženi jsou však i ti, kteří sice antimalware mají, ale příliš ho neaktualizují. To se podle exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost GORDIC týká 37,5 % českých uživatelů!

Z podezřelých webů nic nestahujte ani neinstalujte

Možnosti infikování počítače prostřednictvím prohlížeče jsou ale často omezené. Proto hackeři rádi využívají důvěřivosti méně zkušených uživatelů. Ti si pak škodlivý software do svého počítače rádi sami nainstalují. Provozovatelé pochybného webu ho schovají za „speciálního klienta pro stahování filmů“, „prohlížeč videostreamů“ či „speciální hudební přehrávač“. Tyto programy přitom mohou dělat to, co provozovatelé slibují. Velmi často však obsahují i nežádanou, a hlavně nežádoucí přidanou funkcionalitu – zobrazování vyskakovacích reklam, změny nastavení a v horším případě i zpřístupnění vašich souborů či všeho, co zadáváte na klávesnici, někomu třetímu, o kom nic nevíte. Poslední ze jmenovaných rizik dokáže včas identifikovat a zablokovat firewall. I tak se ale vyplatí z podezřelých webů nic neinstalovat.

Jak poznat důvěryhodný web?

Nejlepší ochranou je navštěvovat jen důvěryhodné weby. Jejich ucelený seznam však bohužel neexistuje. Na ty nedůvěryhodné a potenciálně nebezpečné vás třeba Google či internetový prohlížeč občas upozorní. Pokud se z daného webu rozhodnete něco stáhnout či instalovat, měli byste být dvojnásob opatrní. Za důvěryhodné lze v tomto ohledu považovat přímo stránky významných výrobců softwaru (např. Adobe, Microsoft, Facebook, Google, Opera apod.) nebo některé servery pro stahování třeba freeware programů, o nichž víte, že jsou bezpečné. Existuje přitom jednoduché pravidlo – pokud si nejste opravdu jistí, že je web bezpečný, raději z něj nic nestahujte a neinstalujte.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.