{/syntax}
5079
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 5079 lidí, buďte další
03.10.2016

Jak poznat hoax?

Internet je plný poplašných a nebezpečných zpráv, tzv. hoaxů. Často upozorňují na smyšlené, nepravdivé, šokující události a vyzývají k tomu, abyste zprávu poslali svým známým. Kromě toho, že cíleně klamou důvěřivé čtenáře a čtenářky, šíří v poslední době nenávist a podle odborníků jsou velmi nebezpečné. Proti hoaxům je jediná obrana - použít zdravý selský rozum, falešným informacím nepodlehnout a rozhodně je nikomu nepřeposílat.

Zdrojem hoaxů bývají témata, která bulvarizují internet. Obvykle čerpají z takzvaných městských legend, které skvěle shrnula kniha Černá sanitka, vycházející z nejslavnější české legendy o české sanitce, která unáší děti. Jedním z nejznámějších hoaxů současnosti je pak příběh o tom, jak rodiče ztratili v obchodním domě IKEA svou dceru a našli ji ostřihanou a oblečenou v jiných šatech na toaletách. Případ, který se nikdy nestal, ale na webech zaměřených na maminky se téma neustále recykluje a rozebírá. 

Studnicí českých poplašných zpráv je web hoax.cz, který tyto lživé zprávy eviduje a jejich seznam aktualizuje každý měsíc. Letošní léto tak vedou hoaxy o tom, proč neplatit pokuty, jak se na českých dálnicích objeví nové radary zabudované ve svodidlech nebo zprávy varující před výběrem zubní pasty. Asi nejnebezpečnější verzí těchto lživých kampaní jsou zprávy zaměřené proti jedné konkrétní skupině. Nejčastěji se jedná o Romy nebo v současné době jsou terčem internetové nenávisti také migranti. Neustále se opakují výmysly o tom, jak Romové nemusí platit v lékárně nebo jak migranti někoho napadli.

Pokud narazíte na zprávu, která ve vás nevyvolává důvěru, nejprve si zkuste ověřit, jestli nejde právě o hoax. Většina poplašných zpráv se velmi podobá, a tak vám bude stačit k jejich odhalení selský rozum. Poznáte je podle toho, že se snaží vyvolat paniku a naléhavě žádají o šíření mezi davy lidí. Ne vždy může odesílatel vědět o tom, že se stal šiřitelem poplašné zprávy, z toho důvodu je slušnost ho na to upozornit. 




Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.