{/syntax}
11288
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 11288 lidí, buďte další
12.09.2016

Jak poznat falešný účet na sociálních sítích?

Zažádala vás o přátelství na Facebooku nádherná slečna s tělem modelky, která nemá na zdi žádné příspěvky a podle jejího profilu to vypadá, že tráví většinu času na pláži nebo u bazénu v bikinách? Nebo se s vámi chtěl spřátelit sympatický hezoun, který je sice na Facebooku velmi krátce, ale už má tisíce fanoušků a jeho posty velmi často odkazují na nějakou stránku? Přidáváme 5 tipů, jak falešné profily na facebooku rozpoznat a jak s takovými žádostmi o “přátelství” naložit.

1)Robot nereaguje na zprávy

Facebook je čím dál populárnějším marketingovým nástrojem, jak efektivně zacílit na zákazníky a zpropagovat daný produkt nebo službu. Pro tento účel vznikají falešné robotické profily, které jsou velmi často v angličtině, na fotce bývají atraktivní modelky v bikinách na pláži nebo u sebe doma, vždy ale s našpulenými rty. Tyto profily neaktualizují žádné posty na zdi, neodpovídají na zprávy, ale mají tisíce fanoušků. Roboti chtějí ošidit Facebook a propagovat konkrétní produkty.

2) Falešný profil se zřejmě po čase zeptá na fotku

Falešné profily, za kterými stojí reální lidé, můžou fungovat podobně jako ty robotické - tedy jejich hlavním cílem je rozesílat stovky žádostí o přátelství a infiltrovat se mezi vaše přátele. A to buď z toho důvodu, aby propagovali své stránky, produkt nebo služby, anebo aby si získali vaši důvěru. Falešný profil může vystupovat jako bohatý, vzdělaný cizinec, který vám bude nabízet večeře v luxusních restauracích nebo dovolené. Každé plánované setkání ale z nějakého důvodu odvolá a po nějakém čase po vás zřejmě začne loudit vaše odvážné fotky.

3) Jak je odhalit?

Jestli je účet falešný, zjistíte docela jednoduše podle fotky, protože právě tuto možnost nabízí vyhledávač Google. Vy tak můžete během chvíle zjistit, kdo je na fotce profilu. Další poznávací znak falešných účtů je počet statusů nebo fotek na zdi. Často nemají dlouhou historii, na zdi tak najdete změť fotek nebo odkazů, které ale neodkazují k reálnému životu. Speciální skupina falešných uživatelů, která se objevuje hlavně v poslední době, jsou ti, kteří šíří cíleně nenávistnou a xenofobní propagandu. Vymýšlejí si lživé zprávy a statusy, které se snaží rozšířit mezi co největší počet uživatelů a uživatelek s cílem vytvořit obrovskou dezinformační bublinu.

4) Co s tím?

Mělo by platit železné pravidlo, že pokud někoho neznám nebo se na něj nemůžu zeptat svých reálných přátel, neměl by se stát ani mým přítelem na Facebooku. Pokud na podvodníka narazíte, okamžitě mu zamezte přístup na váš profil, zablokujte ho a nahlaste správci. Nejvíc ohrožení jsou v tomto případě teenageři, kteří mezi sebou soutěží o to, kdo má víc přátel na sociálních sítích a přidávají si do své skupiny skoro každého. Právě oni pak bývají nejvíc ohroženi kybernásilím, šikanou a vydíráním právě od lidí, kteří vystupují pod falešnou identitou.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.