5231
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 5231 lidí, buďte další
26.06.2018

Jak na offline mapy do mobilu či tabletu

Léto je doba, kdy častěji než jindy vyrážíme do přírody, na výlety či cestujeme do zahraničí. V takovém okamžiku nám přijdou vhod mapy a navigační aplikace, které můžeme mít s sebou. Jenže ne vždy budeme mít k dispozici rychlé internetové připojení. Proto se dnes podíváme na aplikace, jež vám umožňují využívat mapy také offline a jsou zdarma.

Mapy.cz

V Česku velmi dobře známé webové mapy jsou dílem portálu Seznam.cz. Pro Čechy mají klíčovou výhodu v tom, že obsahují i všechny turistické značky a cyklotrasy, a to nejen v ČR, ale všude na světě. Mapy.cz kromě webové podoby obsahují i přístup prostřednictvím aplikací. Ty jsou k dispozici nejen pro Google Android a Apple iOS, ale také pro mobilní i klasické desktopové Windows. V aplikaci si můžete vždy zvolit, pro které země (nebo části zemí) si přejete stáhnout offline mapové podklady. Uprostřed hlubokého lesa, kde není signál mobilních sítí, pak stačí jen vytáhnout mobil či tablet a hned budete vědět, kde se zrovna nacházíte.

Mapy.cz se před pár měsíci naučily také navigovat. Navigace je však stále ještě ve fázi beta verze, která je dostupná pro Android a iOS. Dobrá zpráva je, že k dispozici jsou také hlasové povely v češtině nebo v anglickém jazyce. Jedinou nevýhodou mobilní aplikace Mapy.cz je její poměrně rychlý vývoj a časté aktualizace. Ty vedou občas k tomu, že po aktualizaci aplikace je nutné ji spustit a provést také aktualizaci offline mapových podkladů. Novější verze aplikace si totiž často nerozumí se starší verzí mapových podkladů, které už máte stažené v zařízení.

Here WeGo

Aplikaci Here WeGo jste mohli znát pod starším názvem Here Maps, či dokonce ještě jako Nokia Mapy. Dnes už se společností Nokia nemá nic společného. Za Here WeGo teď stojí německé automobilky Audi, BMW a Daimler, které ji využívají i ve svých palubních systémech. Také Here WeGo má k dispozici svoji webovou verzi. Prim ale hrají vedle palubních systémů automobilů verze pro Android a iOS. Stejně jako v automobilech, i v mobilním telefonu či tabletu není pro samotnou navigaci nutné připojení k internetu. Stačí si jen předem stáhnout všechny mapy a hlasové pokyny. K dispozici jsou mapy všech států světa a opravdu široká plejáda jazyků a hlasových pokynů.

Zatímco Mapy.cz jsou původně opravdu spíše mapami, jež hodně cílí i na pěší a cykloturistiku, Here WeGo je primárně automobilová navigace. Tomu jsou přizpůsobeny i funkce a obsah map. Při pěších túrách si s nimi tedy moc nezanavigujete. Řidiči, kteří budou mít k dispozici připojení k internetu, však ocení informace o aktuální dopravě, stejně jako informace o čerpacích stanicích, autoservisech a dalších dostupné offline.

Offline verze Map Google

Offline navigaci ve velmi omezené míře nabízejí i velmi populární Mapy Google. Podrobný návod, jak na to, nabízí na svých stránkách přímo sám Google. Nejprve je potřeba vybrat si konkrétní oblast mapy, která však nemůže být neomezená. Výběr oblasti probíhá ve formě obdélníku okolo určitého vámi zvoleného místa. Mapy Google jsou oproti výše uvedeným aplikacím také poměrně náročné na úložiště. Jejich velikost je na stejném území násobně větší. Výřez Čech zabere například skoro 800 MB.

Offline verze Map Google oproti jejich online verzi má také celou řadu funkčních omezení. Navigovat lze pouze v automobilu, nejsou k dispozici informace o alternativních trasách ani navigace v jízdních pruzích a nelze si nastavit, že se vyhnete například placeným úsekům či trajektům.

OpenStreetMap

Za zmínku stojí také projekt OpenStreetMap. Ten nabízí open source mapové podklady celého světa. Ve webové verzi ho najdete na stránkách www.openstreetmap.org. Obvykle nabízí velice detailní mapové podklady silnic, polních cest a k dispozici jsou i cyklomapy. Turistické značky ale chybí.

Mapové podklady OpenStreetMap si lze zdarma stáhnout v offline verzi, čehož využívá i celá řada mobilních aplikací. Za zmínku stojí například aplikace Maps.me, jež je k dispozici pro Android i iOS a nabízí jak offline mapy, tak samotnou navigaci, a to pro automobily i pro pěší. Maps.me ovládají také hlasovou navigaci v češtině. Využívají k tomu hlasový syntetizátor, který předčítá instrukce a zní jen o něco hůře než lidmi namluvené hlasy využívané u ostatních zmiňovaných aplikací.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…