Jak na cestách v zahraničí zůstat v bezpečí?
Cestování v zahraničí mohou někdy provázet nečekané komplikace, zejména pokud cestujete na vlastní pěst a třeba mimo Evropskou unii. Máme pro vás pár tipů a triků, jak na dovolených zůstat co nejvíce v bezpečí.
Nahrajte si platební kartu pro jistotu i do mobilu
Není nic horšího než zůstat na cestách bez peněz. Proto doporučujeme mít minimálně dvě peněženky schované na dvou různých místech. Hotovost, ale i platební karty si rozdělte mezi ně, a pokud budete spát v hotelu s trezorem na pokoji, nebojte se trezor využívat. Jako pojistku si nahrajte aspoň jednu platební kartu do svého mobilu. Využít k tomu můžete libovolný iPhone či Apple Watch s technologií Apple Pay nebo libovolný telefon s Androidem a podporou NFC. Platební kartu si však můžete nahrát i do chytrých hodinek či sportovních náramků Garmin a Fitbit.
Všechny doklady k cestě si uložte do cloudu
Na každou cestu potřebujete mít s sebou kromě cestovních dokladů i spoustu dalších dokumentů a průkazů – cestovní pojištění, potvrzení o ubytování, potvrzení o rezervacích v autopůjčovnách, potvrzení o zaplacení různých výletů a vstupů atd. Tyto dokumenty se mohou snadno ztratit, třeba i tím, že aerolinka nedopraví do cílové destinace váš kufr včas. Mějte je proto uloženy v cloudu. I pokud třeba přijdete o svůj chytrý telefon, budete k nim mít přístup z libovolného počítače, tabletu či jiného mobilu.
Připravte si do mobilu offline překladač
Mobilní telefon dnes může velmi dobře posloužit nejen jako slovník, ale přímo i jako překladač, ať už textu, na který namíříte jeho foťák, nebo mluvené konverzace. Spousta aplikací navíc umožňuje i offline stažení dat pro překládání, a to pro drtivou většinu jazyků. Před odjezdem na dovolenou si tak v Google Překladači (volba Překlad v režimu offline) či Microsoft Překladateli (volba Offline Languages) stáhněte příslušný jazyk do mobilu.
Využívejte mezinárodní aplikace pro taxi
Využívání taxíků v zahraničí může být poměrně problematické. Často je to sázka do loterie. Ve spoustě zemí však fungují i nadnárodní aplikace pro osobní dopravu. Nejrozšířenější je zejména Uber a Bolt. V USA a Kanadě oceníte také Lyft. Pokud využijete služeb místní taxislužby, nebojte se kontrolovat taxikářem zvolenou trasu ve své navigaci v mobilu. To můžete i zcela bez přístupu k internetu, v aplikaci HERE WeGo, která nabízí offline navigaci po celém světě a v češtině.
Mějte v mobilu offline mapy
Když už je řeč o offline navigaci, nezapomeňte si do mobilu uložit offline mapy míst, kde se budete pohybovat. Nebudete se pak moci ztratit, nebudete se muset ptát nikoho na cestu a vždy budete vědět, kde zrovna jste a kde v okolí je třeba nejbližší nemocnice, lékárna či policejní stanice. Velký pokrok v této oblasti udělaly zejména Mapy.cz, které dokonce nabízejí turistické stezky a cyklotrasy pro všechny státy světa, jež si můžete stáhnout offline do mobilu, tabletu nebo počítače s Windows. Více o offline mapách najdete v tomto našem článku.
Řekněte doma, kam jedete, a nechte někomu klíče od domova
Pokud se vypravujete na delší cestu, nezapomeňte také říct někomu doma, kam míříte, případně rovnou využijte aplikaci Ministerstva zahraničních věcí DROZD, která vám do mobilu i offline uloží kontakty na všechny zastupitelské úřady ČR v zemích, kam budete cestovat. Jednak si tím zajistíte případné informace o dění v zemi či regionu, které jsou cílem vaší cesty, o nichž se nemusíte jinak dozvědět, a jednak budete k zastižení třeba i tehdy, když se bude dít něco s vaším domovem. Z toho důvodu se určitě také vyplatí nechat někomu doma klíče od domu nebo bytu.