{/syntax}
4393
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4393 lidí, buďte další
01.08.2016

Jak bezpečně stahovat videa, přílohy mailů či filmy na internetu?

Soubory a programy stahuje většina uživatelů internetu denně téměř bez mrknutí oka. Stahujeme si přílohy emailů, stahujeme si videa, která nám poslali přátelé, v neposlední řadě si stahujeme z internetu různé počítačové programy, které využíváme pro práci či zábavu. Bohužel si ale řada lidí neuvědomuje, že si nevědomky může stáhnout i nebezpečný počítačový vir. Jak stahovat bezpečně?

E-mail  

Pokud odesílatele e-mailu znáte a očekáváte, že vám pošle přílohu se soubory ke stažení, pak byste se neměli ničeho obávat. Pokud vám ale přijde e-mail od někoho z vašich známých a jeho příloha ve vás nebudí důvěru nebo ji nečekáte, je jistější si u daného člověka ověřit, co a proč vám poslal, než začnete se stahováním.

Pokud vám e-mail s přílohou přijde z adresy, kterou vůbec neznáte, raději jej vůbec neotvírejte. Pokud vám takový e-mail doputuje do pracovní mailové schránky, zeptejte se správců vašich firemních počítačů, abyste zbytečně neinfikovali firemní počítačovou síť.

Samozřejmostí je mít v počítači nainstalovaný spolehlivý antivir s aktualizovanou virovou databází. Nicméně ani v případě, že takový antivir máte, se nedoporučuje výše zmíněné přílohy e-mailů od neznámých či podezřelých adresátů otevírat.

Sociální sítě

Počítač si můžete zavirovat i tehdy, že si infikovaný obsah do počítače zanesete například přehráním videa, které vám zdánlivě pošle někdo z vašich přátel. Jeden z posledních takových útoků byl veden pomocí videí s názvem My first video nebo Privat video. Opět platí zásada, že pokud nečekáte, že by vám váš známý měl poslat video s tak zvláštním názvem a potenciálně i obsahem a navíc vám do zprávy nenapíše ani žádné vysvětlení, proč vám dané video posílá, měli byste se jeho přehrání vyhnout.

Stahování filmů a hudby

Možná si čas od času vy nebo vaše děti stáhnete na internetu nějaký film nebo hudební album. Jiná věc je, že filmy či hudba, které jsou na internetu ke stažení zejména díky různým peer-to-peer sítím mohou rovněž obsahovat nežádoucí kód, kterým si můžete infikovat počítač. Pokud tedy chcete na internetu sledovat filmy, seriály nebo si stahovat hudbu, měli byste využívat oficiální kanály (Netflix, iTiunes a další), už jen z toho důvodu, že se neproviníte vůči autorskému zákonu.

Stahování programů

Pokud si pro pracovní účely nebo pro zábavu chcete stáhnout nějaký program do počítače (prohlížeč, přehrávač videa, komunikační nástroj jako třeba Skype a podobně), měli byste k tomuto účelu vždy využívat buď přímo webové stránky výrobců daného softwaru nebo prověřené servery jako například Slunečnice.cz. Ale pozor, freewarové programy stažené na webech jako Slunečnice.cz nebo Stahuj.cz mohou "jako bonus" obsahovat i velmi škodlivé doplňky.


Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.