Investice do akcií a kryptoměn: kdy a co danit?
Povinnost podat daňové přiznání se vztahuje i na ty, kteří investují do akcií nebo prodávají kryptoměny.
Jak upozorňuje v podcastu "KyberGuru" Šárka Pelikánová, daňová specialistka a majitelka účetní kanceláře CEG Group, podání daňového přiznání se v mnoha případech týká též zaměstnanců nebo podnikatelů. U nich situace může být ještě komplikovanější v případě, že se přihlásili k tzv. paušální dani. Přestože investice do akcií i kryptoměn můžeme často provádět z jedné aplikace, např. Revolut, z pohledu zákona a daní se jedná o rozdílné typy příjmů.
Akcie a další cenné papíry
Mezi jednu z klíčových věcí u investic do akcií patří si uvědomit, co je to příjem. "Cenné papíry se vždy zdaňují v okamžiku prodeje, bez ohledu na to, zda prodávám se ziskem nebo se ztrátou", říká Šárka Pelikánová, která zdůrazňuje, že jako příjem se počítá částka, kterou jsem obdržel. Na druhou stranu u menších investic, kdy celkové příjmy nepřesáhnou 100 000 Kč, se na mě povinnost uvést je do daňového přiznání a tím pádem ani zdanit nevztahuje. V rozhovoru s Lukášem Venclíkem pak Šárka Pelikánová uvádí též další příklady osvobození v případě, že mé příjmy z těchto investic jsou vyšší než zmíněných sto tisíc korun. Jak však daňová specialistky v podcastu upozorňuje, do škatulky cenné papíry často zařazujeme i věci, které tam nepatří, např. kryptoměny.
Kryptoměny
Česká legislativa totiž pojem kryptoměny nezná a byť je v názvu "měna", nejedná se o klasickou měnu tak, jak ji vnímá Česká národní banka a to ani přesto, že v minulosti ji jedna z jihoamerických zemí přijala jako své oficiální platidlo. S akciemi má bitcoin a další kryptoměny společné to, že je daníme v okamžiku prodeje. Protože však kryptoměny nejsou cenné papíry, nevztahuje se na ně zmíněná hranice 100 000 Kč, pod kterou je nemusím danit. V souvislosti s kryptoměnami zároveň Šárka Pelikánová varuje především před různými nástroji a aplikacemi, u kterých se ukáže, že za nimi ve skutečnosti není žádná hodnota.
V podcastu s Lukášem Venclíkem pak majitelka účetní kanceláře CEG Group rozebírá, jaké informace by mi měla má investiční platforma či aplikace po skočení kalendářního roku poskytnout, bez ohledu na to, zda investuji do akcií, cenných papírů či obojího. Budeme rádi, pokud si poslechnete též první díl podcastu, ve kterém se řeší např. problematika danění příjmů influencerů a dalších tvůrců sociálních sítí. Vedle daňové problematiky nově vydané podcasty "KyberGuru" přinášejí rozhovory i s dalšími odborníky, ať již od Policie ČR, s tzv. etickým hackerem nebo autorkou knížky "Hry, sítě, porno".