{/syntax}
113
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 113 lidí, buďte další
19.07.2023

Investice do akcií a kryptoměn: kdy a co danit?

Povinnost podat daňové přiznání se vztahuje i na ty, kteří investují do akcií nebo prodávají kryptoměny.

Jak upozorňuje v podcastu "KyberGuru" Šárka Pelikánová, daňová specialistka a majitelka účetní kanceláře CEG Group, podání daňového přiznání se v mnoha případech týká též zaměstnanců nebo podnikatelů. U nich situace může být ještě komplikovanější v případě, že se přihlásili k tzv. paušální dani. Přestože investice do akcií i kryptoměn můžeme často provádět z jedné aplikace, např. Revolut, z pohledu zákona a daní se jedná o rozdílné typy příjmů.

Akcie a další cenné papíry

Mezi jednu z klíčových věcí u investic do akcií patří si uvědomit, co je to příjem. "Cenné papíry se vždy zdaňují v okamžiku prodeje, bez ohledu na to, zda prodávám se ziskem nebo se ztrátou", říká Šárka Pelikánová, která zdůrazňuje, že jako příjem se počítá částka, kterou jsem obdržel. Na druhou stranu u menších investic, kdy celkové příjmy nepřesáhnou 100 000 Kč, se na mě povinnost uvést je do daňového přiznání a tím pádem ani zdanit nevztahuje. V rozhovoru s Lukášem Venclíkem pak Šárka Pelikánová uvádí též další příklady osvobození v případě, že mé příjmy z těchto investic jsou vyšší než zmíněných sto tisíc korun. Jak však daňová specialistky v podcastu upozorňuje, do škatulky cenné papíry často zařazujeme i věci, které tam nepatří, např. kryptoměny.

Kryptoměny

Česká legislativa totiž pojem kryptoměny nezná a byť je v názvu "měna", nejedná se o klasickou měnu tak, jak ji vnímá Česká národní banka a to ani přesto, že v minulosti ji jedna z jihoamerických zemí přijala jako své oficiální platidlo. S akciemi má bitcoin a další kryptoměny společné to, že je daníme v okamžiku prodeje. Protože však kryptoměny nejsou cenné papíry, nevztahuje se na ně zmíněná hranice 100 000 Kč, pod kterou je nemusím danit. V souvislosti s kryptoměnami zároveň Šárka Pelikánová varuje především před různými nástroji a aplikacemi, u kterých se ukáže, že za nimi ve skutečnosti není žádná hodnota.

V podcastu s Lukášem Venclíkem pak majitelka účetní kanceláře CEG Group rozebírá, jaké informace by mi měla má investiční platforma či aplikace po skočení kalendářního roku poskytnout, bez ohledu na to, zda investuji do akcií, cenných papírů či obojího. Budeme rádi, pokud si poslechnete též první díl podcastu, ve kterém se řeší např. problematika danění příjmů influencerů a dalších tvůrců sociálních sítí. Vedle daňové problematiky nově vydané podcasty "KyberGuru" přinášejí rozhovory i s dalšími odborníky, ať již od Policie ČR, s tzv. etickým hackerem nebo autorkou knížky "Hry, sítě, porno".

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.