{/syntax}
2830
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2830 lidí, buďte další
28.07.2021

Hlídejte si své kolo i na internetu!

Pořídit si fotku s kolem bere mnoho cyklistů za stejnou součást výletu, jako napustit si vodu do bidonu nebo zkontrolovat nahuštění pneumatik. Jednou fotkou však bohužel někdy můžeme říct více, než jsme původně chtěli.

Snímky na sociálních sítích se spolu s dalšími, často i nechtěně zveřejňovanými informacemi, stávají cenným pomocníkem pro zloděje.

 

Ukázka jedno z veřejných profilů na soc. sítí Strava

 

Ti, díky rostoucím cenám kol i omezené nabídce, nyní bohužel zažívají žně. Jen za loňský rok eviduje policie 5258 odcizených kol v hodnotě 135 milionů korun, což je o 27 milionů korun více než v roce 2019. Za letošní rok sice čísla v policejních statistikách klesají, sociální sítě včetně např. Facebookové skupiny „!! Ukradená kola !!“ se však každý den plní novými příspěvky s prosbou o pomoc s nalezením dvoukolového miláčka.

Zlodějům nahrává i slabší zabezpečení, kdy ukrást bicykl v ceně 40 000, ale i 80 000 Kč, je často bohužel otázkou několika málo vteřin. Stejně jako se tomu děje u automobilů i u kol, však „zákazníci“ žádají především konkrétní modely, někdy i barvy. V tu chvíli přicházejí na řadu tipaři, pro které jsou fotky, na kterých se chlubíme po zdolání kopce nebo skokem na single-tracku doslova zlatým dolem. Zvlášť, pokud ve svých příspěvcích přidáváme i polohu nebo své výlety zaznamenáváme a sdílíme v některé z populárních sportovních aplikací, jako je např. Strava. Za pomoci digitální stopy totiž nemusí být ani pro laika těžké zjistit, kde dotyčný bydlí a kde má tak uschované své kolo. Zloději mohou využít např. i informací z LinkedIn o tom, kde pracujeme a vytipované kolo následně odcizit z kolárny nebo zaparkovaného auta. Jak ukazuje případ Martina Řípy, zakladatele cyklistického start-upu Posedla, pro dražší či unikátní kolo se zloději nezdráhají vloupat ani do auta na hlídaném parkovišti.

Pokud nechcete jít zlodějům vstříc, pamatujte, že ochrana kola na internetu je stejně důležitá jako kvalitní zámek, alarm, GPS lokátor nebo třeba tzv. forenzní značení, které často ve vybraných městech nabízí bezplatně městská policie.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.