1655
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1655 lidí, buďte další
28.07.2021

Hlídejte si své kolo i na internetu!

Pořídit si fotku s kolem bere mnoho cyklistů za stejnou součást výletu, jako napustit si vodu do bidonu nebo zkontrolovat nahuštění pneumatik. Jednou fotkou však bohužel někdy můžeme říct více, než jsme původně chtěli.

Snímky na sociálních sítích se spolu s dalšími, často i nechtěně zveřejňovanými informacemi, stávají cenným pomocníkem pro zloděje.

 

Ukázka jedno z veřejných profilů na soc. sítí Strava

 

Ti, díky rostoucím cenám kol i omezené nabídce, nyní bohužel zažívají žně. Jen za loňský rok eviduje policie 5258 odcizených kol v hodnotě 135 milionů korun, což je o 27 milionů korun více než v roce 2019. Za letošní rok sice čísla v policejních statistikách klesají, sociální sítě včetně např. Facebookové skupiny „!! Ukradená kola !!“ se však každý den plní novými příspěvky s prosbou o pomoc s nalezením dvoukolového miláčka.

Zlodějům nahrává i slabší zabezpečení, kdy ukrást bicykl v ceně 40 000, ale i 80 000 Kč, je často bohužel otázkou několika málo vteřin. Stejně jako se tomu děje u automobilů i u kol, však „zákazníci“ žádají především konkrétní modely, někdy i barvy. V tu chvíli přicházejí na řadu tipaři, pro které jsou fotky, na kterých se chlubíme po zdolání kopce nebo skokem na single-tracku doslova zlatým dolem. Zvlášť, pokud ve svých příspěvcích přidáváme i polohu nebo své výlety zaznamenáváme a sdílíme v některé z populárních sportovních aplikací, jako je např. Strava. Za pomoci digitální stopy totiž nemusí být ani pro laika těžké zjistit, kde dotyčný bydlí a kde má tak uschované své kolo. Zloději mohou využít např. i informací z LinkedIn o tom, kde pracujeme a vytipované kolo následně odcizit z kolárny nebo zaparkovaného auta. Jak ukazuje případ Martina Řípy, zakladatele cyklistického start-upu Posedla, pro dražší či unikátní kolo se zloději nezdráhají vloupat ani do auta na hlídaném parkovišti.

Pokud nechcete jít zlodějům vstříc, pamatujte, že ochrana kola na internetu je stejně důležitá jako kvalitní zámek, alarm, GPS lokátor nebo třeba tzv. forenzní značení, které často ve vybraných městech nabízí bezplatně městská policie.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…