{/syntax}
2490
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2490 lidí, buďte další
23.04.2020

Fake news a hoax v době koronavirové

Koronavirus. Nemoc, která nás uvěznila doma, zavřela školy, obchody, hranice. Nemoc, kterou chceme všichni porazit, ale vlastně nikdo moc netuší jak. Nemoc, která uvrhla lidi do existenčních problémů, izolace a strachu. A právě strach je něco, s čím pracují autoři hoaxů a fake news.

Hoax je smyšlená zpráva o čemkoli, která se jako sněhová koule šíří buď přes e-maily nebo přes sociální sítě. Obvykle jsou to varování a fámy všeho druhu, které mají lidem nahnat strach a změnit jejich dosavadní chování. Zmiňme třeba zprávu o recyklovaném mléku, které se podle tohoto hoaxu po době trvanlivosti odváží z obchodů zpět do mlékáren, kde se krabice po krabici otevře, vlije do velké nádoby, převaří, naplní se do nových krabic a opět se prodává. Spoustu lidí tomu uvěřilo a v obchodě je poznáte tak, že na dně krabice od mléka sledují barevné čtverečky, ze kterých se dá údajně vyčíst, kolikrát bylo mléko převařeno.

Fake news jsou mladším žánrem než hoax. Ale záludnějším. Fámy a dezinformace se snaží tvářit jako solidní žurnalistika. Existují i specializované weby, které fake news vytvářejí a šíří mezi lidi. Smysl? Ovlivnit veřejné mínění, získat vlastní prospěch, „ochránit společnost před zlem“. Fake news pracují se strachem lidí a s vědomím, že většina lidí skočí na všechno. Bohužel. Fake news poznáte podle toho, že se v článcích používá nadměrné množství diakritiky (!!!!??), články nejsou podepsané autorem, tón zpráv není neutrální a popisný, ale naopak agresivní, manipulativní, se snahou čtenáře vyděsit.  

Koronavirus je skvělým tématem pro oba výše popsané jevy. Lidé mají málo relevantních informací (protože i odborníci zatím trochu tápou), za to mají hodně strachu. Ideální živná půda pro hoaxy i fake news. Jistě jste také zaznamenali informaci o tom, že pokud máte příznaky koronaviru, nesmíte za žádných okolností spolknout ibuprofen, jinak vás to zabije. Co udělali Češi? Vykoupili paralen z lékáren dřív, než ho vůbec potřebovali. Pravda je taková, že některým lidem může ibuprofen uškodit, ale to i při jiných nemocech, než je Covid-19. Rovnice brufen+koronavirus=smrt prostě neexistuje. Díky bohu. Spouštěčem tohoto hoaxu mohl být i článek uveřejněný 17.3.2020 na webu Novinky.cz (https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/rodice-dali-ctyrlete-dceri-s-priznaky-koronaviru-ibuprofen-jeji-stav-se-rapidne-zhorsil-40317039). Rodiče podali čtyřleté dceři ibuprofen na horečku a kašel, její stav se ale zhoršil. Testovaná na koronavirus nebyla, ale měla kašel. To stačí. Novinky.cz se odkazují na článek z britského serveru Daily Mail. Škoda, že Novinky.cz nezavolaly lékaři/na Ministerstvo zdravotnictví/kterémukoli odborníkovi a nepožádaly ho o odborné vyjádření, které by ke svému článku připojily. Šířit paniku v této době je minimálně…kontraproduktivní.

Větší rozruch v našem kraji naštěstí nezpůsobila zpráva o tom, že Covid-19 je laboratorně vyrobený jako biologická zbraň. Jedna verze obviňuje jako tvůrce Čínu, druhá USA. Na Facebooku se dokonce objevila „zaručeně pravá“ fotka vlaku, na jehož vagonu bylo napsáno Covid-19. Už jen ta úvaha, že by supertajnou biologickou zbraň převáželi zrezavělým vlakem, na který by ještě napsali, co vezou, je dost úsměvná.

Internet je také plný tipů a triků, jak koronaviru „předejít“. Třeba pít vodu o teplotě 27° (tato teplota údajně Covid-19 ničí), pít vodu každých 15 minut (Covid-19 rozpustí žaludeční šťávy), naopak nesmíte pít chlazené nápoje nebo jíst zmrzlinu. K dispozici máte podle hoaxu také spolehlivý domácí test na Covid-19. Zadržte dech na 10 vteřin. Pokud se během této doby nerozkašlete, koronavirus nemáte. Škoda, že to neví lékaři. Nemuseli by čekat 5 dní na laboratorní výsledky…

Pokud se nechcete dostat do spárů hoaxu či fake news, ověřujte si informace, které se k vám dostávají. V případě nemoci Covid-19 hledejte odpovědi na renomovaných zdravotnických webech či v tradičních médiích. Současná doba je pro většinu z nás náročná v mnoha různých ohledech. Přejeme vám, abyste si zachovali tělesné i duševní zdraví, a v neposlední řadě i zdravý rozum a nadhled.

Autor: Mgr. Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

 

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.