6090
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 6090 lidí, buďte další
12.09.2018

Do Česka dorazila elektronická identita! Jak na ni?

Během letošních prázdnin došlo v českém eGovernmentu k několika důležitým novinkám. První z nich je tzv. elektronická identita. K čemu všemu vám může být a co vám dokáže nabídnout?

Co to je elektronická identita

Elektronická identita slouží k vaší identifikaci v elektronickém světě. Je to vlastně jedinečný identifikační údaj, u kterého lze ověřit, že patří výlučně vám a nikomu jinému. Lze ji tedy spojit s jedním konkrétním skutečným člověkem. Tím se také odlišuje od velmi často používaného pojmu „virtuální identita“, kdy jeden člověk může mít na Instagramu třeba deset různých identit, pod nimiž bude vystupovat, přičemž u žádné z nich vlastně nikdy nemusíte zjistit, kterému člověku patří.

Ta elektronická identita, o které bude řeč v tomto článku, má však jeden konkrétní účel – umožnit vaši elektronickou komunikaci s úřady a zprostředkovat přístup k online službám eGovernmentu nejen v rámci ČR, ale ve všech členských státech Evropské unie. Aby to bylo možné, musí elektronická identita zajišťovat vaši bezpečnou elektronickou identifikaci (ověřit, že s úřadem skutečně komunikujete právě vy jako její držitel) a autentizaci (to, kým skutečně jste).

Za novinku může Evropská unie, najdete ji ve všech jejích státech

Nová elektronická identita se rozhodně netýká jen České republiky, může za ni totiž tzv. nařízení eIDAS. To vstoupilo v účinnost již 1. července 2016 ve všech členských státech Evropské unie. Jeho úkolem je zajistit občanům EU elektronickou komunikaci s úřady napříč všemi členskými státy. Pokud potřebujete vyřídit něco na úřadě v Lisabonu, klidně tak můžete učinit elektronicky prostřednictvím své elektronické identity a tento úřad s vámi musí z nařízení EU elektronicky komunikovat.

V Česku vše řeší nový zákon

Protože se jedná o poměrně dost razantní zásah do chodu úřadů, zejména v některých zemích, Unie stanovila dvouleté přechodné období, které mělo dát všem členským státům dostatek času. U nás nové nařízení naplno implementuje zákon 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci, jenž vstoupil v účinnost právě 1. července 2018, tedy po skončení přechodného období. V Česku zároveň vznikl nový portál www.eidentita.cz, který spravuje Správa základních registrů a kde naleznete veškeré nejnovější informace o české elektronické identitě.

K čemu vám elektronická identita je?

Elektronickou identitu můžete v současné době využít pro přístup na rovněž nově zřízený Portál občana. K němu se však můžete přihlásit i přes svoji datovou schránku, kterou stejně jako elektronickou identitu můžete získat zdarma. To klíčové, v čem má elektronická identita momentálně navrch, je její uznávání všemi úřady napříč Evropskou unií. Ministerstvo vnitra, které má „eIdentitu“ na starosti, také uvádí, že do budoucna bude online služeb eGovernmentu pro eIdentitu významně přibývat.

Jak můžete elektronickou identitu získat?

Existují dvě možnosti, jak elektronickou identitu získat. Buď si prostřednictvím portálu eIdentita.cz zřídíte uživatelský účet, kdy svoji elektronickou identitu budete muset aktivovat a potvrdit na nejbližším CzechPOINTu, nebo ji můžete dostat s novým elektronickým občanským průkazem, tzv. eObčankou. Nový občanský průkaz s čipem a eIdentitou získáte na libovolném městském úřadě buď při jeho běžné obnově, nebo ho můžete získat obratem na vaši vlastní žádost i kdykoliv dříve, za což zaplatíte jednorázový manipulační poplatek ve výši 200 Kč.

S eObčankou vám pro využívání vaší eIdentity bude stačit doplnit svůj počítač o čtečku čipových karet. Ta vás vyjde řádově na stokoruny, pokud ji tedy už nemáte například vestavěnou v notebooku. Kdykoliv pak budete požádáni o svou elektronickou identitu, třeba při vstupu na Portál občana, vložíte pouze do čtečky svůj občanský průkaz a zadáte vámi zvolený PIN, stejně jako třeba u platby kartou. Kromě samotné čtečky samozřejmě budete potřebovat i příslušný software. Ten je zatím k dispozici pouze pro operační systém Windows a stáhnout si ho můžete zde.


Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…