{/syntax}
4175
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 4175 lidí, buďte další
22.10.2020

Deaktivace versus odstranění účtu na Facebooku

Už máte Facebooku plné zuby? Pak možná přemýšlíte nad tím, že si ho zrušíte. Pomoci vám k tomu mohou dvě cesty – deaktivace či úplné odstranění vašeho profilu. Jaký je v tom rozdíl?

Už máte Facebooku plné zuby? Pak možná přemýšlíte nad tím, že si ho zrušíte. Pomoci vám k tomu mohou dvě cesty – deaktivace či úplné odstranění vašeho profilu. Jaký je v tom rozdíl?

 

Deaktivace účtu

Při deaktivaci účtu zůstane váš profil zachován, jen je před ostatními skryt. Jinak řečeno, stanete se neviditelnými na tak dlouho, jak budete chtít. Aktivujete si ho sami v momentě, kdy se na svůj účet znovu přihlásíte. Ale pozor. Vše, co jste již někdy napsali, ať už do skupin nebo do soukromých zpráv, nezmizí. Dokonce nezmizíte ani na seznamech vašich přátel, kteří stále uvidí vaše jméno. Deaktivovaným účtem se také můžete nadále přihlašovat do jiných služeb, např. Pinterestu nebo TikToku. Pokud používáte Messenger, ani ten se při deaktivaci účtu na Facebooku nezruší. Lidé vás na něm budou moci vyhledat i vám psát zprávy. Messenger si musíte deaktivovat samostatně. A nebo si ho ponechat. V případě deaktivace profilu fungují tyto služby nezávisle na sobě.

Pokud vás tato možnost zaujala, možná využijete náš videonávod, jak si účet deaktivovat přes mobil. 

 

Odstranění profilu

Pokud zvolíte více radikální možnost - odstranění profilu, počítejte s tím, že už se k němu nikdy nebudete moct vrátit. Teda nikdy… Facebook samozřejmě nechce, aby mu uživatelé odcházeli, takže máte ještě lhůtu 30 dnů po příkazu k odstranění, si svůj krok rozmyslet. Po tuto dobu je váš profil skryt, ale stále čeká v nezměněné podobě, že ho vezmete na milost. Pokud se tak nestane, začne postupné odstraňování veškerého obsahu (textu, fotek, videí, odkazů…), které jste kdy na svůj profil nahráli. Tento výmaz vaší facebookové identity bude trvat 90 dní. Nicméně na záložních serverech všechen váš obsah zůstane i po uplynutí těchto 90 dnů, konkrétně po přiměřeně dlouhou dobu. To ale jistě víte, protože jste si kdysi dávno při registraci přečetli povinné Zásady používání dat (nebo ne?).

 

Odstraní se smazáním profilu opravdu všechno? Ne. Neodstraní se obsah, který od vás vaši přátelé sdíleli nebo dostali ve zprávách – tyto materiály už jsou součástí jejich profilu, nikoli vašeho. Takže pokud mažete svůj profil proto, abyste se zbavili třeba kompromitujícího materiálu poslaného svému bývalému, bohužel. Tímto krokem to nevyřešíte.

Pokud se svým facebookovým účtem přihlašujete do jiných služeb, na rozdíl od deaktivace už se do nich nedostanete. Řešte jiný přístup (např. přes e-mail) dříve, než se necháte vymazat.

Pro již rozhodnuté dezertéry máme také videonávod, jak se během necelé minuty vymazat přes mobil.

 

Pokud se chcete deaktivovat nebo odstranit přes počítač, jděte touto cestou: Centrum nápovědy → správa účtu → deaktivace nebo odstranění účtu. A počítejte s tím, že než se proklikáte ke konci, bude vás Facebook opravdu hodně přemlouvat, abyste neodcházeli a své potíže řešili jinak, než odchodem. 

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.