827
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 827 lidí, buďte další
22.10.2020

Deaktivace versus odstranění účtu na Facebooku

Už máte Facebooku plné zuby? Pak možná přemýšlíte nad tím, že si ho zrušíte. Pomoci vám k tomu mohou dvě cesty – deaktivace či úplné odstranění vašeho profilu. Jaký je v tom rozdíl?

Už máte Facebooku plné zuby? Pak možná přemýšlíte nad tím, že si ho zrušíte. Pomoci vám k tomu mohou dvě cesty – deaktivace či úplné odstranění vašeho profilu. Jaký je v tom rozdíl?

 

Deaktivace účtu

Při deaktivaci účtu zůstane váš profil zachován, jen je před ostatními skryt. Jinak řečeno, stanete se neviditelnými na tak dlouho, jak budete chtít. Aktivujete si ho sami v momentě, kdy se na svůj účet znovu přihlásíte. Ale pozor. Vše, co jste již někdy napsali, ať už do skupin nebo do soukromých zpráv, nezmizí. Dokonce nezmizíte ani na seznamech vašich přátel, kteří stále uvidí vaše jméno. Deaktivovaným účtem se také můžete nadále přihlašovat do jiných služeb, např. Pinterestu nebo TikToku. Pokud používáte Messenger, ani ten se při deaktivaci účtu na Facebooku nezruší. Lidé vás na něm budou moci vyhledat i vám psát zprávy. Messenger si musíte deaktivovat samostatně. A nebo si ho ponechat. V případě deaktivace profilu fungují tyto služby nezávisle na sobě.

Pokud vás tato možnost zaujala, možná využijete náš videonávod, jak si účet deaktivovat přes mobil. 

 

Odstranění profilu

Pokud zvolíte více radikální možnost - odstranění profilu, počítejte s tím, že už se k němu nikdy nebudete moct vrátit. Teda nikdy… Facebook samozřejmě nechce, aby mu uživatelé odcházeli, takže máte ještě lhůtu 30 dnů po příkazu k odstranění, si svůj krok rozmyslet. Po tuto dobu je váš profil skryt, ale stále čeká v nezměněné podobě, že ho vezmete na milost. Pokud se tak nestane, začne postupné odstraňování veškerého obsahu (textu, fotek, videí, odkazů…), které jste kdy na svůj profil nahráli. Tento výmaz vaší facebookové identity bude trvat 90 dní. Nicméně na záložních serverech všechen váš obsah zůstane i po uplynutí těchto 90 dnů, konkrétně po přiměřeně dlouhou dobu. To ale jistě víte, protože jste si kdysi dávno při registraci přečetli povinné Zásady používání dat (nebo ne?).

 

Odstraní se smazáním profilu opravdu všechno? Ne. Neodstraní se obsah, který od vás vaši přátelé sdíleli nebo dostali ve zprávách – tyto materiály už jsou součástí jejich profilu, nikoli vašeho. Takže pokud mažete svůj profil proto, abyste se zbavili třeba kompromitujícího materiálu poslaného svému bývalému, bohužel. Tímto krokem to nevyřešíte.

Pokud se svým facebookovým účtem přihlašujete do jiných služeb, na rozdíl od deaktivace už se do nich nedostanete. Řešte jiný přístup (např. přes e-mail) dříve, než se necháte vymazat.

Pro již rozhodnuté dezertéry máme také videonávod, jak se během necelé minuty vymazat přes mobil.

 

Pokud se chcete deaktivovat nebo odstranit přes počítač, jděte touto cestou: Centrum nápovědy → správa účtu → deaktivace nebo odstranění účtu. A počítejte s tím, že než se proklikáte ke konci, bude vás Facebook opravdu hodně přemlouvat, abyste neodcházeli a své potíže řešili jinak, než odchodem. 

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…

  29.12.2020

  Víte, jak od ledna na drony?

  Pro majitele dronů začínají od 1. ledna platit nová pravidla. Pro většinu pilotů představuje největší změnu povinná registrace a označení jejich stroje. Mění se však i další pravidla pro létání.

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…