Co přinesou Smart Cities?
Chytrá města neboli Smart Cities se v posledních letech stávají důležitým tématem v zahraničí, ale i u nás. A mnohde nezůstává jen u slov. Co znamená, že města budou „chytřejší“, a jak to jejich občané poznají?
Využití technologicky vyspělých řešení
Základem „chytrosti“ měst jsou moderní technologie, ale i moderní obsluha, která jich chce a dokáže využít. Současné technologie jsou více než daleko, je ale třeba mít někoho, kdo má vizi, strategické myšlení a dokáže jejich skutečné využívání prosadit. Pak se dostaví i všechny benefity. A jak taková chytrá města vypadají?
Internet věcí a vzájemně propojené senzory s inteligentními systémy řízení dopravy – třeba pro průběžné řízení dopravy, zobrazování informací o reálném dojezdu a zpoždění hromadné dopravy nebo rozsvěcení veřejného osvětlení skutečně až za tmy. Velká data a jejich inteligentní analýza pro průběžné plánování kapacit jednotlivých městských služeb, jako jsou školky, linky MHD či například budování sportovišť. A samozřejmě robustní cloudová infrastruktura s maximální dostupností, která zajistí, že ať se bude dít cokoliv, vše bude fungovat tak, jak má, a s odpovídající rychlostí.
Moderní eGovernment
Chytrá města mají samozřejmě i chytré občany. Ti komunikují s úřady online kdykoliv, odkudkoliv a v dnešní době také z čehokoliv – chytrý telefon, tablet, notebook nebo třeba online kiosek na náměstí. Moderní chytrá města nabízejí vše na jednom místě – na jednom portálu občana, v jedné mobilní aplikaci. Online vyřešíte cokoliv a na úřad jdete až tehdy, když je to nezbytně nutné. Třeba pro nový čipový občanský průkaz, který vám umožní bezpečnou komunikaci s úřady. Toho se máme brzy dočkat i v Česku.
Transparentní politika
Moderní úřad by měl být transparentní. Česko v tomto ohledu naštěstí nezůstává pozadu. Veřejné jsou smlouvy (díky Registru smluv), ale i rozpočty obcí (díky Monitoru státní pokladny). U chytrých obcí jde transparentnost ještě o krok dál. Zasedání zastupitelstva, zápisy, kdo o čem rozhodoval a kdo má co na starosti, to vše se občané dozvědí online, na jednom místě a přehledně.
Přímé zapojení občanů
Chytrá města jsou navržena pro chytré občany. Proč jim tedy nedat možnost se do chodu obce zapojit, samozřejmě online. Diskusní fóra, hlasování, možnost participace na strategickém rozhodování a plánování. Chytrá města nejsou jen o technologiích jako takových, jsou o změně přístupu směrem k interaktivní diskusi s občany, kteří mají k dispozici pokud možno stejná data jako úředníci, již nakonec rozhodují.
Otevřená data
A tím se dostáváme k poslední zásadní charakteristice chytrých měst – k otevřeným datům. Ta se týkají veřejné správy obecně. Města, kraje i ministerstva jsou placeny občany a generují velké množství často velmi užitečných dat, byť jen pro úzké skupiny lidí. Města by tato data měla zveřejnit, a to nejen v případě jízdních řádů, kde se to stalo samozřejmostí. Víc hlav víc ví. A skutečně, praxe ukazuje, že když se data otevřou, občané vytvářejí vlastní aplikace i analýzy (viz například projekt Otevřená data). A hlavně, v participativním chytrém městě jejich výsledky mohou sdílet s úředníky a přispět tak k tomu, že jejich město bude opravdu chytřejší.