Co je to antimalware a firewall a proč je používat?
Existují dva základní nástroje, které byste si měli nainstalovat na každém počítači, abyste co nejvíce snížili riziko jeho napadení nějakým škodlivým programem nebo hackery. S nimi lépe ochráníte svá data, a v důsledku i sebe. K čemu přesně antimalware a firewall jsou a kde je získat?
Firewall aneb zeď mezi vámi a internetem
Podle lednového průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost GORDIC využívá firewall pouze necelá polovina uživatelů. Ti ostatní se tak vystavují zbytečnému riziku. Firewall je totiž nástroj, který monitoruje a zabraňuje komunikaci mezi vaším počítačem a těmi ostatními (např. na internetu). Počítač tedy chrání před útoky hackerů i před tím, aby z něj někdo nepozorovaně stáhl vaše data.
Firewall může existovat jako hardwarové zařízení (toho se využívá zejména ve firmách), ale i softwarový nástroj, který dnes už bývá standardní součástí operačního systému. Firewall povoluje jen obvyklé formy a směry komunikace – například umožní odesílat e-maily z vašeho počítače přes protokol SMTP a přijímat e-maily přes protokol POP3. V okamžiku, kdy narazí na požadavek některého programu, jenž není obvyklý, zeptá se vás, zda tuto novou formu komunikace chcete povolit. Tím si zároveň ověří, že o všem víte. Pokud po vás firewall chce něco povolit, aniž byste vědomě cokoliv udělali (např. instalovali aplikaci, u níž se v návodu píše, že bude potřebovat povolení od firewallu), komunikaci nepovolujte.
Firewall samozřejmě zamezuje i pokusům o nestandardní komunikaci s vaším počítačem zvenčí. O té vás ale obvykle neinformuje, protože běžnému uživateli tato informace nijak nepomůže. Kromě vestavěných softwarových firewallů v operačních systémech existují i samostatné placené i bezplatné aplikace, které obvykle nabízejí větší uživatelský komfort i širší možnosti nastavení a monitoringu síťového provozu.
Antimalware jako nezbytný doplněk firewallu
Malware je anglický souhrnný název pro jakýkoliv škodlivý program – počítačové viry, trojské koně (užitečné programy obsahující skrytý škodlivý kód), červy (programy, které se po spuštění skrytě automaticky rozešlou na jiné počítače), spyware (software, jenž tajně zpřístupní vaše data někomu jinému) apod. Antimalware (někdy pro zjednodušení i antivirus) je název pro softwarový nástroj, který brání počítač před infikováním malwarem.
Ten se na váš počítač může dostat z infikované webové stránky, e-mailem či třeba na USB flash disku. Firewall vás přitom před většinou malwarů nedokáže ochránit. Takový spyware tak zpřístupní vaše data hackerům klidně i přes firewall. Právě proto potřebujete oba programy. Také základní antimalware dnes často najdete vestavěný přímo v operačním systému.
Existuje však celá řada placených i bezplatných antimalware nástrojů, které umožňují nejrůznější pokročilá nastavení i silnější ochranu, zejména před infekcí například z nakažených webových stránek. U libovolného antimalwaru je klíčové neustále zajišťovat jeho aktualizaci. Každý den se totiž objevují nové a nové hrozby. Výrobci antimalware nástrojů proto do svých programů průběžně (někdy i jednou denně) přidávají informace o těchto hrozbách – právě ve formě aktualizací. Dle výše zmiňovaného průzkumu pro společnost GORDIC však jen 62,5 % uživatelů aktualizuje svůj antimalware s dostatečnou pravidelností.