Co dnes umí chytré televize
Chytré telefony jsou dnes běžnou součástí našich životů. Kromě nich tu však máme i chytré ledničky, pračky, auta a… ano, i televizory. Právě ty jsou v době letošních Vánoc velmi aktuální. HD programy ze starého pozemního vysílání DVB-T totiž zmizely a najdete je už jen v novém DVB-T2/HEVC vysílání, na které ovšem budete ve většině případů potřebovat nový televizor. Pokud o nějakém uvažujete, tady je pár tipů, co všechno dnes chytré televize umí.
Nezapomeňte na HbbTV
Než se vrhneme do „netelevizních“ vlastností, kterých má každý chytrý televizor bezpočet, pozastavme se ještě nad jednou televizní funkcí. HbbTV neboli Hybrid Broadcast Broadband je funkcionalita dostupná už roky v rámci digitálního terestrického vysílání. Jenže starší televizory ji nepodporovaly. Pokud připojíte svoji televizi k internetu, což už je nyní v podstatě automatické – ať přes Wi-Fi, nebo Ethernet –, můžete u řady TV programů získat spoustu doplňkových atraktivních funkcí a služeb. Najdete tu zejména zprávy, videa, dodatečné informace apod. V Česku HbbTV hledejte u České televize, u stanic Nova, Prima, Óčko, Seznam.tv nebo Šlágr TV. Jedná se tedy o využívanou a rozšířenou platformu, která rozšíří váš divácký zážitek. Před nákupem si proto určitě nechte předvést, jak ovládání HbbTV na daném televizoru vypadá.
Přístup k domácím médiím zajistí DLNA
Nyní se ale přesuňme k „netelevizním“ funkcím. Tou asi nejčastější je podpora protokolu DLNA, který vám umožní po síti přehrávat hudbu, videa a fotografie z vašich síťových disků, ale také třeba z počítačů, tabletů nebo telefonů, kde máte DLNA zpřístupněno. Prohlížení fotek z dovolené či přehrávání vašich oblíbených filmů a videí tak budou opravdu jednoduché. Navíc víceméně každá moderní televize umožňuje připojit přes USB port externí pevný disk či USB flash disk, na který můžete nahrávat i televizní pořady.
Web, YouTube i Facebook jako samozřejmost
Naprostou samozřejmostí se stal webový prohlížeč. Některé televize nabídnou navíc i dálkové ovládání s klasickou QWERTY klávesnicí, a řada z nich dokonce podporuje připojení externí klávesnice a myši přes USB. Z chytré televize se tak rázem stane alternativa počítače. Dnešní výkonné chytré televize přitom nejsou o nic pomalejší než tablety či mobily. Využívat zde pak můžete například YouTube, Vimeo, Facebook nebo třeba Twitter. Pro tyto a další služby jsou navíc k dispozici i samostatné aplikace, stejně jako u smartphonů.
Netflix, HBO GO, Voyo, Sledování.tv a další online služby
Televize by ale stejně měla sloužit hlavně ke sledování pořadů, seriálů a filmů. Proto v nich dnes obvykle najdete množství aplikací pro přístup k online videopůjčovnám a televiznímu vysílání přes internet, i tomu placenému. Celosvětově nejrozšířenější je služba Netflix. Ta má sice v ČR určitá omezení, ale přesto je zde už dostupná. U televizí některých značek přitom přímo na dálkovém ovládání najdete pro Netflix i speciální tlačítko, které přímo spustí tuto aplikaci. Těšit se můžete i na u nás rozšířenější HBO Go, Voyo nebo třeba Sledování.tv. Pro některé lokální služby si však budete muset stáhnout bezplatnou aplikaci z obchodu s aplikacemi, který najdete přímo v zařízení.
Telefonování přes televizi
Zejména dražší přístroje v sobě integrují i Skype. Pro ten jsou vybaveny nejen samostatnou aplikací, ale také webkamerou a potřebnými mikrofony. Některé levnější varianty webkameru sice nemají, ale umožňují ji přikoupit nebo i připojit některou z webkamer třetích stran. Díky tomu můžete skypovat přímo z obýváku.
Nechybí ani hry
Jedním z největších taháků chytrých telefonů a tabletů jsou dnes mobilní hry. Ty nechybí ani u televizí, je tu však jedno velké ALE. Nabídka a kvalita her se velice výrazně liší. Jednak podle operačního systému, který chytrý televizor využívá (Android TV zde má samozřejmě trochu navrch), a také podle toho, jak vlastně budete moci danou hru ovládat. Klasická dálková ovládání nejsou na hraní her zrovna stavěná. Pokud však televizor umožňuje připojit externí klávesnici a myš, rázem je to o něčem jiném. Jenže hry, které původně nebyly určeny pro televizory, primárně počítají s dotykovým ovládáním. Od hraní na chytré TV si tedy příliš mnoho neslibujte. To už k ní raději připojte přes kabel svůj tablet, telefon, počítač nebo herní konzoli.
Těšit se můžete i na hudbu
Další oblíbenou funkcí ze světa chytrých zařízení je hudba. Ta nechybí ani zde. Nejrozšířenější je samozřejmě Spotify nebo třeba TuneIn Radio. Poněkud složitější je to s některými dalšími službami. V televizích s platformou Android TV můžete využít ještě například Hudbu Google Play. Na hudební služby od Applu však povětšinou budete muset sáhnout po externích zařízeních.
Další aplikace si doinstalujete stejně jako do telefonu
Na fenomenálním úspěchu chytrých telefonů a tabletů má velký podíl jedna konkrétní věc – aplikace. Platformy, které nedokázaly nabídnout dostatek atraktivních aplikací, dnes už prakticky neexistují. Vzpomeňme například na Palm, Symbian či Windows Phone. Chytré televizory proto nabízejí vlastní obchody s aplikacemi. Těch je ale velmi poskrovnu, a to bez ohledu na platformu, kterou televize využívá. Na rozdíl od chytrých telefonů je zde navíc plejáda operačních systémů výrazně širší. WebOS, Android TV, Firefox OS a mnohé proprietární platformy jednotlivých výrobců tedy ukazují, že na opravdový boom chytrých televizí ve smyslu, v jakém „chytrost“ známe z telefonů a tabletů, si budeme muset ještě chvíli počkat. Každý rok vývoje je ale v této oblasti opravdu znát, možná ještě více než ve světě telefonů.
Dálková ovládání někdy umí překvapit
Pokud máte v úmyslu naplno využívat možností, které chytré televize nabízejí, určitě věnujte dostatek pozornosti variantám jejich ovládání. Některá zařízení mají dálková ovládání s QWERTY klávesnicí, která usnadní například surfování po internetu či ovládání Facebooku, jiná zase nepoužívají infračervenou komunikaci s televizí, ale mikrovlnnou, která je rychlejší a umožňuje využívat dálkové ovládání jako myš. Často nechybí ani možnost připojit externí klávesnici či počítačovou myš, byť tím obětujete jeden z USB portů. Někdy dokonce můžete narazit i na možnost připojení herního ovladače nebo na ovládání televize pomocí hlasu. Právě možnosti ovládání však hrají klíčovou roli v tom, nakolik budete chtít jednotlivé chytré funkce televizoru v praxi využít a udělat si z něj třeba i něco víc než jen nástroj ke sledování TV programů a filmů.