{/syntax}
97
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 97 lidí, buďte další
24.08.2023

Bezpečnost seniorů na internetu: Jak se chránit před internetovými podvodníky?

Senioři jsou jednou ze zranitelných skupin, proto je zapotřebí seniory informovat a vzdělávat. Využívají informační a komunikační technologie, tím se ovšem zvyšuje i riziko, že se stanou obětí internetových podvodníků. Podle průzkumu využívá nejméně čtvrtina české populace nad 60 let internet, počty budou pravděpodobně vzrůstat.

Jako velmi zajímavou a užitečnou pomůcku pro bezpečné brouzdání na internetu pro tuto zranitelnou skupinu lze využít tzv. „SENIOR“. Tato pomůcka usnadní rozpoznávání nebezpečných zpráv a různých triků internetových podvodníků. Pomůcka se zaměřuje na šest klíčových faktorů, které jsou často zneužívány. Jedná se o soubory, emoce, nátlak, instrukce, odkazy a reputace. Všechny tyto prvky jsou zahrnuty do akronymu „SENIOR“, což pomůže snáze si je zapamatovat.

Každý z těchto prvků je důkladně vysvětlen a jsou k dispozici praktické tipy, jak se chránit před těmito podvodníky. Autorem je Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

„S“ jako soubory: Je ke zprávě přiložený soubor, který nabádá k tomu jej stáhnout a otevřít? Pokud ano, je v tomto případě nutné dbát opatrnosti. Ne každý soubor je škodlivý, ale útočníci na internetu posílají právě soubory, které jsou nebezpečné. Soubory s příponou (.exe), (.vbs) nebo (.docm) a (.xlsm) jsou nejrizikovějšími.

„E“ jako emoce: Vzbuzuje-li zpráva emoce jako například strach, překvapení nebo zvědavost. Pokud zpráva dotyčného vystrašila, vyděsila, rozčílila či vyvolala jen zvědavost, mohlo by to být jen maskování. Internetoví podvodníci často využívají emoce, aby oběť nalákali a oklamali.

„N“ jako nátlak: Pokud se zpráva snaží dostat uživatele pod tlak a do časové tísně, je nutné být maximálně opatrným. Zpráva, která nutí k okamžité akci, ať se jedná o odpověď, přihlášení nebo provedení platby by vždy měla v jedinci vzbudit podezření. Nátlak a hrozby jsou velmi oblíbenými triky.

„I“ jako instrukce: Přijdete-li do pošty návodná zpráva s konkrétními instrukcemi, je na místě zpozornět. Útočníci se snaží nasměrovat oběť k tomu, aby vyzradila svá hesla aj. Internetoví útočníci většinou tvrdí, že jsou zaměstnanci bank a jde jim pouze o to pomoci zlepšit zabezpečení počítače, telefonu či jiného zařízení nebo zajistit bezpečný převod finančních prostředků.

„O“ jako „odkazy“: Pakliže přijde zpráva s odkazem, který je potřeba otevřít, je též nutností zpozornět. Podvodníci odkaz zašlou jen z důvodu toho, že se snaží oběť nasměrovat na podvodnou stránku. Tam oběť donutí k tomu, aby např. zaplatila poplatek nebo zadala své heslo.

„R“ jako reputace: Pokud oběť obdrží zprávu od tzv. autoritativní instituce nebo osoby, je důležité zbystřit. Útočníci často zneužívají autoritu a reputaci např. policie, bank nebo dopravních podniků. Aby zpráva působila důvěryhodně vloží tam logo organizace, ze které „píší“. Logo si ale může kdokoliv stáhnout z internetu, stejně jako informaci o tom, kdo a na jaké pozici v dané organizaci pracuje.

Pokud komukoli z nás přijde podezřelá zpráva, je důležité si vše v klidu promyslet. Neklikat bezhlavě na odkazy ani nevykonávat žádné instrukce. Raději si ověřte pravost zprávy, kterou jste obdrželi. Dbejte na bezpečnost svých údajů a využívejte silná hesla.

Ověření zprávy, která může skrývat kybernetický útok, může být náročné, ale zde je několik základních tipů, které pomohou určit, zda je zpráva legitimní či nikoli:

Zkontrolujte odesílatele obdržené zprávy: Podívejte se na e-mailovou adresu odesílatele a ověřte, zda odpovídá organizaci nebo osobě, za kterou se vydává. Kyberútočníci často užívají emailové adresy, které napodobují legitimní zdroje.

Prozkoumejte obsah zprávy: Hledejte neobvyklé požadavky, naléhavé výzvy k akci či „podivný“ jazyk, to vše může pomoci rozpoznat pokus o phishing, zvláště u zpráv, které vyžadují osobní údaje.

Ověřte odkazy: Než kliknete na jakýkoli odkaz ve zprávě, najeďte na něj a podívejte se, kam vede. Pokud odkaz vypadá podezřele nebo vede na neznámou webovou stránku, v žádném případě na něj neklikejte.

Dávejte si pozor na přílohy: Buďte opatrní při otevírání příloh, zejména pokud pocházejí z neznámého nebo podezřelého zdroje. Škodlivé přílohy mohou obsahovat malware.

Používejte antivirový software: Ujistěte se, že máte v počítači nainstalovaný antivirový software a stále ho aktualizujte.

Kontaktujte odesílatele zprávy: Pokud si nejste jisti, zda je zpráva legitimní, kontaktujte přímo odesílatele a ověřte si informace. Použijte jiný způsob kontaktu než ten, který je uveden ve zprávě, abyste se ujistili, že se obracíte na tu správnou osobu či organizaci.

Osvěta a opatrnost je důležitá. Ochráníme tím nejen sebe, ale své blízké!

 

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    20.07.2023

    Co poslouchat o kyberbezpečnosti

    Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.