Apple Pay je v Česku, zaplatíte mobilem i hodinkami!
Do České republiky konečně dorazila poslední z technologií mobilního placení. Jak používat mobilní platby od Applu, co k nim potřebujete a jak vše probíhá?
Když platíte jinak než kartou
Již nějakou dobu je v Česku možné platit přes Google Pay, a to nejen pomocí mobilu, ale také prostřednictvím chytrých hodinek. Jediné výrobky, u kterých to až do 19. února letošního roku nebylo možné, byly ty od Applu. Teď už je ale vše jinak, platit můžete jak iPhonem, tak svými Apple Watch!
Apple Pay je tu, co k němu potřebujete?
K využívání Apple Pay v Česku potřebujete dvě zásadní věci – zařízení, které tuto technologii podporuje, a banku, která ji podporuje. Apple Pay podporují tyto typy iPhonů: SE, 6 / 6 Plus, 6S / 6S Plus, 7 / 7 Plus, 8 / 8 Plus, X, XR a XS / XS Max. Kromě toho tuto funkci najdete u všech modelů Apple Watch!
Nové možnosti platby aktuálně nabízejí Česká spořitelna, Komerční banka, Moneta Money Bank, Air Bank a mBank. Další banky by měly přibýt ještě během letošního roku (např. ČSOB). Je přitom jedno, zda máte platební kartu Visa, MasterCard, či Maestro. Fungovat vám to bude s libovolnou z nich. Kromě bank jde u nás využít Apple Pay ještě spolu s aplikací Twisto, a dokonce i s elektronickými stravenkami Edenred.
Jak začít platit iPhonem
1. Nejprve si aktualizujte iOS na verzi, která vám umožňuje v Česku Apple Pay využít. Pokud máte na svém iPhonu nejnovější verzi iOS, nemusíte už nic dělat.
2. Potom v nastavení najděte položku Wallet a Apple Pay a přidejte kartu. To bude možné jen tehdy, když máte svoje zařízení zamčené přes Touch ID či Face ID. Bez zámku telefon mobilní platby neumožní (stejně jako u Androidu).
3. Místo opisování stačí vyfotit přední stranu platební karty. Mimo sekci nastavení můžete tentýž krok udělat případně i po spuštění aplikace Wallet. Pak už jen zkontrolujte, že jsou všechny údaje správně, a opište třímístný kód z druhé strany karty. Některé banky mohou při jejím přidání vyžadovat ještě verifikaci prostřednictvím kódu, který vám po registraci karty do aplikace odešlou e-mailem či v SMS.
Jak začít platit s Apple Watch
Apple Watch v případě placení fungují zcela nezávisle na iPhonu. To znamená, že k placení nemusíte mít iPhone s sebou a že je můžete spárovat třeba i s jinou platební kartou než iPhone. Spárování platební karty s Apple Watch se provádí v aplikaci Watch. Ta vám zároveň umožní do hodinek jedním klepnutím nahrát kartu, kterou už máte uloženou v iPhonu (v aplikaci Wallet).
Jak probíhá placení
Podobně jako u ostatních technologií pro placení telefonem či hodinkami/náramkem vám stačí, když v obchodě, kde chcete platit, mají bezdotykový platební terminál. Nepotřebujete k tomu být ani online. Vše zabezpečí funkce NFC. U iPhonů se čtečkou otisků prstů se platba ověří prostřednictvím vašeho Touch ID. Stačí chytit telefon za středové tlačítko/čtečku (nebo středové tlačítko dvakrát stisknout, což lze nastavit) a přiložit ho k platebnímu terminálu. Anténa pro bezdrátové platby je v horní polovině zad telefonu.
U iPhonů, které čtečkou otisků prstů nedisponují a nabízejí jen Face ID, je proces trochu odlišný. Nejprve dvakrát rychle za sebou stiskněte boční zapínací tlačítko. To otevře rozhraní Apple Pay, jež si vyžádá ověření vašeho obličeje. Jakmile vás telefon rozpozná, můžete ho přiložit k platebnímu terminálu a vše je vyřízené. Jen je potřeba přiložit telefon dříve, než se zase zamkne.
V případě Apple Watch je vše ještě jednodušší. Stačí rychle dvakrát za sebou stisknout tlačítko pod korunkou a přiložit hodinky displejem k terminálu. Podmínkou zároveň je, že jste zadali do hodinek heslo, když jste si je dávali na ruku.
Platit můžete i online!
Apple Pay však není technologie určená jen pro platby u platebních terminálů. Nabízí totiž ještě jednu příjemnou funkci – možnost platit v online obchodech s podporou této technologie. V Česku jich ale zatím moc nenajdete. V e-shopech, jež podporují Apple Pay, stačí jen kliknout na tlačítko zaplatit a identifikovat se prostřednictvím svého Touch ID či Face ID.
Tyto platby můžete využívat nejen u všech iPhonů podporujících Apple Pay, ale také u vybraných verzí iPadů (např. 5. generace a novějších, Air 2) nebo i u Macbooků se čtečkou Touch ID.
A poslední věc – aktivace i využívání Apple Pay jsou zcela bezplatné. Z pohledu banky se jedná o platbu platební kartou, která se vám zobrazí ve výpisu stejně jako jiné platby danou kartou.