{/syntax}
1235
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 1235 lidí, buďte další
04.08.2022

Ani anonymní režim nezahladí všechny stopy

Téměř všechny internetové prohlížeče, ať již na počítači nebo mobilu, dnes nabízejí tzv. anonymní režim. Použití i název tohoto režimu se sice liší prohlížeč od prohlížeče, důležité je však vědět, že žádný z těchto režimů nedokáže úplně skrýt naši digitální stopu. I při použití anonymního okna tak o nás provozovatel stránek či poskytovatel připojení k internetu může zjistit celou řadu informací.

Co se utají?

Mezi nejčastější výhody anonymního režimu patří především neukládání tzv. cookies, resp. jejich automatické vymazání např. při každém zavření prohlížeče. Většina prohlížečů zároveň v tomto režimu neuchovává historii navštívených stránek nebo vyhledávání, informace vložené do formulářů, přihlašovací údaje nebo tzv. dočasné soubory.

Anonymní režim tak může dobře posloužit, když např. chcete koupit někomu blízkému dárek a nestojíte o to, aby se pak reklama na něj zobrazovala na dalších stránkách, např. receptech, které si vytisknete pro usnadnění přípravy večeře ;o).

Co se naopak neutají?

K digitálním stopám, které ani anonymní režim ve většině případů neskryje se řadí především informace o Vaší poloze a používané IP adrese. Pokud se v anonymním režimu rozhodnete přihlásit k některé službě např. přes G-mail nebo Facebook účet, možnosti vaší identifikace se významně rozšiřují.

Zároveň i v anonymním režimu mohou některé webové stránky používat své mechanismy k tomu, aby vás identifikovaly. Věřte, že anonymní režim vás neuchrání ani před tím, aby např. zaměstnavatel nebo škola zjistili, jaké stránky navštěvujete. K této informaci se ostatně může teoreticky dostat i poskytovatel připojení.

 

Pokud chcete zůstat anonymní

Pokud chcete zahladit více digitálních stop, než dokáže anonymní režim, určitě zvažte použití některého z tzv. TOR prohlížečů (např. TOR browser nebo Avast Secure Browser). Využít můžete též tzv. VPN (Virtual Private Network), která vytváří tzv. šifrovaný tunel a tím znemožňuje, aby vaši komunikaci kdokoliv odposlouchával. Mezi výhody VPN zároveň patří možnost skrytí místa, ze kterého se aktuálně fyzicky připojujete.

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  20.07.2023

  Co poslouchat o kyberbezpečnosti

  Podcasty se staly běžnou součástí našeho života. Během léta si jejich poslechem můžeme zpříjemnit volné dny nebo dovolenou. Poslechnout si je můžeme v autě, v lese, u vody i v naší oblíbené kavárně.

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.