7 důvodů, proč nepouštět ke svému počítači cizího člověka
„Prosím tě, mohl bys mě na chvilku pustit ke svému počítači, potřebuji se jen na něco podívat na webu.“ Tuto větu můžete často slyšet ve škole či v kanceláři. Pokud dotyčného člověka dobře znáte a absolutně mu důvěřujete, směle do toho. Je však 7 důvodů, proč být v této situaci velmi obezřetný!
1) Přihlášené služby
Prvním problémem, který si řada uživatelů nemusí hned uvědomit, je fakt, že řada webových služeb je dnes nastavena tak, aby uživatel zůstával ze svého počítače přihlášen – týká se to Facebooku, Twitteru, Google účtu, webového e-mailu atd. Dostat se k vašim soukromým zprávám v Messengeru, k historii vyhledávání či nedej bože k poloze vašeho telefonu je tak otázkou pár kliknutí.
2) Uložená hesla
Dnešní webové prohlížeče běžně obsahují správce hesel. Existuje ale i samostatný specializovaný správce hesel, který se umí přihlašovat třeba i do aplikací. Zjednodušuje to přihlašování do nejrůznějších služeb – třeba e-mailu, správy vašich doménových jmen, nebo dokonce do internetového bankovnictví či datové schránky. To, co vám osobně u počítače usnadňuje život, se může stát zásadní komplikací, pokud by se k vašemu počítači dostal někdo nepovolaný.
3) Volný přístup k e-mailu
Jste přihlášeni k počítači? Stačí jen spustit Outlook či jiný poštovní program a rázem máte k dispozici veškeré své e-maily, historii, přílohy i snadné vyhledávání. Nebo kdokoliv jiný, kdo se dostane k vašemu přihlášenému počítači.
4) Volný přístup ke cloudovému úložišti
Ukládáte soubory na OneDrive, iCloud, DropBox či jiné cloudové úložiště, kde se vám automaticky synchronizují? Ať máte sebesilnější heslo, slabým článkem je fyzický přístup nepovolané osoby k vašemu notebooku či počítači, odkud tyto soubory nahráváte.
5) Volný přístup do dalších aplikací
Velká část zejména firemních aplikací využívá tzv. single-sign-on funkcionality. Stačí se přihlásit do prostředí vašeho operačního systému a všechny další aplikace, jako je účetnictví, systém pro správu dokumentů či podnikové informační systémy už přihlášení nevyžadují. A teď si představte, že když ke svému přihlášenému počítači někoho pustíte, dáváte mu přístup i do všech těchto systémů.
6) Volný přístup k vašim fotkám
A nejde jen o firemní systémy. Na počítači máte i svoje fotografie. Často i ty, které byste si moc nepřáli ukazovat na veřejnosti. Málokdo si přitom přístup k fotografiím z vlastního počítače na svém disku šifruje.
7) Možnost jednat na internetu pod vaší identitou
Každý máme na internetu nějakou identitu. Tím není myšlen jen účet na Facebooku či Googlu, třebaže se k nim pokaždé přihlašujete. Je tím myšlena i kombinace IP adresy a fyzické adresy vašeho počítače. Počítač nechává na internetu stopu. Pokud ho půjčíte někomu jinému, bude se na internetu pohybovat pod vaší identitou.
Jak se rychle odhlásit ze svého počítače
Než půjčíte svůj počítač někomu jinému, je velice důležité ho znát. Někdy se může stát, že třeba v kanceláři, knihovně nebo kavárně potřebujete od počítače či notebooku na chvilku odběhnout. Nezapomínejte se odhlásit, nezabere to skoro žádný čas. U počítačů s Windows to zařídíte stiskem kombinace kláves WIN + L, u Applu je to trojhmat Shift + Command + Q. To vás okamžitě odhlásí od operačního systému a bez přihlašovacích údajů se k vašemu počítači nikdo nedostane. Předejdete tak celé řadě problémů.