6 dobrých rad, jak zůstat na dovolené v bezpečí
Ve školách se za dětmi a studenty zavřely dveře a spousta z nás vyráží na prázdniny. Po dvou letech plných omezení se letos vydáváme nejen k českým rybníkům a vodním nádržím, ale i do zahraničí. Pokud nechceme po návratu z vysněné dovolené zažít nemilé překvapení, určitě neuškodí si připomenout pár rad jak zůstat v bezpečí, především v on-line světě.
1) Nevytrubujte do světa, jak úžasně se máte
Fotky na sociálních sítích se západem slunce a drinkem v ruce mohou vzbudit závist kamarádů či kolegů v práci. Podle statistik však dnes zloději více než dvě třetiny svých cílů vytipovávají podle informací na sociálních sítích. Podobný příspěvek se tak může stát pozvánkou pro ty, kteří vědí, že Váš dům či byt je nyní prázdný a oni tak mají dostatek času si odnést vše, co jim přijde cenné.
Pokud máte neochvějnou potřebu všem ukázat, na jak úžasné dovolené jste byli, raději tak učiňte až po svém návratu. V nastavení příspěvku si nezapomeňte zkontrolovat, že fotky sdílíte jen se svými kamarády (nikoliv se všemi uživateli sítě). Od věci není si před cestou provést malou inventuru lidí, které máte ve svých přátelích a odstranit ty, které osobně neznáte či si již pořádně nepamatujete, kdo jsou.
2) Chraňte soukromí nejen svých dětí
Zatímco pro Vás mohou fotky nahých dětí čachtajících se v bazénu představovat milou vzpomínku na letní dovolenou, pro pedofily se mohou stát vyhledávaným artiklem, který rozšíří sbírku jejich snímků, které si mezi sebou neváhají dále sdílet. Vyvarujte se proto pořizování fotek obnažených dětí.
Poklidnou dovolenou však mohou narušit i rodinné snímky (např. z restaurace či lanovky), které se na první pohled zdají neškodné. Především dospívajícím potomkům se však nemusí hodit do jejich pracně budované image na sociálních sítích a vy byste to měli respektovat. Souhlas s pořízením fotografie by měl být samozřejmostí i mezi členy rodiny!
3) Vyhněte se roamingovým pastím
Pokud cestujete do oblastí, ze kterých je to co by kamenem dohodil do některé mimoevropské země, určitě si na telefonu vypněte automatickou volbu sítě. Díky tomu budete mít pod kontrolu, že se Váš mobil připojuje do sítě ve stejné zemi, ve které se fyzicky nacházíte. Nejčastěji turisté zažívají "šok z účtu" poté, co navštíví některé z řeckých ostrovů, jako např. Kos, Lesbos nebo Samos a pak zjistí, že využívali služeb tureckého mobilního operátora.
Novinkou od letošního léta je povinnost operátorů své zákazníky upozornit na možné poplatky, zejm. tehdy, když přecházejí na jinou než pozemní síť. Např. satelitní připojení na palubě letadla či lodi a to i tehdy, když jsou stále na (či nad) územím Evropy.
4) Rozlišujte mezi roamingem a mezinárodním voláním
Při využívání mobilu je třeba rozlišovat mezi roamingem a mezinárodním voláním. Roaming představuje využití telefonu při příležitostných cestách do zahraničí. Pokud se tak vydáte např. do Chorvatska, a ze svého čísla zavoláte kamarádům do Čech nebo abyste si zamluvili na večer stůl v oblíbené restauraci s výhledem na moře, zpoplatnění hovoru se řídí stejnými pravidly, jako v Čechách. V praxi to znamená, že pokud máte balíček s neomezeným voláním, nezaplatíte ani korunu navíc. Pozor! Pokud se však budete chtít ještě před tím, než vyrazíte z Čech domluvit se svým chorvatským pronajímatelem, jedná se o mezinárodní volání, které je ve většině případů zvlášť zpoplatněno. V těchto případech je pro mnoho uživatelů výhodnější si zavolat přes některý z komunikátorů, např. WhatsApp.
5) Pozor na úrazy i přehřátí
Na cestách je bohužel mnohem větší nebezpečí, že vám mobil vypadne a na displeji se vytvoří větší či menší pavouk. Pokud ještě nemáte nalepeno ochranné sklo (někdy nazýváno jako panzer glass), je nyní ten nejvyšší čas. Na pobyt u vody byste pak mobil měli vybavit vodotěsným pouzdrem.
Spolu se stoupající rtutí teploměru je dobré myslet na to, že stejně jako mnohým z nás, ani mobilnímu telefonu nesvědčí vysoké teploty a měli bychom jej chránit před přehřátím. Telefon proto nenechávejte nejen na přímém slunci, ale třeba i v autě. K zahřívání telefonu přispívají i některé aplikace náročné na výkon, např. hry či úprava videa.
6) Vyhněte se veřejným nabíječkám
Potřeba častého dobíjení mobilních telefonů stála za rostoucí popularitou veřejných nabíječek či volně přístupných USB portů, prostřednictvím kterých si můžeme snadno dobít telefon na nádraží, chytré lavičce, obchodním centru či třeba v kavárně.
Pro nabíjení většiny mobilních telefonů je využíván USB kabel, který vedle přenosu elektrického proudu umožňuje i přenos dat. Toho využívá tzv. juice jacking, kdy během nabíjení útočník může získat přístup k našemu telefonu a buď do něj stáhnout data, nebo naopak nahrát malware.
Pokud víte, že budete déle bez nabíječky, snažte se baterii telefonu šetřit. Nejvíce pomůže vypnutí GPS a WiFi a dále pozavírání otevřených aplikací (oken), která běží na pozadí.
V neposlední řadě myslete na to, že na dovolené byste si měli především odpočinout. Zkuste se tak alespoň na pár dnů odpojit od e-mailů, sociálních sítí či neustálé kontroly zpráv, jak postupují boje na Ukrajině či co opět zdražilo. Věřte, že bez těchto zpráv se obejdete a svou zaslouženou dovolenou si mnohem více užijete! Přejeme Vám šťastnou cestu i návrat bez nepříjemných překvapení. A to jak těch on-line, tak off-line :o)