{/syntax}
6660
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 6660 lidí, buďte další
19.07.2019

5 věcí, které byste měli vědět o roamingu ještě před cestou

Roaming se hlavně díky evropské regulaci stal v posledních letech velmi využívanou službou. Jsou zde však některé háčky, na něž můžete narazit v Evropě, a dokonce i v rámci EU. Na co si tedy dát o dovolené v roamingu pozor?

Pozor na evropské země mimo EU

Evropská regulace roamingu přinesla možnost využívat telefon v jiných státech EU (i na všech jejich mimoevropských územích) jako doma – tedy za stejné ceny volání, SMS i dat. V Evropě však existuje celá řada zemí, které nejsou členskými státy EU, respektive Evropského hospodářského prostoru (kam spadá i Lichtenštejnsko, Norsko a Island), a kde tato regulace tudíž neplatí. Na druhou stranu existují také státy, jež sice nejsou v EU, respektive EHP, ale naši operátoři vám nabídnou roaming za stejných podmínek jako v jiných státech unie, tedy zdarma. Pro jistotu si pojďme vypsat, na které země a území se vlastně u jednotlivých operátorů vztahuje tzv. evropský tarif.

Operátor Evropský tarif Plný roaming (mimo EU)
02 Lichtenštejnsko, Norsko, Island, San Marino, Vatikán, Gibraltar Man, Guernsey, Jersey, Andorra, Monako, Švýcarsko, Severní Kypr
T-Mobile Lichtenštejnsko, Norsko, Island, Gibraltar, Andorra San Marino, Monako, Vatikán, Man, Guernsey, Jersey, Severní Kypr
Vodafone Lichtenštejnsko, Norsko, Island, San Marino, Vatikán, Gibraltar, Monako, Man, Guernsey, Jersey Andorra, Švýcarsko, Severní Kypr

Pozor na omezení dat v roamingu

Řada uživatelů mobilních telefonů se mylně domnívá, že v evropském roamingu mohou bezplatně čerpat celý svůj datový balíček. Není to pravda. Evropská regulace přesně stanoví metodu výpočtu pro čerpání datových balíčků v evropském roamingu. FUP stanovené regulací se vypočítá jako 2× výše vašeho měsíčního paušálu / regulovaná velkoobchodní cena za 1 GB dat.

Když už je řeč o omezení dat v roamingu, je namístě se podívat i na roaming mimo EU. Existuje totiž datový limit, který byl zaveden na ochranu uživatele před vysokým účtem za datový roaming. Pokud částka za datový roaming dosáhne tohoto limitu, dojde k pozastavení datového roamingu, dokud si ho uživatel sám znovu neaktivuje. V případě O2 je tento limit 1 600 Kč včetně DPH, v případě T-Mobilu záleží na vašem individuálním nastavení limitu. A u Vodafonu je limit standardně nastaven na 1 300 Kč včetně DPH, přičemž si tuto hranici můžete sami změnit na hodnotu mezi 0 až 9 900 Kč.

Volání z lodi v Řecku se může prodražit

To, že cestujete po zemích EU, respektive EHP, nemusí ještě automaticky znamenat, že můžete využívat evropský tarif. Existují totiž dvě zásadní a velmi drahé výjimky, na které je potřeba si dát velký pozor – letadla a velké výletní lodě s vlastní mobilní sítí. Byť se v danou chvíli mohou nacházet ve vzdušném prostoru, respektive vodách členských států EHP, ve skutečnosti se v nich připojujete přes palubní mobilní síť, která je dále připojena přes satelit. Na veškeré volání, SMS i data se pak vztahují ty vůbec nejdražší roamingové poplatky. Výlet lodí po Středozemí by vás pak mohl vyjít pěkně draho, pokud byste takovouto palubní mobilní síť využívali.

Tísňovou linku 112 můžete využít kdekoliv

Při cestách do zahraničí se může hodit znát čísla tísňových linek. V Česku mezi ně patří 150 (hasiči), 155 (zdravotnická záchranná služba) a 158 (Policie ČR). Ve skutečnosti ale všechny vedou na jeden pult Integrovaného záchranného systému, stejně jako mezinárodně platné číslo 112. Volání na linku 112 má přitom výhodu v tom, že funguje i ze zamčeného telefonu. Právě číslo 112, které přišlo se standardem mobilních telefonů GSM, můžete použít kdekoliv na světě, dokonce i u velké části mobilních operátorů v USA. Spojené státy totiž standardně používají ve stejném režimu tísňovou linku 911, ale velká část operátorů přijme i volání na linku 112, které přesměruje právě na 911. USA jsou však v tomto jedinou výjimkou na světě. Kupříkladu Austrálie, jež jako tísňovou linku využívá 000, plně akceptuje i volání na 112.

Pozor na přesměrování hovorů

Velký pozor si musíte mimo země EHP dát na podmíněné přesměrování hovorů, třeba do hlasové schránky. Pokud máte nastaveno, že když nestihnete přijmout hovor, je volající přesměrován do vaší hlasové schránky, platíte za to v roamingu jako za příchozí a odchozí hovor zároveň. Zatímco v zemích s evropským tarifem vás to netrápí, třeba v Egyptě nebo Švýcarsku by se vám takový vzkaz v hlasové schránce mohl pěkně prodražit. Při cestách mimo země s evropským tarifem si proto veškeré podmíněné přesměrování hovorů raději u svého operátora vypněte.

Přidat nový komentář

×

    Nemělo by vám uniknout

    09.05.2023

    Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

    Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

    21.11.2022

    8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

    Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

    14.06.2022

    Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

    Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

    13.05.2022

    Pozor na falešné SMS!

    Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.