5 tipů, které vám pomůžou rozpoznat hoax
Už asi každý se na internetu někdy napálil. Zorientovat se v přemíře informací a oddělit pravdu o smyšlenek nebo lží je dnes hodně těžké. Pro internetové fámy se vžilo označení hoax. Hoaxy se nás snaží přesvědčit o něčem, co se ve skutečnosti nestalo, o nebezpečí, jež nám nehrozí či si z nás chtějí prostě a jednoduše vystřelit.
1.
Vyhledávání obrázku podle URL
Není nic jednoduššího než k fotografii přiřadit falešný popisek – například fotky města v troskách odkazující na něčí řádění. Je taková informace skutečně pravdivá? Obrázek můžete snadno ověřit: přes vyhledavač Google hledáme obrázek díky zkopírování URL odkazu. Pokud šlo o hoax, objeví se nám obrázek, použitý např. na věrohodných zpravodajských serverech doplněný o pravdivé informace o události. Fotografie údajně zobrazující následky teroristického útoku z roku 2015 může být ve skutečnosti záznamem o ničivém dopadu vlny tsunami v roce 2004. Uvedený příklad je možná trochu nadsazený, nicméně se snaží ukázat, jak manipulativní mohou hoaxy být.
2. Zvětšovat a zkoumat
Někdy hoax nespočívá ve spojení fotografie a titulku – klamavá je už fotografie samotná. Vyrobit tzv. fotomontáž je pracnější, nicméně lze tak zasadit člověka na místo, kde se nikdy neobjevil, nebo ho vypodobnit v situaci, která nikdy nenastala. O něco pracnější je i samotné odhalení. Připadá vám obrázek podezřelý? A co přesně? Zvětšete ho a zkoumejte detaily. Pokud například inkriminovaná osoba na fotografii vrhá stín opačným směrem než ostatní, jde zcela určitě o podvod. Samozřejmě, někdy jsou fotomontáže udělané opravdu profesionálně a odhalení není snadné. Tento typ hoaxů obecně pracuje hlavně s emocemi, proto je dobré před automatickým sdílením dalším přátelům počkat, až opadne prvotní šok.
3. Googlení, matka moudrosti
Zaručená informace téměř zbořila váš Facebook – někdo někde někoho zaručeně přizabil. Vycházejte z uvedených informací a snažte se o zprávě najít skrze vyhledávač více informací. Podle klíčových slov zjistěte, zda se ona událost skutečně stala. Zadejte místo, čas a popis incidentu. Že by o takové senzaci neinformovala ani jedna zpravodajská stránka? Pak je jediným vysvětlením to, že se incident nestal a někdo si ho celý vymyslel.
4. A co videa?
Tzv. recyklace videí se u manipulátorů těší také vysoké oblibě. Odhalení stěžuje skutečnost, že video je nahráno znovu, s klamavým popiskem; s falešnou dobou a místem vzniku. Zkuste video vyhledat znovu, a opět za použití klíčových slov. Pokud je video cizojazyčné a v jeho znovu-vyhledání vám brání jazyková bariéra, nebojte se použít internetový slovník.
5. Pomoci můžou i instituce
Leží vám inkriminovaný obrázek, video či článek v hlavě a vy si s jeho pravdivostí stále nevíte rady? V takovém případě doporučujeme obrátit se na instituci, jež by vám zdánlivou nesrovnalost měla objasnit. Ať už je to policie nebo třeba městský úřad. Určitě je dobré hoaxy mapovat a upozorňovat na ně. Nejde totiž o nevinný aprílový vtípek, ale o snahu zdiskreditovat jedince, skupinu či instituci. Vypouštění a šíření fám podněcující k nenávisti je chováním trestně odpovědným. Pro všechny případy uvádíme i on-line formulář Policie ČR pro hlášení tzv. kyberkriminality.