669
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 669 lidí, buďte další
26.11.2020

Zdražování před Black Friday?!

Odpíráte si každý rok nákup dražších věcí a netrpělivě čekáte na Black Friday? Nejste v tom sami. Na tento marketingový svátek čekají statisíce lidí na celém světě a firmy to moc dobře vědí. Lákají nás na závratné slevy a my jim věříme. Třeba loni jsme jim u Mallu uvěřili za 1,8 mld. korun a u Alzy za 3,3 mld. korun. Ovšem letošní Black Friday má být, kvůli zavřeným kamenným obchodům, opravdový trhák, který ve své historii nemá obdoby.

Nejdřív ale krátký exkurz do historie. Teorií o tom, jak vznikl Černý pátek, je hned několik. Asi nikoho nepřekvapí, že tento předvánoční „zvyk“ k nám přišel z USA. Následuje po jejich Dni díkuvzdání, tedy na čtvrtý pátek v listopadu. Obchodníci si prý po několika dnech, kdy Američané nenakupovali a slavili s rodinami, chtěli vylepšit tržby a dostat se z červených (mínusových) čísel do černých (plusových). Druhá teorie pochází ještě z dob otroctví. Otrokáři prý den po Díkuvzdání dovolili svým otrokům zajít si svobodně do obchodu. V pátek. Otroci nebyli běloši… Ale protože Black lives matter, na předchozích 5 vět raději úplně zapomeňte. Podle webu www.history.com název „Černý pátek“ vznikl z úplně jiných důvodů. Policie jím v 50. letech 20. století popisovala naprostý chaos v ulicích Philadelphie, do kterých se sjelo stovky tisíc lidí na fotbalový zápas mezi armádou a námořnictvem. S obchody to mělo společného jen tolik, že v nich na černý pátek rostly počty krádeží. V České republice zavedla tento zvyk společnost Alza.

A jak je to s těmi slevami? Pokud nechcete slevu zadarmo, je vaše přání na dosah. Stále je mnoho obchodníků, včetně těch opravdu velkých, kteří manipulují s původní cenou zboží a nabízejí neexistující slevy. Skvělý prográmek na to vymysleli tvůrci z Hlídače shopů. Na jejich webu www.hlidacshopu.cz si můžete zkontrolovat, zda sleva uváděná prodejcem je pravdivá, zavádějící, či zcela smyšlená. Bohužel zatím kontrolují „jen“ 18 e-shopů, ale za to samé těžké váhy – Mall, Tesco, Alza, Pilulka a další.

Šli jsme si cvičně nakoupit a ušetřili jsme… 30 korun!

 

No, sami vidíte, že čekat na slevu je mnohdy úplně zbytečné… U tabletu jsme chtěli ušetřit 15%, u pračky dokonce 23%. Antibakteriální gel byl sice ve velké slevě, ale za ušetřených 30 korun si nezaplatíme ani poštovné.

Největším překvapením byla infrasauna u Mountfieldu. Ještě letos 17. října stála 54.390,- Kč, pak během jednoho dne zdražila o 130% (?!!!). Schválně se podívejte, zda ji Mountfield na Black Friday s velkou slávou zlevnil třeba o pěkných… 50%?

Pokud ani teď nemáte ještě nakupování ve slevách dost, v pondělí 30. 11. 2020 vás čeká Cyber Monday! Ale o tom zase někdy příště.

 

Nina Moravcová, projekt Kraje pro bezpečný internet

 

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  02.11.2020

  Váš balíček čeká… A podvodníci s ním!

  V posledních dnech se v České republice začala šířit další vlna podvodných zpráv, tzv. phishingu. Tentokrát jsou tyto zprávy se zneužitým logem České pošty a snaží se v uživatelích vzbudit dojem, že…

  13.08.2020

  Jonathan Galindo ‑ nový fenomén, který straší děti

  Již je to pár let, co děti a jejich rodiče strašila on-line výzva Modrá velryba či děsivě vyhlížející Momo, která přes WhatsApp posílala zprávy s násilným obsahem. Oba "strašáci" již začali pozvolna…

  02.08.2020

  Kyberšikana

  Vybavujete si ze svého dětství okamžiky, kdy někdo ubližoval vašemu spolužákovi? Dlouhodobě ho psychicky i fyzicky týral, bral mu svačiny, a k jeho nadávkám se postupně přidala celá třída? Tenkrát se…

  15.06.2020

  On‑line seriál „Pozor na kyberprostor!“

  Projekt Kraje pro bezpečný internet, volné sdružení všech krajů České republiky, se prevenci internetové kriminality věnuje již od roku 2013. V posledních 4 letech uvedl na svět mj. 40 videí s…