2472
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 2472 lidí, buďte další
28.06.2021

Víte, o kolik se od července prodraží balíčky z Číny?

Nakupovat na čínských e-shopech AliExpress či Wish se pro mnoho Čechů stalo stejně samozřejmé, jako dojít do nejbližší samoobsluhy. Podle údajů České pošty v roce 2019 připadly na každého z nás včetně nemluvňat v průměru více než dvě zásilky.

Hlavním lákadlem je především cena, kdy např. dětské sponky do vlasů se dají sehnat za desetinu ceny než v Čechách a místo na kusy je některé rodiny objednávají na váhu. Výhodný je i nákup elektroniky, oblečení či plastových doplňků. Nízkou cenu bylo možné držet rovněž díky osvobození zásilek od cla a DPH.

Výhodným nákupům však měl být již od 1. července 2021 konec. Jak tomu však v našich zeměpisných šířkách a délkách často bývá, vše nakonec bude trochu komplikovanější. Sestavili jsme proto pro Vás (snad) srozumitelný přehled, na co si dát při nákupech mimo EU pozor.

 

Kdy se platí clo a kdy DPH?

Až dosud platilo, že od povinnosti zaplatit DPH byly osvobozeny všechny zásilky s udávanou cenou do 22 €, tedy více než 95 % všech balíčků. Povinnost zaplatit clo se pak nevztahovala na zboží do 150 €. Zatímco u cla se nic nemění, povinnost zaplatit DPH bude nově u všech zásilek bez ohledu na cenu. Ta se navíc (na rozdíl od cla) počítá nejen z ceny zboží, ale i poštovného. Výslednou cenu může ještě  významně zvýšit vlastní celní řízení.

Finančně nejvýhodnější variantu představuje zařídit si i dodanění a případné proclení sám přes novou elektronickou aplikaci Celnicka.cz. Pokud se necháte v celním řízení zastupovat Českou poštou, zaplatíte navíc buď 97 Kč nebo 150 Kč podle míry poskytnuté součinnosti a informací o zásilce.

 

Čekání na zákon, clo odpuštěno

Přestože o povinnosti odvést DPH u všech zásilek bez ohledu na jejich cenu se ví již dlouho, schvalování příslušného zákona nabralo tradiční zpoždění a již nyní je jisté, že od 1. července platit nebude. Do té doby tak Celní správa nebude u zásilek do 22 € daň dopočítávat.

Neznámou, která může výrazně zamíchat s výslednou cenou, je datum doručení, resp. zahájení celního řízení. Pokud by zásilka došla až po nabytí účinnosti zákona a DPH a další poplatky by balíček výrazně prodražily, stále máte možnost jej odmítnout, resp. se k němu nehlásit.

 

Jak se vyhnout poplatkům i byrokracii?

Nejsnazší cestou, jak se vyhnout nutnosti dopočítání DPH a poplatkům za řízení, je již při objednávce zboží zvolit odeslání z některé ze zemí v EU (včetně České republiky). V tomto případě již poštovné nebude zdarma a výsledná cena tak poskočí nahoru. Zboží by mělo přijít rychleji a Vám ušetřit práci či poplatky spojené s dopočtem daně. Naopak některými doporučovaný tip na spojení více zásilek do jedné v praxi u většiny čínských nákupních aplikací nefunguje.

 

Pozor je však třeba dát i na nákupy ve vybraných českých e-shopech, které ve skutečnosti fungují jako tzv. nákupní galerie bez vlastních skladů a pouze zprostředkovávají prodej zásilek z Číny.

Zároveň je třeba připomenout, že mezi tzv. třetí země se neřadí pouze Čína, ale rovněž např. Velká Británie, která již není součástí Evropské unie. I z ní se tak zásilky, např. s levným sportovním oblečením, prodraží.

 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.11.2021

  Varování před ruskými přítelkyněmi: skutečný příběh

  Varování před seznamováním s dívkami z východu není ničím novým. Obvykle se však dočteme, že podvodníky toužící po našich penězích poznáme velmi snadno. Např. podle oslovení přes Facebook, ověřením…

  28.09.2021

  Soutěžte s projektem Kraje pro bezpečný internet

  Až do 28. února 2022 se žáci a studenti základních a středních škol z celé České republiky mohou zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet, dozvědět se, jak se bezpečně pohybovat na…

  06.09.2021

  Vzdělávání pro učitele – e‑learningy o internetové bezpečnosti s novými tipy do výuky

  V rámci projektu Kraje pro bezpečný internet vytváříme e-learningové kurzy nejen pro učitele, ale i pro rodiče, děti nebo sociální pracovníky. Všechny tyto kurzy procházejí pravidelnou aktualizací,…

  09.06.2021

  Jak influenceři ovlivňují naše děti?

  Každý z nás má své hrdiny a idoly, kteří na něj působí a ovlivňují jej. Ať již se jedná o módní trendy, používaná slova nebo názory. Za našeho dětství to byli především herci a zpěváci. U dnešní…