{/syntax}
384
Máme radost, článek se vám líbí.
Už si ho přečetlo 384 lidí, buďte další
19.12.2022

Vishing – víte, o co jde?

Upozornění na podvodné telefonáty se kolem nás objevují dnes a denně. Co to ale ten vishing je, si představíme v dnešním článku.

Co je to vishing?

Slovo vishing pochází z anglického Voice phising (hlasový phising). Jedná se o telefonní podvod, při kterém se útočník snaží z oběti vylákat údaje k internetovému bankovnictví a následně ho okrást. Pachatel, tedy ten, kdo Vám telefonuje, se představuje jménem banky (nebo jiné zpravidla finanční instituce) a sděluje, že účet oběti je napaden a jen on mu může zachránit jeho peníze. Jediné, co potřebuje od oběti znát, jsou jeho údaje pro vstup do internetového bankovnictví (ID a heslo, datum narození) nebo údaje k platební kartě (číslo, CVV/ CVC kód nebo PIN).

Bohužel moderní technologie jdou kupředu a pachatelé často dokáží upravit čísla, ze kterých telefonují, a proto příjemce hovoru na telefonu uvidí telefonní číslo z banky, policie nebo jiné důvěryhodné instituce. Této metodě se říká spoofing. Útoky bývají často úspěšné, protože pracují s našimi emocemi, jako je strach nebo zvědavost. Kdy nás pachatelé vystresují, že je nějaký problém s našimi financemi a my musíme hned ihned reagovat.

 

Jak se vishingu bránit?

Jak tyto útoky rozpoznat? Zde nabízíme několik tipů. Hlavní obranou proti těmto útokům je používání selského rozumu a ostražitosti. Na člověka, který Vám telefonuje, nahlížejte jako když byste potkali někoho úplně cizího na ulici.

 1. Nikdy nesdělujte nikomu po telefonu své citlivé údaje, jako jsou přístupy do internetového bankovnictví nebo PIN k platební kartě.
 2. Buďte nedůvěřiví. To, že pachatel zná Vaše osobní údaje, ještě neznamená, že je opravdu z banky. Vaše osobní údaje si může jednoduše obstarat třeba na internetu.  
 3. Hovor si ověřte. Pokud si nejste jisti pravostí hovoru, ukončete ho a zavolejte zpět do banky a ověřte si, zda není s Vaším účtem něco v nepořádku.

Pokud jste se s takovýmto podvodným telefonátem setkali, anebo jste dokonce nějaké citlivé údaje volajícímu sdělili, kontaktujte neprodleně Vaši banku, případně Policii ČR. 

Přidat nový komentář

×

  Nemělo by vám uniknout

  09.05.2023

  Podcasty KyberGuru odhalují zákulisí internetové kriminality

  Desetidílný podcastový seriál KyberGuru osvětluje posluchačům pět aktuálních témat, která se týkají každého uživatele internetu.

  21.11.2022

  8 otázek a odpovědí k elektronické identitě

  Usnadňuje podání žádosti o příspěvek na bydlení, daňového přiznání nebo přihlášení k portálu zdravotní pojišťovny. Řeč je o elektronické identitě.

  14.06.2022

  Podvodníci loví na Instagramu. Zneužívají přitom ČEZ i Aktuálně.cz

  Na české uživatele Instagramu v těchto dnech útočí reklama na výhodné investování do akcií energetické společnosti ČEZ.

  13.05.2022

  Pozor na falešné SMS!

  Uživatelé mobilních telefonů s operačním systémem Android by se měli mít na pozoru. Sítěmi českých mobilních operátorů se šíří malware Flutbot, který útočí právě na takováto zařízení.